Д-р Стојановиќ: Се појави нов симптом на КОВИД, на кој досега никој не се жалеше

По новиот скок на бројките на пациенти од ковид-19, во Македонија официјалниот број на активни случаи изнесува 4.535, но се претпоставува дека бројката на заразени и е неколкупати повисока. Ковидот повторно беснее и во Грција и во Србија, но повеќето заразени поминуваат со поблаги симптоми.

Ситуацијата е таква што мнозинството од заразените со Ковид-19 немаат никакви симптоми. Кога ќе се појават првите знаци на вирусот, тие обично се благи и често тестот не ги открива, односно е негативен, а пациентот е всушност позитивен на Ковид. Младите се инфицираат на исто колку и постарите, но нивната клиничка слика е обично поблага од грипот и изгледа како обична настинка, иако не е. Има малку покачена температура, болно грло кое трае ден-два. Сепак, важно да се тестираме, и за себе и за другите, рече д-р Александар Стојановиќ, директор на Здравствениот дом „Палилула“ од Белград во утринската програма „Редакција“.

Тој додава дека забележан е нов симптом кај овој сој на коронавирусот, на кој досега никој не се пожалил.

Еден од симптомите е болка во ‘рбетот, речиси секој втор, трет пациент над 40 години нема други потешкотии, туку само болка во грбот. Со овие симптоми се среќаваме за првпат. Овој вид е специфичен. Имаш болки во кичмата, немаш температура, правиш тест и си позитивен. Имаме заразени и бебиња од еден месец, месец и пол. Тинејџерите го поминуваат на нозе. Симптомите ќе бидат поблаги. Но, возрасните уште се најранливи, изјави д-р Стојановиќ.

Овие 7 зачини се одлични за слабеење

Знаеме колку е важна правилната и разновидна исхрана за нашето здравје, а освен класичните намирници кои ги консумираме, голема улога во се имаат и зачините.

Покрај тоа што се користат како „засилувачи на вкусот“, тие имаат и многу придобивки доколку редовно ги консумираме, објаснуваат диететичарите. Исто така, многу од нив придонесуваат за забрзување на метаболизмот и топењето на мастите, а со тоа и за ослободување од вишокот килограми.

Постојат неколку зачини кои може да се користат речиси секој ден, а одлични се токму за слабеење. Тоа се црн пипер, кајен пипер, буковец, цимет, лук, ѓумбир и ким.

Како што објаснуваат диететичарите, овие зачини содржат состојки кои го поттикнуваат согорувањето на калориите, што придонесува и за слабеење.

Храна која може да го намали лошиот холестерол

Холестеролот може да биде комплексен проблем. Од една страна, на телото му е потребен за многу различни функции, а од друга страна, премногу холестерол може да ги зголеми шансите за развој на срцеви заболувања.

Што предизвикува висок холестерол и што може да се направи за поефикасно да се управува со него?

„Откриваме сè повеќе за тоа што влијае на нивото на холестерол кај една личност, од генетика до исхрана до навики за животниот стил. Станува сè појасно дека генетиката игра голема улога во тоа како телото го обработува холестеролот“, вели диететичарот Триста Бест за Eat This.

Сепак, има некои навики во исхраната кои можат да доведат до висок холестерол или да го влошат, како и оние кои можат да помогнат да се намали холестеролот и да се контролира неговото ниво. Одреден зеленчук може да ви помогне да го намалите холестеролот, што ви го откриваме подолу.

Спанаќ

Спанаќот е преполн со витамини, минерали и хранливи материи кои му се потребни на вашето тело, особено кога станува збор за управување со здравјето на срцето.

Влакната може да го намалат лошиот холестерол кој циркулира во телото. Влакната ќе го привлечат холестеролот и природно ќе го отстранат од телото, а со тоа ќе го намалат. Покрај спанаќот, за намалување на холестеролот можете да консумирате и моркови и блитва, посочува Бест.

Аспарагус

Иако тие се една од најмалку хидратантните намирници и треба да се избегнуваат на топло време, аспарагусот има многу корисни хранливи материи.

Аспарагусот содржи витамини, минерали, влакна и други хранливи материи кои можат да помогнат во одржување на здравјето на срцето. Богат со фолати, аспарагусот помага и во намалување на нивото на хомоцистеин во телото, што може да ја подобри циркулацијата и да го намали ризикот од срцеви заболувања, вели диететичарката Џенет Колман.

Брокула

Брокулата е разноврсна, вкусна и полна со хранливи материи здрави за срцето кои помагаат да се контролира холестеролот.

Брокулата е уште еден одличен зеленчук за намалување на холестеролот бидејќи е богата со влакна и витамин Ц. Брокулата содржи и бета-каротен, кој помага да се спречи оксидација на LDL холестеролот во крвотокот, забележува Колман.

Прокељ

Прокељот е преполн со антиоксиданси и антиинфламаторни својства кои помагаат во заштитата од срцеви заболувања. Тие се исто така одличен извор на витамин Ц, кој помага во одржување на здрави крвни садови и на тој начин го намалува крвниот притисок, вели Колман.

Артичоки

Артичоките ретко се наоѓаат на нашето мени, но тие се полни со витамини и минерали кои можат да помогнат во контролата на холестеролот, па затоа вреди да ги јадете почесто.

Артичоките се богати со растителни влакна, магнезиум и антиоксиданси како витамин Ц и бета-каротен. Тие исто така содржат витамин К, кој помага да се спречи формирањето на згрутчување на крвта во артериите. Артичоките исто така може да помогнат да се намали воспалението низ телото, вели Колман.а од идеите како да ги чувате артишокот е овој рецепт за тестенини со артишок и лимон, вкусно јадење за кое се потребни само 20 минути за да се подготви.

5 напитоци кои помагаат да ги губиме килограмите и кога спиеме!

Добриот сон е секогаш неопходен за да се чувствувате опуштено и добро расположено следниот ден. Покрај тоа, неговиот недостаток е поврзан со зголемување на телесната тежина – кога сме уморни, брзината на метаболизмот се намалува во обид да се заштеди колку што може повеќе енергија, додека нивото на инсулин нагло се зголемува, што доведува до глад. Како што можете да видите, кога сакате да изгубите тежина, важно е да се грижите за квалитетот на вашиот сон.

Пијалоците што ги предлагаме не само што ќе ви овозможат подобар сон, туку исто така ќе ви помогнат во напорите за слабеење.

Млеко

Ако сакате да спиете како бебе, можеби ќе треба да ги следите нивните навики во исхраната. Шолја топло (или мраз ладно, температурата зависи од вас) млеко ве релаксира непосредно пред спиење и ве носи во режим на мирување благодарение на калциумот и триптофанот што ги содржи. На овој начин, голема е веројатноста да уживате во осумчасовен сон, што пак ќе ве натера да се чувствувате помалку гладни следниот ден – и со тоа ќе ви помогнеме верно да ја следите диетата. Всушност, ако вежбате, млечните протеини се неопходни за вашиот мускулен систем.

Камилица

Не содржи кофеин додека го зголемува нивото на глицин во организмот, невротрансмитер кој делува смирувачки и затоа ве смирува и релаксира. Покрај тоа, истражувањето открило дека камилицата ја подобрува контролата на гликозата во крвта, што е потребно доколку сакате да изгубите тежина.

Сок од грозје

Мала чаша 100% сок од грозје пред спиење ќе ви помогне да согорувате маснотии за време на спиењето. Истражувањата покажаа дека едноставните јаглехидрати што ги содржи ја мобилизираат секрецијата на инсулин, што ги балансира деноноќните ритми на телото (т.е. вашиот биолошки часовник), со што се регулира правилното функционирање на метаболизмот. И не само тоа: грозјето е богато со антиоксиданти кои ги претвораат белите маснотии (она што телото ги складира) во кафеави масти (она што телото го користи како енергија за своите потреби).

Млеко од соја

Богато е со триптофан, аминокиселина која го намалува нивото на кортизол во крвта, а со тоа помага да се согоруваат маснотиите наместо да се складираат. Дури и ако метаболизмот се забавува за време на спиењето, тој сепак го обработува протеинот што го добивате пиејќи млеко од соја, што има сличен ефект како мелатонинот – хормон кој ве става во длабок сон.

Кефир

Овој ферментиран млечен пијалок богат со пробиотици ги зголемува вредните бактерии во цревната флора, помага при варење и апсорпција на витамини и минерали. Покрај тоа, тој го подобрува квалитетот на спиењето и вашите перформанси во теретаната следниот ден.

Популарно