ВИДЕО: Педофилод Тетово уценувал 12-годишно девојче

И побарал разголени фотографии, а кога малолетното девојче не ги испратило, извадил фотографии и видеата од нејзиниот профил на социјалните мрежи и почнал да ги објавува со натписи и навредливи текстови.

На овој начин, педофил од Тетово уценувал 12-годишно девојче од Косово, за да добие фотографии од  малолетничката. Пораките на социјалната мрежа „Тик-Ток“ покажуваат дел од комуникацијата, каде лицето бара фотографии, и го бара и акаунтот на апликацијата Snapchat или во спротивно ќе продолжи да објавува фотографии и видеа на други социјални мрежи со лажен профил, но со име на малолетното девојче.

И така направи. Еве едно видео украдено од профилот на девојчето и објавено со непристојни зборови, кои поради етички причини ги покриваме. ТВ21 го знае идентитетот на педофилот, но не го објавуваме поради презумпција на невиност.

Чувствувајќи се под притисок, 12-годишното девојче за проблемот кажала на својата мајка, која потоа стапи во контакт со ТВ21 и со органите на редот во нашата држава. Сакајќи да го заштити својот идентитет, а со тоа и на ќерката, мајката раскажува за случајот од кој и таа се засрамила.

„И се закани на девојчето кое ми кажа за проблемо и се засрамив кога прочитав какви грди зборови напишал,  девојчето поцрвене и немаше поим што бара, а мене ми е многу тешко, а колегите на работа ми помогнаа да откриеме кој е тој“.

-Според ова што ми го кажавте, тој побарал разголени фотографии од девојчето. Колку години има девојчето?

„12 години“.

– Дали сфатило девојчето што бара тоа лице и какви закани добивало?

„Отпрвин не разбираше, но читаше и дознала повеќе, сега цела вечер не спие, се плаши да излезе, само сака да остане блиску до мене, трауматизирана, кратко кажано“.

Според тврдењата на мајката на девојчето, педофилот ги споделил фотографиите на малолетничката на неколку социјални мрежи, инсистирајќи да ја постигне целта.

„Не, не, таа не му праќала фотографии, но тој и го копирал профилот и напишал валкани зборови на „Тик-ток“, „Јутјуб“ и и рекол ако не испрати повеќе фотографии или видеа, ќе споделувам уште повеќе  на „Инстаграм“, „Фејсбук“, насекаде. На почетокот не можев да верувам, ми беше многу тешко пред девојчето, многу е тешко“.

Мајката на малолетничката сакала да го објави случајот во јавноста со единствена цел да спречи други случаи кај други деца, кои секојдневно се мета на педофили.

За неа, како што вели, животот веќе е не е ист, но апелира до сите родители да бидат повнимателни кон децата кога ќе им дадат мобилни телефони.

„Премногу ми е тешко, но сакам да објавам јавно за да не им се случи на други девојчиња“

– Дали мислите дека оваа личност уценува и други девојчиња?

„Да, објавија и други девојчиња“.

– Што би им порачала на татковците и мајките?

„Мора да ги проверуваат мобилните телефони, бидејќи некои девојчиња не зборуваат, го кријат тоа што им се случува“.

Мајката од Косово се надева дека македонските власти ќе го решат случајот.

„Јас би сакала тој да биде во затвор, бидејќи е многу сериозно, утре или задутре може да стане уште полошо“.

ТВ21 ќе продолжи да го следи овој случај, барајќи од органите на прогонот одговор што ќе преземат за расчистување на случајот и евентуално казнување на овие лица, според законите за ваквите кривични дела.

ТАЖНА ВЕСТ: Почина еден од најпознатите македонски ракометни тренери

Голема трагедија го погоди македонскиот ракомет откако утрово почина, Андон Бошковски еден од најпознатите тренери во државава.

Како играч Бошковски го носеше дресот на Работнички, а беше и дел од кадетската репрезентација. Кариерата мораше да ја заврши премлад поради повреда на раката.

Токму во Работнички каде што ја заврши играчката ја почна и тренерската кариера. Подоцна беше асистент тренер во Металург со кого стана македонски шампион и играше во ЛШ. Од Металург седна на клупата на Младост Богданци, за во 2011 година повторно да се врати во Автокоманда.

Еден период од кариерата помина и како помошник на Веселин Вујовиќ, а кратко беше и прв тренер на црвено црните. Подоцна рабптеше во Еурофарм Работник, Струга, Голден Арт, Радовиш, а до минатата година го водеше косовскиот Вучитрн.

Во периодот од 2008 до 2013 година беше дел од стручниот штаб на македонската репрезентација.

(Фото) Давид и Карла загинаа на лице место, се враќале од град

Страшна сообраќајка на улицата „Алојзие Степинац“ во хрватскиот град Винковци која се случи ноќта петокот кон саботата однесе два млади животи, објавија хрватските медиуми.

Белото БМВ со регистерски таблички од Винковци изгледало речиси преполовено откако се завиткало околу дебелото дрво. Внатре седеле две млади лица кои не давале знаци на живот, пишува 24сата.хр.

– Навистина ужасна сцена, многу ужасна, вели жител на населеното место кој прв се нашол покрај автомобилот откако возачот излетал од патот.

Врнеше цела ноќ, а тие веројатно се враќаа од излегување. БМВ, погон на задните тркала, лизгав коловоз, малку поголема брзина, невнимание…. и уште двајца млади мртви“, вели очевидецот вртејќи ја главата со неверување.

Полицијата во саботата наутро потврди дека во несреќата загинале две лица. Станува збор за Карла И.(20) од Ново Село во Винковци и Давид М.(27) од Винковци.

Откако биле излезени во едно градско кафуле, во одреден момент, Карла го прашала Давид дали би сакал да ја однесе дома. Влегле во неговото БМВ и тргнале. На овој дел од улицата „Алојзие Степинац“ дозволената брзина е 70 километри на час, а Давид возел многу побрзо.

– По доаѓањето на местото на сообраќајната незгода поради несоодветна брзина, возачот изгубил контрола над возилото, поради што излетал на зелената површина, а потоа странично удрил во дрво. И возачот и сопатникот загинале во несреќата. Заменикот на општинското државно правобранителство во Винковци нареди обдукција на телото, се наведува во соопштението на полициската управа на Вуковар-Срем.

– Таа беше многу добра девојка. Се занимаваше со спорт, играше женски фудбал за фудбалскиот клуб Диљ и во слободно време беше модел. Таа носеше ревии во последните пет години во Славонија. Дури и вечерта пред да умре, носеше модна ревија организирана како дел од прославата Винковачки есени. Сите ја фотографиравме и ја објавивме на Фејсбук затоа што беше убава. Сега сме во шок и не можеме да веруваме дека ова им се случило, изјавиле за 24сата пријателите на Карла од Винковац и додаваат дека кобната вечер во градот заедно биле излезени Карла и Давид.

Не е познато дали возачот консумирал алкохол пред да седне зад воланот или не. Ова треба да го утврди обдукцијата.

Веднаш по несреќата полицијата започнала истрага, а дури во зори било откриено во каква страшна состојба се наоѓа БМВ-то откако излетало од патот.

За да ги извлечат младиот човек и девојката од автомобилот, пожарникарите морале да интервенираат и да исечат делови од лимот за да дојдат до нив. За жал, немало помош за младите бидејќи починале на местото на настанот.

(Фото) Тончи Хуљиќ: „Ќе ми недостигаш колку член на семејството“

Тончи Хуљиќ на социјалните мрежи се прости од својот пријател и колега Душан Васиќ.

Пред нешто помалку од два месеци семејството Хуљиќ беше на „седмо небо“ – Хана и Петар Грашо станаа родители на малото девојче Алба, кое внесе голема радост и мир во нивните животи. Сепак, по среќата, за жал, им дојде и голема тага.

Тончи Хуљиќ на социјалните мрежи се прости од својот пријател и соработник Душан Васиќ, кој креираше и звуци за некои од хитовите на Хуљиќ.

-Оваа слика никогаш повеќе нема да биде целосна. За жал, вчера почина мојот пријател и колега Душан Васиќ. Тој го создаде мојот звук Madre Badesse и новоснимениот двоен инструментален кросовер на ЦД… Беше задолжен за програмирање и креирање на ритам секцијата на голем број мои песни за Грашо и Розга. Ти благодарам за твоето пријателство и музика. Ќе ми недостигаш колку член на семејството… Те сакаме и те чуваме во душата, срцето и песните,  напиша Тончи.

Популарно