Баба Ванѓа предвидела уште една пандемија за 2022 година

Слепата јасновитка Вангелија Гуштерова, попозната како Баба Ванѓа, немала толку позитивни пророштва за 2022 година. Имено, пророчицата која го изгубила видот на 12 години, како што се тврди, предвидела природни катастрофи, водна криза, глад и нова пандемија во 2022 година.

Исто така, таа предвидела дека во 2022 година, виртуелната реалност наводно ќе ја преземе контролата врз луѓето кои поминуваат повеќе време од кога било пред екраните, односно кои ќе живеат повеќе во виртуелниот отколку во реалниот свет.

Понатаму, за 2022 година, таа наводно предвидува уште една пандемија, овој пат во Сибир, предизвикана од замрзнат вирус кој ќе се ослободи поради топењето на снегот и мразот под влијание на климатските промени.

Исто така, предвидува дека многу градови ќе бидат погодени од недостиг на вода со големи политички последици бидејќи земјите се принудени да најдат алтернативи.

Таа предвидува и глад во Индија, каде температурите наводно ќе достигнат 50 степени, предизвикувајќи скакулци да ги напаѓаат земјоделските култури. Земјата ќе биде погодена и од земјотреси и цунами.

Нејзините визии за 2023 година, наводно, вклучуваат промени во орбитата на Земјата, астронаути кои патуваат до Венера во 2028 година, муслимани кои владеат со Европа во 2043 година и крајот на универзумот во 5079 година.

Таа предвидела дека во 2046 година, луѓето ќе живеат повеќе од 100 години, благодарение на технологијата за трансплантација на органи. Од 2100 година, таа веруваше дека ноќта ќе исчезне и вештачката сончева светлина ќе осветли уште еден дел од Земјата.

Многу луѓе веруваат дека предвидувањата на Баба Ванѓа продолжуваат да се остваруваат по нејзината смрт во 1996 година. Од друга страна, некои мислат дека нејзините предвидувања се само празни приказни.

(Видео) Ученик и професорка страсно се бакнуваат среде час

Неименувана универзитетска професорка, наводно била избркана од своето работно место откако протече видео кое потврди дека таа се бакнувала со еден од нејзините студенти среде час.

Недоличното однесување го снимиле колегите на младиот и многу самоуверен Ромео на Државниот транспортен универзитет во Нижни Новгород, а во меѓувреме тамошните портали објавија дека снимката била направена минатата година откако училиштето добило дојава дека професорката многу лесно влетувала во романтични авантури.

Во однос на образовната институција во која е снимен скандалот, корисниците на социјалните мрежи претпоставуваат дека младиот заводник бил полнолетен кога му паднало на памет да ги почувствува усните на својата професорка, па во овој контекст, ниту руските портали не спомнале некаква истрага.

Засега не можеа да потврдат информациите дали навистина професорката е отпуштена поради ова.

Целото видео можете да го погледнете ОВДЕ

Бебе во Америка починало откако мајката го оставила да спие во рерна

Мараја Томас од Канзас Сити, Мисури беше обвинета за загрозување на благосостојбата на дете.

Како што објави обвинителот, бебе починало откако неговата мајка по грешка го заспала во рерна.

Во петокот попладне полицијата реагираше на пријава за бебе кое не дише. Во изјавата за веројатната причина се наведува дека брзата помош го нашла детето со видливи изгореници. Бебето е констатирано мртво на местото на настанот.

Во соопштението за медиумите се наведува дека сведокот рекол дека мајката „го заспала детето и случајно го ставила во рерна наместо во креветчето“. Полицијата не прецизираше како точно дошло до грешката, пишува Sky News.

„Ја препознаваме ужасната природа на оваа трагедија и нашите срца се тешки поради загубата на овој скапоцен живот. Веруваме дека системот на кривичната правда соодветно ќе одговори на овие ужасни околности“, рече окружниот обвинител на округот Џексон, Жан Питер Бејкер.

Пијан полицаел застрелал жена во грб, па додека лежала на земја испукал уште 15 куршуми

На Елвис Ќустендил, осомничениот за убиството на Амра Кахримановиќ на 7 февруари 2024 година, в.д. обвинител на Кантоналното обвинителство му одредил притвор, пренесува Аваз.

Ќустендил е осомничен дека откако Амра Кахримановиќ, косопственик на ресторан во Трговскиот центар Сјењак во Тузла, дошла околу 21:00 часот да го затвори ресторанот и да ја напушти просторијата, тој одеднаш станал, ја следел жртвата во ходникот на трговскиот центар и од непосредна близина на подмолен начин испукал еден истрел во грбот на повредената.

Пукал, со службен пиштол, со оглед на тоа дека убиецот е полицаец.

Откако ја застрелал во грб, додека жртвата лежела на подот, испукал уште петнаесет истрели во различни делови од телото и ја убил.

Набргу по настанот, осомничениот бил приведен од припадници на Единицата за поддршка на МВР ТК пред зградата во која живее во Тузла.

Припадниците на Секторот за криминалистичка полиција извршија кривична истрага, а заедно со пријавата за стореното кривично дело, пријавениот е предаден на Обвинителството.

Популарно