(Видео) Македонскиот претставник откри дека нема ниту мајка ниту татко, па Цеца не остана рамнодушна на неговата судбина

Целиот регион зборува за вчерашниот настап на младиот пејач од Скопје, Бојан Илиевски, на грандиозната сцена во музичкото шоу „Ѕвездите на Гранд“.

На дваесет и двегодишниот пејач од Македонија ова му беше втор настап во популарното музичко шоу и со голема храброст се појави на сцената на која ги испеа песните „Син“ од Шериф Коњевиќ и „Песна“ од Шабан Шаулиќ.

Бојан освои шест гласови од жирито, а најмногу беше среќна неговата баба која со емотивни зборови се обрати пред камерите.

„Јас сум му баба од страна на мајка му. Тој нема ни татко, ни мајка, јас сум му единствена поддршка. Му починаа и татко му и мајка му“, изјави бабата на Илиевски која не можеше ги сопре солзите.

И на Бојан не му беше лесно да ја гледа од сцената, па кога тргнаа солзите утеха му пружи водителката Сања Кужет.

Емоциите беа измешани, солзите не можеа да ги сопрат, а зборови поддршка и громогласен аплауз доби од сите, и од публиката и од жирито.

„Бабата донесе среќа, шест гласови, па тоа е супер. Ова е респектабилно“, истана Саша Поповиќ и успеа да го насмее кандидатот.

„Ситуацијата е специфична, Но Бојане, види, „Ѕвездите на Гранд“ се едно големо семејство, па тоа значи дека тука сега доби едно големо семејство, многу пријатели, труди се и ти честитаме што помина во вториот круг“, објасни Поповиќ, по што момчето со насмевка ја напушти сцената.

Инаку, Бојан за ментор ја избра Цеца, која исто така се бореше со емоциите и одвај успеа без да заплаче да му посака добредојде во нејзиниот тим.

Неговиот настап е на почетокот на емисијата.

(Фото) Лила Стојановска: „Лошата енергија не ми се совпаѓа со стилот“

Најпознатата македонска водителка на квизот „Се или нешто“, Лила Стојановска, на социјалните мрежи објави повеќе фотографии од облеката во којашто одлучила да блесне за снимањето на една од емисиите на претходно споменатиот квиз. 

Во описот на фотографиите напиша „Лошата енергија не ми се совпаѓа со стилот“ (анг.Bad vibes don't go with my outfit). Водителката и модната икона на многумина ги фасцинираше следбениците со класична бела кошула и мини суќна. Изгледот го надополни со мрежести хулахопки и отворени високи потпетици. 

Па Лила, ти нема рамна! 

(Фото) „Круна“ – музичка бајка која ни носи познати актерски имиња и целосно оригинален жанр

Во Белград почна снимањето на најновото кинематографско остварување во продукција на Телеком Србија, Кинооко филм и 100 Strong Production, кое според зборовите на креаторите е најголем проект на домашната продукција во Србија во последните 50 години.

Филмот и ТВ серијата „Круна“ се најавува како музичка бајка со елементи на трилер, а режисерот Василије Никитовиќ вели дека оваа приказна за слава, успех и љубов секако ќе се издвои, како со својата содржина така и единствениот жанр во кој музиката игра една од главните „улоги“.

Според директорката на Дирекцијата за мултимедија во Телеком Србија, Александра Мартиновиќ станува збор за посебен проект, кој што уште еднаш потврдува дека Телеком Србија, чија членка е и МТЕЛ, новиот мобилен оператор во Македонија, на публиката и нуди најразлични содржини.

„Сигурна сум дека поради својот квалитет, како актерски така и музички, и овој проект ќе доживее интернационализација, имајќи предвид дека нашите содржини веќе се гледаат на пет континенти ширум светот. Нè очекуваат бројни нови премиери, нови сезони од добро познати серии и мило ми е што заедно со сите овие талентирани луѓе ја подигаме летвичката за квалитетот на домашната кинематографија“, истакна Мартиновиќ.

Актерот Драган Јовановиќ ја толкува една од главните улоги, според неговите зборови најблагороден лик кој досега го глумел.

„Го толкувам ликот на Роман, кралот на чергата. Временската рамка на приказната се протега низ повеќе од 30 години и за сето тоа време, како крал на песната и музиката, никогаш своеволно не сум направил ниту еден аудио запис од своето музичко изведување. Мојот лик го надминува конзервативното и заминува во сферата на својата самодоволност. Строг, правичен и неоспорен како авторитет, владеам со чергата заедно со својата сопруга“, наведува тој.

Главниот столб на проектот, музиката без која една бајка не би била можна, е доверена во целост на Горан Бреговиќ кој има и актерска улога, а еден од протагонистите е и познатиот уметник Рамбо Амадеус.

Продуцентот Душан Стојаковиќ наведува дека проектот наишол на поддршка од Филмскиот центар на Србија и Телеком Србија, како и тоа дека сите вклучени страни од самиот почеток верувале во успехот на проектот.

„Од 19 октомври, кога почна снимањето режисерот ‘гинеше’ за „Круна“, која ја маѓепса и комплетната екипа и затоа верувам во успехот на домашната, регионалната, а зошто да не и на светската сцена“, истакнува тој.

Филмот и серијата „Круна“ собраа богата актерска екипа меѓу кои Игор Бенчина, Вања Ејдус, Соња Колачариќ, Вук Костиќ, Стефан Бундало, Ива Штрљиќ, Јана Илиќ Милиќ, Бранислав Зеремски, Гордан Кициќ, Срѓан Тодоровиќ, Петар Стругар и прв пат во еден српски филм актерката Уна Бреговиќ, ќерка на Горан Бреговиќ.

Премиерата на филмот „Круна“ е планирана за наесен, додека серијата ќе биде емитувана на каналот Суперстар ТВ, којшто е дел од телевизиската понуда на МТЕЛ, преку сателитската телевизија mSAT TV. Филмот и серијата „Круна“ се очекува да станат дел и од Видеотеката на мобилната апликација mPLAY TV, која е достапна за корисниците на МТЕЛ мобилната телефонија.

(Фото+Видео) Се огласи Едита по тепачката со сестра и Идни и порача: „Ќе се тепаме пак како пијаници пред супер маркет“!

Пејачката Едита Арадиновиќ се огласи по видеото од тепачката со нејзината сестра Индира Инди Арадиновиќ кое се појави во јавноста.

Имено, Едита истакна дека и покрај денешната ситуација, не планира да ја „клевети“ својата сестра и нема да дава изјави, како што нема да го направи ниту Инди.

– Браќа и сестри! Пријатели. Непријатели, особено вие. Сè е во ред. Вие најдобро знаете како функционираат и не функционираат семејствата  Замарате ако мислите дека таа или јас ќе дадеме некакви изјави и ќе се вклучиме во оваа глупост. Можеби дотогаш пак ќе се тепаме, но со право, со оглед на тоа што сме тука како двајца пијани пред супермаркет – напиша таа, а потоа додаде:

– Како и да е, јас не ја давам неа и она не ме дава мене.

Популарно