Познат руски психолог открива: Мажите се луди по жените кои ја поседуваат оваа особина

Нема врска со изгледот…

Рускиот психолог Михаил Лабковски во своите предавања истакнува дека самопочитта е основа на се во животот. Самопочитта е основата на човековото постоење. Од неаа зависат многу фактори, како што се успехот во кариерата, среќата во љубовта и самиот квалитет на живот. Тој забележува дека погрешно е мислењето дека успешните луѓе само имаат богата самодоверба, всушност е обратно – самопочитта и правилното прифаќање на себе се патот до успехот!

„Самопочитта компензира за сè: ако нема посебна убавина, образование и таленти, но човек бескрајно се сака себеси и не се сомнева (и сосема со право) во својата уникатност и шарм, тој сигурно ќе биде посреќен и посилен, попаметен, повеќе убава, уште побогата. Високата самодоверба победува се!“

Михаил Лабковски тоа вака го објаснил:

„Драги девојки, често прашувате зошто самодовербата е поважна од убавината и како таа влијае на односите со спротивниот пол. Ви велам – самоуверената жена многу се сака себеси. На мажите им се допаѓа затоа што не е фокусирана на своите недостатоци. Таа е добро. Комуникацијата со неа е лесна. Таквата жена остава впечаток дека може и знае се. Држење на телото, мирни гестови, сигурен говор – можете, се разбира, да се обидете да го имитирате ова, но комплексите, доколку ги има, сепак ќе се појават порано или подоцна. Ако сте навистина сигурни во себе, навистина можете да ги импресионирате другите само со тоа како се однесувате кон себе. Второ, ако сте навистина сигурни во себе, присуството или отсуството на маж околу себе не влијае на вашиот живот на кој било начин. Ако сте сами, тоа е во ред – животот не запира. Сомнежот во себе кај жените често се изразува во фактот дека тие навистина сакаат да бидат со некого. Трето, самоуверената жена ги привлекува истите самоуверени и силни мажи. Мажите со ниска самодоверба, несигурности и комплекси не и се интересни“.

Љубовта, кариерата и многу други аспекти од животот се прекрасни, но најважно е како се чувствуваме. Бидете подготвени да се потрудите да го промените вашиот внатрешен свет и да се сакате себеси. Штом ќе успеете во тоа, сè друго ќе ја добие својата совршена форма и значење.

Лабковски истакнал: „Сакајте се, на крајот на краиштата. Практикувајте го ова, одобрувајте, простете си, угодувајте си себе и не се споредувајте со никого. Никогаш“.

Бел кит залута во реката Сена во северна Франција

Бел кит залута во реката Сена во северна Франција, соопштија властите, апелирајќи до луѓето да не му приоѓаат за да не го вознемируваат.

Властите во одделот за воздух во Нормандија велат дека белите китови, кои вообичаено живеат во арктичките и подарктичките води и во заливот Сент Лоран во Квебек, Канада, понекогаш залутаат во водите појужни и можат привремено да преживеат во свежите води.

Во соопштението се вели дека властите се обидуваат да го проценат здравјето на белугата, објави Ројтерс.

Терминално болен кит убиец се одвои од своето јато на крајот на мај и исплива неколку десетици милји во Сена. Цицачот починал природно по неуспешните обиди да се врати назад кон морето, потсетува „Франс 24“.

Реката Сена го поврзува Париз со морето.

Лесен оброк, идеален за летните денови: Палачинки од тиквички

На љубителите на солени палачинки ќе им се допадне ова јадење кое се прави на многу едноставен начин, а потребни се само неколку состојки.

Тоа е многу лесен оброк, па сигурни сме дека ќе го јадете често во топлите летни денови.

Состојки:

- 1 тиквичка

- 3 јајца

- 1 кромид

- 2 чешниња лук

- магдонос, сол

- чаша брашно (од 250мл.)

- кашкавал

Подготовка:

Тиквичките и кромидот изрендајте ги на најситното ренде. Ставете ги во сад и додадете испасиран лук, јајца и зачини и убаво измешајте. На крајот измешајте ги со солта и брашното.

На загреано масло во тава испржете ги палачинките. Кога ќе ја потрошите целата смеса, повторно нежно наредете ги палачинките во тавата една врз друга, ставајќи меѓу нив парче кашкавал.

Покријте со капак и оставете на најтивок оган додека кашкавалот не се растопи.

Утрински пијалак за слабеење кој е богат со витамини

Елиминирањето на вишокот килограми вклучува здрава исхрана и редовна физичка активност. Во нашето дневно мени е важно во секое време не само каква храна јадеме, туку и што пиеме. Постојат утрински пијалаци кои можат да ви помогнат да намалите телесна тежина.

Со вас го споделуваме пијалакот од ананас кој го забрзува метаболизмот.

Сок од ананас за забрзување на метаболизмот

Ананасот е едно од најдобрите овошја за слабеење. Содржи ензим наречен бромелаин, кој помага во варењето на храната, го намалува воспалението во организмот и го забрзува метаболизмот. Покрај тоа, сокот од ананас може да ја олесни надуеноста на стомакот.

Сокот од ананас е погоден утрински пијалок бидејќи ќе ве наполни со енергија, витамини и ќе го поддржи вашиот метаболизам. Ставете неколку парчиња свеж ананас во блендер. Смелете го и додадете прстофат цимет и сок од лимета. Овие состојки, исто така, помагаат да се согорат вишокот калории.

Вкусен пијалак кој ќе ви помогне во борбата со вишок килограми, но и ќе ви даде енергија која ви е потребна во текот на денот за извршување на обврските.

Популарно