Видео: Прв поглед на „Индијана Џонс 5“ – Харисон Форд и Мадс Микелсен како негативец

Петтото продолжение на блокбастерот „Индијана Џонс“ се приближува сè повеќе, а фановите конечно видоа неколку први фотографии од филмот, благодарение на „Емпајр магазин“.

Поминаа речиси 15 години откако последен пат го видовме Харисон Форд во улога на легендарниот авантурист археолог Индијана Џонс, но сега тој се враќа, во петтиот филм на режисерот Џејмс Манголд – и се чини дека ќе има нов страшен непријател да се соочи.

Магазинот „Емпајр“ објави фотографии на кои се гледа познатиот дански актер Мадс Микелсен како нов негативец Волер, чиј лик е делумно инспириран од поранешен нацист Вернхер фон Браун, кој стана инженер во НАСА.

Опишувајќи го својот лик, Микелсен вели: „Тој е човек кој би сакал да поправи некои грешки од минатото. Постои нешто што може да го направи светот многу подобро место за живеење. И тој сака да се обиде во тоа. И Индијана Џонс сака да го постигне тоа. И така, имаме приказна“.

Во претстојниот филм, под режисерската палка на Џејмс Манголд („Форд против Ферари“, „Логан“), Харисон Форд се враќа во насловната улога.

Дејствието е сместено во 1969 година, односно неколку децении по настаните од Втората светска војна, следејќи го Инди во позадина на вселенската трка меѓу САД и Советскиот сојуз.

Индијана Џонс 5 ќе излезе во кината на 30 јуни 2023 година.

Режисерот откри дел од тајните пред премиерата на новиот „Аватар“

Светот се подготвува за уште еден револуционерен исчекор во светот на 3D филмовите, очекувајќи ја на 14 декември премиерата на остварувањето „Avatar: The Way of Water“ кој ценетиот режисер Џејмс Камерон претходно го вети.

Покрај добитничката на наградата Оскар Кејт Винслет, нови интригантни членови на Пандора светот се и млади луѓе кои ги толкуваат улогите на децата на фантастичниот филмски пар Нејтири и Џејк, најавува филмската екипа.

„Се појавуваат некои нови деца, Нетејам (Џејми Флатерс) најстариот син на Џејк и Нејтири. Неговиот брат Ло’ак, кого го толкува Бритен Далтон кој по малку се чувствува осамено во светот којшто го опкружува, додека пак Туктиреј (Тринити Блис) е најмладиот член на семејството Сали.

18-годишниот Џек Чемпион го толкува Спајдер, додека пак како грациозна и јака млада Нави нуркачка се појавува Тсиреј којашто ја толкува Бејли Бас. Акцентот повеќе е ставен на ликовите, на нивните односи, на приказната и на емоциите“, изјавил режисерот и сценарист Џејмс Камерон.

Децата, според креаторите на филмот сами по себе се многу интересни ликови и токму нив во голем дел од филмот ги прикажуваат, додека пак продуцентот Џон Ландау на младата актерска постава ѝ дава нов слој на овој научно фантастичен еп затоа што досега го немале тој младешки елемент.

„Продолжението е приказна за семејството и она низ што ќе минат родителите за да го сочуваат и заштитат своето семејство… Секогаш велам дека филмовите на (режисерот) Џим имаат универзални теми – и навистина, нема поуниверзална тема од семејството“, изјавил продуцентот Џон Ландау во една прилика.

ФОТО: Како денеска изгледаат ѕвездите од „Бољи живот“?

Повторната средба на оригиналната актерска постава од некогаш мегапопуларната серија "Подобар живот", предизвикала лавина спомени и поттикнала многу сеќавања. Актерите се собрале за да позираат за насловната на 600. издание на српското списание "Story".

"Како да беше вчера", коментирал 70-годишниот Марко Николиќ, кој во серијата го глумел Драгиша Попадиќ или "Гига Моравац", татко на три деца и глава на петочлено семејство.

Маки му задавале синовите Александар Саша (Бориз Комнениќ) и Слободан Бобо (Драган Бјелогрлиќ) и ќерката Виолета (Лидија Вукучивиќ).

 

A post shared by Lidija Vukićević (@vukiceviclidija) on

69-годишната Светлана Бојковиќ, која во серијата била Емилија, била воодушевена од повторната средба. "Тоа не беше само серија. Тоа беше период во кој сите некако весело и убаво живеевме. Таа серија е создавана во прекрасна атмосфера. Многу ми е мило што по толку години повторно сите се собравме на фотографирањето на семејството Попадиќ", рекла Светлана.

Најголема слава по серијата остварил Бјелогрлиќ, кој станал главен српски актер, продуцент и режисер. Лидија Вукичевиќ се омажила и развела од фудбалерот Митар Мркела, а била и активен член на Српската радикална партија на Војислав Шешељ.

 

A post shared by Lidija Vukićević (@vukiceviclidija) on

Сталоне како мафијаш во својата прва ТВ-серија во кариерата

„Парамоунт плус“ почна со прикажување на акционата серија за мафијаш од Њујорк кој излегува од затвор по 25 години и оди во Тулса, Оклахома, САД… Занимливо е тоа што ова е прва главна улога на Силвестер Сталоне во ТВ-серија, по 80 филмови во неговата кариера.

Се работи за „Кралот на Тулса“ (Tulsa King), па според многумина светски познатиот „Слај“ (75) сѐ уште добро се држи, и сѐ уште шармантно ги пренесува репликите низ неговиот препознатлив изговор, водејќи нѐ во светот на мафијата.

Тој самиот вели дека телевизијата е многу потешка од снимањето филмови, па второво сега му се чини како „одмор“.

На ИМДБ, серијата има просечна оценка 8,4 / 10, а на „Ротен томатос“ ја препорачуваат 86 отсто од гледачите.

Популарно