Ако сакате рамен стомак,ова се најздравите појадоци

Појадокот е најважен оброк во денот. По добар ноќен сон или, особено – по пост, на телото му требаат хранливи материи и енергија што му се неотпходни за да функционира нормално.

Здравиот појадок може да помогне да се избегнат грицките пред ручекот, како и за подобра концентрација. Општо земено, луѓето кои не го прескокнуваат појадокот имаат подобри навики во исхраната, што помага во контрола на тежината и ја намалува опасноста од дијабетес и срцеви заболувања. Следат шест здрави намирници коишто треба да ги вклучите во редовната исхрана.

Јајца

Тие се богати со протеини и се нискокалорични, па помагаат за ситост подолго време, како и за стабилно ниво шеќер крвта. Јајцата содржат и антиоксиданси лутеин и зеаксантин, што помагаат во спречување на нарушувања на видот. Тие се добри и за срцето, бидејќи го регулираат холестеролот.

Чија семе

Овие семиња се одличен извор на влакна. Ја апсорбираат водата, па го зголемуваат волуменот храна што се движи низ дигестивниот тракт и на тој начин го одржуваат чувството на ситост. Високата содржина на антиоксиданси, исто така, ги штити клетките од оштетување од слободните радикали.

Чија семето може да се комбинира со бобинки, протеин од сурутка и бадемово млеко – како „смути“. Може, исто така, семките да се посипат на сендвич, тост или во овесна каша.

Бобинки

Боровинките, јагодите, малините, капинките – сите бобинки се одличен извор на антиоксиданти коишто се борат против повеќе болести, нискокалорични се и богати со влакна. Тие ги намалуваат воспаленијата, спречуваат оксидација на холестеролот во крвта и ги одржуваат здрави клетките што ги обложуваат крвните садови.

Може да се јадат со житарки, овесна каша или јогурт, или да се додадат во „смути“ – како дополнителна енергија за денот.

Јаткасти плодови

Како заситена храна којашто може да ја намали опасноста од срцеви заболувања и го контролира нивото шеќер во крвта, сите видови јатки се богати со магнезиум, калиум и мононезаситени масти здрави за срцето. Додавањето неколку лажички сецкани ореви во јогурт, урда или овесна каша може да додаде крцкавост и да ја зголеми хранливата вредност на појадокот.

Банани

Тие се одлични за потиснување на гладот ​​бидејќи содржат скроб што телото не може лесно и брзо да го свари. Наместо тоа, тој патува низ телото непроменет, а со тоа го поддржува здравјето на цревата. Незрелите банани содржат поотпорен скроб од зрелите банани, коишто имаат повеќе природни шеќери.

Овесни снегулки

Овесната каша содржи сложени јагленохидрати и влакна што го одржуваат шеќерот во крвта. Додавањето овошје богато со хранливи материи и јаткасти плодови богати со протеини може да ја направи овесната каша пообилен, заситен и хранлив, а здрав појадок

Овие 7 зачини се одлични за слабеење

Знаеме колку е важна правилната и разновидна исхрана за нашето здравје, а освен класичните намирници кои ги консумираме, голема улога во се имаат и зачините.

Покрај тоа што се користат како „засилувачи на вкусот“, тие имаат и многу придобивки доколку редовно ги консумираме, објаснуваат диететичарите. Исто така, многу од нив придонесуваат за забрзување на метаболизмот и топењето на мастите, а со тоа и за ослободување од вишокот килограми.

Постојат неколку зачини кои може да се користат речиси секој ден, а одлични се токму за слабеење. Тоа се црн пипер, кајен пипер, буковец, цимет, лук, ѓумбир и ким.

Како што објаснуваат диететичарите, овие зачини содржат состојки кои го поттикнуваат согорувањето на калориите, што придонесува и за слабеење.

Храна која може да го намали лошиот холестерол

Холестеролот може да биде комплексен проблем. Од една страна, на телото му е потребен за многу различни функции, а од друга страна, премногу холестерол може да ги зголеми шансите за развој на срцеви заболувања.

Што предизвикува висок холестерол и што може да се направи за поефикасно да се управува со него?

„Откриваме сè повеќе за тоа што влијае на нивото на холестерол кај една личност, од генетика до исхрана до навики за животниот стил. Станува сè појасно дека генетиката игра голема улога во тоа како телото го обработува холестеролот“, вели диететичарот Триста Бест за Eat This.

Сепак, има некои навики во исхраната кои можат да доведат до висок холестерол или да го влошат, како и оние кои можат да помогнат да се намали холестеролот и да се контролира неговото ниво. Одреден зеленчук може да ви помогне да го намалите холестеролот, што ви го откриваме подолу.

Спанаќ

Спанаќот е преполн со витамини, минерали и хранливи материи кои му се потребни на вашето тело, особено кога станува збор за управување со здравјето на срцето.

Влакната може да го намалат лошиот холестерол кој циркулира во телото. Влакната ќе го привлечат холестеролот и природно ќе го отстранат од телото, а со тоа ќе го намалат. Покрај спанаќот, за намалување на холестеролот можете да консумирате и моркови и блитва, посочува Бест.

Аспарагус

Иако тие се една од најмалку хидратантните намирници и треба да се избегнуваат на топло време, аспарагусот има многу корисни хранливи материи.

Аспарагусот содржи витамини, минерали, влакна и други хранливи материи кои можат да помогнат во одржување на здравјето на срцето. Богат со фолати, аспарагусот помага и во намалување на нивото на хомоцистеин во телото, што може да ја подобри циркулацијата и да го намали ризикот од срцеви заболувања, вели диететичарката Џенет Колман.

Брокула

Брокулата е разноврсна, вкусна и полна со хранливи материи здрави за срцето кои помагаат да се контролира холестеролот.

Брокулата е уште еден одличен зеленчук за намалување на холестеролот бидејќи е богата со влакна и витамин Ц. Брокулата содржи и бета-каротен, кој помага да се спречи оксидација на LDL холестеролот во крвотокот, забележува Колман.

Прокељ

Прокељот е преполн со антиоксиданси и антиинфламаторни својства кои помагаат во заштитата од срцеви заболувања. Тие се исто така одличен извор на витамин Ц, кој помага во одржување на здрави крвни садови и на тој начин го намалува крвниот притисок, вели Колман.

Артичоки

Артичоките ретко се наоѓаат на нашето мени, но тие се полни со витамини и минерали кои можат да помогнат во контролата на холестеролот, па затоа вреди да ги јадете почесто.

Артичоките се богати со растителни влакна, магнезиум и антиоксиданси како витамин Ц и бета-каротен. Тие исто така содржат витамин К, кој помага да се спречи формирањето на згрутчување на крвта во артериите. Артичоките исто така може да помогнат да се намали воспалението низ телото, вели Колман.а од идеите како да ги чувате артишокот е овој рецепт за тестенини со артишок и лимон, вкусно јадење за кое се потребни само 20 минути за да се подготви.

5 напитоци кои помагаат да ги губиме килограмите и кога спиеме!

Добриот сон е секогаш неопходен за да се чувствувате опуштено и добро расположено следниот ден. Покрај тоа, неговиот недостаток е поврзан со зголемување на телесната тежина – кога сме уморни, брзината на метаболизмот се намалува во обид да се заштеди колку што може повеќе енергија, додека нивото на инсулин нагло се зголемува, што доведува до глад. Како што можете да видите, кога сакате да изгубите тежина, важно е да се грижите за квалитетот на вашиот сон.

Пијалоците што ги предлагаме не само што ќе ви овозможат подобар сон, туку исто така ќе ви помогнат во напорите за слабеење.

Млеко

Ако сакате да спиете како бебе, можеби ќе треба да ги следите нивните навики во исхраната. Шолја топло (или мраз ладно, температурата зависи од вас) млеко ве релаксира непосредно пред спиење и ве носи во режим на мирување благодарение на калциумот и триптофанот што ги содржи. На овој начин, голема е веројатноста да уживате во осумчасовен сон, што пак ќе ве натера да се чувствувате помалку гладни следниот ден – и со тоа ќе ви помогнеме верно да ја следите диетата. Всушност, ако вежбате, млечните протеини се неопходни за вашиот мускулен систем.

Камилица

Не содржи кофеин додека го зголемува нивото на глицин во организмот, невротрансмитер кој делува смирувачки и затоа ве смирува и релаксира. Покрај тоа, истражувањето открило дека камилицата ја подобрува контролата на гликозата во крвта, што е потребно доколку сакате да изгубите тежина.

Сок од грозје

Мала чаша 100% сок од грозје пред спиење ќе ви помогне да согорувате маснотии за време на спиењето. Истражувањата покажаа дека едноставните јаглехидрати што ги содржи ја мобилизираат секрецијата на инсулин, што ги балансира деноноќните ритми на телото (т.е. вашиот биолошки часовник), со што се регулира правилното функционирање на метаболизмот. И не само тоа: грозјето е богато со антиоксиданти кои ги претвораат белите маснотии (она што телото ги складира) во кафеави масти (она што телото го користи како енергија за своите потреби).

Млеко од соја

Богато е со триптофан, аминокиселина која го намалува нивото на кортизол во крвта, а со тоа помага да се согоруваат маснотиите наместо да се складираат. Дури и ако метаболизмот се забавува за време на спиењето, тој сепак го обработува протеинот што го добивате пиејќи млеко од соја, што има сличен ефект како мелатонинот – хормон кој ве става во длабок сон.

Кефир

Овој ферментиран млечен пијалок богат со пробиотици ги зголемува вредните бактерии во цревната флора, помага при варење и апсорпција на витамини и минерали. Покрај тоа, тој го подобрува квалитетот на спиењето и вашите перформанси во теретаната следниот ден.

Популарно