Вучиќ во чеченска одора со советникот на Кадиров

Српскиот претседател Александар Вучиќ имаше разговор со советникот на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, кој исто така му испрати подароци.

Вучиќ не објави соопштение за средбата, но сепак советникот на Кадиров објави фотографии со српскиот претседател кој ја облече чеченската униформа.

„Рускиот народ за нас е братски народ, а вековната историја го докажала тоа многупати и нашите односи не може да бидат уништени“, кажал Вучиќ.

Косово: Бремена жена убиена од сопругот пред клиниката на која дошла да се породи

Бремена жена на 35-годишна возраст е убиена синоќа од нејзиниот сопруг пред клиниката за гинекологија на Клиничкиот и универзитетски центар на Косово, каде што била примена во очекување наредните денови да се породи, јави дописникот на МИА од Приштина.

Како што јавија косовските медиуми, повикувајќи се на извори од државната болница и од надлежните органи, жената, која била во 41-та недела од бременоста, била застрелана од сопругот, 31-годишниот Сокол Халили, со три куршуми од пиштол, при што не преживеало ниту бебето што го носела.

Жртвата, идентификувана со иницијалите Х. М. е по потекло од селото Лугаџи во општината Витина, југоисточно Косово, а била во процес на развод.

Од Министерството за правда соопштија дека надлежниот суд во Урошевац издал налог за заштита на жената од насилниот сопруг, за кого во минатото имало неколку пријави за семејно насилство. Сторителот е во бегство и по него е распишана потерница.

По тешкото злосторство уследија бројни реакции во цело Косово, а осуда на настанот и сочувство до семејството на жртвата изразија, меѓу другите, претседателката Вјоса Османи, премиерот Албин Курти, бројни личности од јавниот и политички живот, како и организации на граѓанското општество и здруженија за заштита на жената.

Патарината во Србија од 1 јануари се зголемува за девет отсто

Патарината во Србија од 1 јануари ќе се зголеми за девет отсто, најави в.д. директорот на јавното претпријатие „Патишта Србија“ Зоран Дробњак, јави дописникот на МИА од Белград.

Дробњак за весникот „Курир“ изјави дека Владата на Србија го одобрила зголемувањето на патарините.

– Ако цената на патарината за првата категорија возила на делницата Белград – Прешево е 1.490 динари (12,6 евра), сега по поскапувањето ќе биде 1.624 динари (13,8 евра), изјави Дробњак.

Цената на делницата Белград – Димитровград сега е 1.310 динари, а доколку се зголеми цената ќе биде 1.427 динари, пишува „Курир“.

За делницата од патот Белград – Шид, патарината е 420 динари, а ќе биде 457 динари. За делницата Белград – Суботица патарината сега е 640 динари, а по поскапувањето ќе биде 697 динари. Патарината за делницата Белград-Ниш е 890 динари, а од 1 јануари возачите ќе ги чини 970 динари.

Со измената на Одлуката за висината на патарините, изменети се и попустите за електронска наплата (ЕНП), каде за уплати од 20.000 до 50.000 динари попустот ќе биде четири отсто, за уплати од 50.000 до 100.000 шест отсто, и осум отсто за уплати над 100.000 динари.

Се онесвестиле пензионери на концертот на Брена, интервенирала брзата помош

Музичката ѕвезда Лепа Брена, одржа два концерта во градот Неделишче во Хрватска, во рамките на манифестацијата „Месап есен 2022“, а многу фанови дојдоа да ја слушнат и видат.

Салата била преполна, но поради проблеми со звукот, посетителите не можеле добро да ја слушнат, па Брена се обиде да го реши проблемот, но не успеа.

На концертите на Брена присуствувале бројни генерации, деца, тинејџери, нивните родители, баби, дедовци.

Според медиумите, во нејзините песни уживале и голем број пензионери, при што реагирала и брзата помош.

Шест пензионери паднале во несвест, додека еден ја прескокнал оградата и се качил на бината. Обезбедувањето реагирало, но Брена побарала да го остават на бината и внимателно ја гледал музичката ѕвезда и уживал во нејзиниот концерт.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lepa Brena (@lepabrenaa)

Популарно