Овие навики може лошо да влијаат на менталното здравје

Секојдневните навики го создаваат нашиот живот, влијаат на сегашноста и иднината, на квалитетот на нашиот живот. Негувањето на менталното здравје е исклучително важно за да се справите со надворешните фактори како стрес, нервоза, брз живот, депресивно расположение итн. Всушност, менталното здравје е основата на среќниот живот и постојат различни фактори кои влијаат на тоа.

Рускиот психолог Викторија Пархомчук истакнува кои 4 навики тајно негативно влијаат на нашето ментално здравје:

1. Негативни и песимистички мисли - Луѓето често мислат на најлошото сценарио за тоа што се случува - мислат дека работите ќе испаднат лошо. Оваа ставка вклучува и лични бариери поставени од самата личност, на пример, „Не можам", „Нема да успеам". Ова влијае на вашата самодоверба, квалитет и начин на живот, како и на вашите шанси за успех. Постојаната негативност придружена со анксиозност може да го наруши менталното здравје.

2. Фокусирање на туѓите мислења – Невозможно е секому да му угодите, но не секој ја разбира оваа вистина и активно дозволува надворешните мислења да влијаат на нивниот живот. Објавување на социјалните мрежи, коментирање на туѓи животи, давање совети и критики, дури и кога никој не ве прашува - се додека ги слушате другите и додека тоа ве држи на место, всушност бегате од себе и од вашата среќа .

3. Зависност од мобилниот телефон – Потребата да бидете постојано во контакт, со отворени апликации, разговори, читање вести, лизгање по екранот – сето тоа може негативно да влијае на вашиот социјален, работен и љубовен живот. Ова не значи дека треба целосно да ги отфрлиме телефоните, туку да ја ограничиме нивната употреба. Дигиталната детоксикација може да ви помогне да го исчистите умот и да се чувствувате подобро.

4. Завист – оваа непријатна емоција ја уништува човечката психа и нејзините општествени односи – семејните односи, романтичните врски, контактите со колегите. Негативните чувства поврзани со постојаната анализа на туѓиот успех ја трујат не само душата, туку и телото - поради што луѓето кои се незадоволни од животот честопати доживуваат физички заболувања, проблеми со притисокот, како и проблеми со нервниот и дигестивниот систем. .

Работете на ослободување од овие навики, доколку ви треба помош, задолжително побарајте ја. Со секојдневна грижа за вашето ментално здравје и отфрлање на негативните навики, можете да бидете среќни, успешни и задоволни.

Oвошје кое ни е дар од природата

Смоквата со децении се користи во народната медицина, а нејзината примена се препорачува на оние кои патат од зголемен холестерол поради тоа што содржи повеќе растителни влакна од било кое друго овошје или зеленчук.

Особено се богати со пектин и растителни влакна кои го намалуваат нивото на холестерол во крвта.

Само пет смокви дневно обезбедуваат над 20 отсто од препорачаната дневна доза на растителни влакна.

Смоквата е богат извор на калциум, магнезиум, витамин Б6 и калиум.

Го намалува холестеролот

Поради намалените артерии може да настане инфаркт или пак мозочен удар. Освен холестеролот на оштетувањето на срцето делуваат и зголемените триглицериди. Докажано е поволното делување на смоквите на нивото на холестеролот во крвта.

Растителните стероли како стигмастеролот и ланостеролот кои ги содржат смоквите, се врзуваат за молекулите холестерол во цревата и така спречуваат негова апсорпција.

Превенција на срцев удар

Омега 3 и омега 6, кои смоквите ги имаат во изобилство, важни се за здравјето на кардиоваскуларниот систем. Смоквите се добар извор на калиум, минерал којшто го регулира крвниот притисок.

Помош при лекување на дијабетес

Поради количината шеќер која ја содржат, дијабетичарите треба да внимаваат при консумирање смокви. Сепак, доколку се користат умерено, може да доведат до намалување на потребите за количина инсулин кај дијабетичарите.

Подобрување на помнењето

Редовното консумирање смокви спречува анемија и го подобрува помнењето. Само четири суви смокви обезбедуваат дури една четвртина од препорачаната дневна доза на железо за организмот

Против настанување акни

Со виљушка направете маска од три свежи смокви и една лажица јогурт, па нанесете ја на лицето. Масирајте се и оставете ја маската на кожата 15-20 минути да се исуши, па измијте се. Истата маска може да ја нанесете на усните за да се ослободите од испуканите усни и мртви клетки.

За овој зачин се верува дека лекува многу различни болести и состојби

Кимот е самоникнувачка билка, а пред сè спаѓа во групата зачински билки. Египќаните први сфатиле колку е моќно семето од црн ким и од него правеле лековито масло.

Источните народи тврделе дека црниот ким ги лекува сите болести, освен смртта. Кимот содржи етерични масла, повеќе видови масни киселини и витамин Ц.

Според научните истражувања, црниот ким успешно може да уништи или ублажи 600 различни болести и состојби. За лекување можете да користите масло, да направите чај или да додавате семки од ким во салати или јадења.

Кимот има аналгетски, антибактериски, антивоспалителни и антивирусни својства. Благодарение на својот состав, успешно го лекува црниот дроб, ги исфрла токсините и ја подобрува работата на бубрезите, го регулира крвниот притисок и го држи холестеролот под контрола.

Кимот го подобрува апетитот, ја олеснува дигестијата, подуеноста и помага при грчеви во стомакот. Докажано е дека позитивно влијае на дијабетесот и намалувањето на шеќерот во крвта, а забележано е и позитивно дејство кај пациенти заболени од рак.

Поради силното антиоксидативно дејство врз имунитетот, кимот е особено делотворен кај луѓето кои примаат хемотерапија, бидејќи го забрзува закрепнувањето помеѓу третманите и го засилува нивното дејство.

Црниот ким исто така има силен ефект врз обновувањето на ткивото на белите дробови, врз прочистувањето на дишните патишта и подобрувањето на белодробните функции.

Чај од црн ким против бронхитис и кашлица

Помешајте една голема лажица црн ким, една мала лажица камилица и половина мала лажица анасон во шолја топла вода. Оставете да отстои 10 минути, процедете, засладете со мед и пијте го чајот неколку пати дневно.

Сируп против астма

Измешајте една мала лажица ситно исечкан црн ким, две изгмечени чешниња лук и две лажици мед. Секое утро на празен стомак земајте по една мала лажица од овој сируп во период од 3 недели.

Чај кој може да ја промени вашата крвна слика

Лошата  крвна слика создава многу проблеми во телото, а овој чај помага да бидете здрави, помага за косата да ви биде по бујна, помага против воспаленија и тешки болести.

Припремата е едноставна:

Ви требаат сончогледови семки и вода. Одберете органски.

Се преливаат со пола литар врела вода и се оставаат два часа со капак.

Се пие наутро на празен стомак.

Популарно