Што има во белиот термос на Путин?

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на конференциите често има бел термос до себе, а сега конечно се откри за што станува збор.

– Знаете, јас дури и не пијам црн чај. Пијам само билен чај од Алтај – изјави неодамна претседателот на Русија, со што конечно ја откри тајната на белиот термос.

Инаку, Алтај е планински венец кој се протега помеѓу Монголија, Казахстан, Кина и Русија, со што се создава природна граница.

Фактот дека Владимир Путин често наздравува со странски функционери со белиот термос е доказ за тоа колку тој е обожавател на алтајската природа.

Колку се корисни билките од оваа планина, најдобро говори фактот што планините Алтај се нарекуваат зелена аптека на земјата, бидејќи таа е една од последните оази на незагаден дел од планетата каде растат ретки ендемични лековити растенија, кои по чистота ги надминуваат стандардите на органски одгледуваните.

Се верува дека овој чај направен од алтајски билки има ефект врз тонот на телото благодарение на богатството од биолошки активни супстанции, витамини, како и изразената поддршка за имунолошкиот систем. Го зајакнува општиот отпор на организмот, го зајакнува имунитетот, дава енергија и енергичност. Исто така, тој е одлично средство за чистење на телото, детоксикатор и делува како антиоксиданс, кој ги спречува штетните ефекти на процесот на оксидација во телото, што се смета за една од причините за многу хронични заболувања во современиот свет.

Алтајскиот чај, инаку, содржи дури 24 билки, како камилица, сибирски бор, брусница, коренот на царското растение, сладунец, се вели во текстот на „Руски доктор“, кој дополнително ги објаснува придобивките од секоја од нив од нив, пренесува Србија Данас.

(Видео) Дино Мерлин одведен со Брза помош

На Дино Мерлин му се слошило синоќа околу 21:00 часот во Башчаршија, поради што реагирала итната помош која за неколку минути дошла да го земе пејачот и го однела во болница.

Човек кој бил сведок на немилата ситуација го снимил пејачот како го носи екипата на Брза помош, а видеото погледнете го ТУКА.

Менаџмент: Сега е добро

-Дино е добро. Тој се чувствува добро. Беше болен, но сега му оди одлично. Тој е дома во Сараево – тврди неговиот менаџмент за Дневни аваз.

Сведоштво на лице кое било присутно кога пејачот бил однесен од Итна помош

– Изгледаше многу лошо, едвај одеше. Јас живеам овде, па често го гледам, одвреме-навреме доаѓа во неговиот дуќан – изјавил човек кој бил очевидец.

– Јас и мојот пријател седевме во паркот спроти неговата продавница. Потоа видовме брза помош, влегоа во неговиот дуќан, а не долго потоа излезе со нив – објасни сведокот.

Со него цело време била неговата ќерка Наида, пишува 24сата.хр.

ИЈЗ: Нови 44 случаи на голема кашлица од 5 до 11 април, вкупно 443 заболени

Нови 44 случаи на голема кашлица се пријавени од 5 до 11 април, со намалување од 10,0 отсто споредено со претходниот седмодневен период. Најголем дел од случаите се пријавени во Скопје. Пријавени се случаи и во Битола - четири и по еден случај во Куманово, Кратово и во Крива Паланка. Возраста на заболените се движи од еден месец до 75 години, а најголем број случаи се од возрасната група од 10 до 14 години. Од новите 44 случаи, два се хоспитализирани, се наведува во најновиот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), објавен попладнево.

- Заклучно со 11 април, во Северна Македонија се регистрирани вкупно 443 случаи на голема кашлица, со инциденца од 24,1/100 000 жители. По однос на место на живеење, најголем број лица живеат во Скопје - 355 или 80,1 отсто со зафаќање на шеснаесет различни општини. Од територијата на ЦЈЗ Куманово се пријавени 25 лица, од ЦЈЗ Битола 19, 17 лица од ЦЈЗ Тетово, од ПЕ Гостивар - пет и од ЦЈЗ Кочани и ПЕ Кратово по три случаи. По два случаја се регистрирани во Крива Паланка, Дебар, Струга, Пробиштип, Велес и во Струмица, а по еден случај е регистриран од Кичево, Прилеп, Кавадарци и од Гевгелија, пишува во извештајот.

Од вкупниот број регистрирани случаи - 433, 263 или 59,4 проценти не биле вакцинирани, не се комплетно вакцинирани согласно возраста или нема доказ за вакцинација. Од случаите кои се комплетно вакцинирани, просек на поминато време од последната доза вакцина до заболување, изнесува 12,9 години.

Од заболените, хоспитализирани се 60 лица и тоа 49 од нив на возраст до четири години.

Дадени се вкупно 39.031 доза вакцина што содржи компонента против голема кашлица во периодот од 18 јануари до 11 април. 

Еве од што секоја жена треба да се плаши во староста: Мудро предупредување на Пауло Коелјо

Многу од жените после завршување на некоја врска се соочуваат со ослободување од товарот на минатото и често тој товар го носат со себе долго време.

Сфаќаат дека враќање во односот којшто бил штетен за нив нема никаква смисла, но една од главните причини за тоа е стравот од самотијата.

Еве што вели Пауло Коелјо, каде жените грешат во животот.

После одредено време, маглата се расчистува, а спознанието доаѓа. Сфаќаат дека личноста со која биле има длабоко вкоренети психолошки карактеристики кои не им одговараат. Сфаќаат дека таа личност нема да се смени, но дека можат да го сменат својот живот.

Тоа е момент кај Пауло Коелјо, популарниот бразилски писател, кој го окарактеризирал со своите мудри зборови:

„Доколку не најдете сила да бидете среќни самите со себе, засекогаш ќе бидете осамени и зависни“.

Секоја жена треба да ја бара хармонијата со самата себе и да се чувствува удобно дури и кога е сама. Инаку, почнува да го комплицира својот живот и да ги обвинува другите за својата несреќа.

Осаменоста почнува кога ќе се изгубите себеси

Клучно е да преземете одговорност за своите постапки и да не ја префрлате вината на партнерот, како и да се прифатите себеси такви какви што сте и да не се враќате назад. Осаменоста почнува кога ќе се изгубите себеси.

Дури и мажените жени со деца можат да се чувствуваат осамено, додека пак постојат и оние кои целосно уживаат во својата самотија. Да бидете сами и да се чувствувате удобно во својата кожа е исклучително важно.

Оваа состојба е привремена и не треба да се плашите поради истата.

„Личноста која се чувствува добро кога е сама со себе е заштитена од грешки“, вели Пауло Коелјо.

Тоа може да ги одбие мажите

Осамената жена која не воспоставила хармонија со самата себе може да ги одбие мажите затоа што таквата состојба лесно се забележува.

Секој маж природно бара жена која има самодоверба, која е мудра и разумна. Кога жената ќе помине низ процесот соочување со своето минато, ќе се наполни со позитивни емоции и повторно ќе воспостави контакт со себе, тогаш ќе пронајде виталност и ќе привлече партнер којшто ќе ја цени.

Популарно