Амбасадата на Швајцарија во Скопје вработува КООРДИНАТОР ЗА НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА/ПОЛИТИЧКИ СОВЕТНИК

On behalf of the Embassy of Switzerland in Skopje, the Private Employment Agency MOTIVI Skopje is identifying the best candidates for the following position:

The Embassy of Switzerland in Skopje has the overall responsibility for the design, oversight and strategic management of the ~€15m per annum Swiss Cooperation programme in North Macedonia. More information about the programme can be found at https://www.eda.admin.ch/countries/north-macedonia/en/home/international-cooperation.html.

The Embassy is currently seeking a highly motivated and skilled professional to join our team in the position of

NATIONAL PROGRAMME OFFICER/POLITICAL ADVISOR (NPO)

The successful candidate will have responsibility for the developing of the portfolio and good governance of the program, monitor the implementation and financial management of selected projects under the supervision of the Head of Mission/Cooperation. He/she will also be in charge of monitoring the development of the context from a governance and political perspective, of preparing reports and briefings.

A full description of the main roles and responsibilities and the specific requirements can be found at:

https://www.eda.admin.ch/countries/north-macedonia/en/home/news/open-job-vacancies.html and

kariera.mk/swiss

Application deadline: 8th of February 2023.

Start date:1st of May 2023 or sooner.

Documents required: Interested candidates with the required profile should send their CV, a one-page motivation letter, and two reference letters in English language at email: [email protected]

Nota Bene: We thank all applicants for their interest, however only candidates who are considered for the position will be invited for written and oral interview.

NO PHONE CALLS PLEASE

Во име на Амбасадата на Швајцарија во Скопје приватната агенција за вработување МОТИВИ Скопје е во потрага по најдобрите кандидати за отворената позиција Координатор за национална програма/политички советник.

Амбасадата на Швајцарија во Скопје има целокупна одговорност за обмислувањето, надгледувањето и стратешкото управување на швајцарската Програма за соработка во Северна Македонија вредна ~15 милиони евра годишно. Повеќе информации за Програмата можете да најдете на следниот линк: https://www.eda.admin.ch/countries/north-macedonia/en/home/international-cooperation.html.

Амбасадата вработува високо мотивиран и квалификуван професионалец кој ќе му се придружи на нашиот тим на позицијата

КООРДИНАТОР ЗА НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА/ПОЛИТИЧКИ СОВЕТНИК

Најуспешниот/ата кандидат/ка ќе биде одговорен/на за развој на портфолиото и добро управување со програмата, и ќе го надгледува спроведувањето и финансиското управување на одредени проекти под надзор на Шефот на мисијата/соработка. Тој/таа ќе биде задолжен/а и за следење на случувањата во локалниот контекст од политичка и перспектива на управување, како и за подготовка на извештаи и брифинзи.

Целосниот опис на главните задачи и одговорности како и специфичните критериуми е достапен на:

https://www.eda.admin.ch/countries/north-macedonia/en/home/news/open-job-vacancies.html и

kariera.mk/swiss

Рок за аплицирање: 8 февруари 2023 година

Датум на почеток: 1 мај 2023 година или порано

Потребни документи: Заинтересираните кандидати кои ги исполнуваат критериумите да ја испратат на англиски јазик својата професионална биографија, мотивациско писмо на една страница и две препораки на електронската адреса: [email protected]

Забелешка: Им благодариме на сите апликанти за нивниот интерес, но само кандидатите кои ќе бидат земени предвид за позицијата ќе бидат контактирани за писмено и усно интервју.

ВЕ МОЛИМЕ ДА НЕ НЀ КОНТАКТИРАТЕ ПО ТЕЛЕФОН

Историската одлука на Вол Стрит: Првпат одобрени фондови кои инвестираат во биткоин

Американската Комисија за хартии од вредност по првпат одобри фондови со кои се тргува на берза, а кои директно инвестираат во биткоин.

Овој потег, кој беше најавен како значаен настан за секторот на дигитални средства, ќе го прошири пристапот до најголемата криптовалута на Вол Стрит и пошироко.

Тоа доведе до зголемување на вредноста на оваа валута.

Вредноста на биткоинот се зголеми веднаш по возбудата околу зголемената веројатност за одобрување на средствата, скокајќи за речиси 200 отсто од почетокот на минатата година, иако биткоинот останува околу 30 отсто под својот врв постигнат за време на бумот во 2021 година.

Цената на биткоинот е главно стабилна по објавувањето на одобрувањето на новите фондови, тргувајќи го близу највисокото ниво во последните две години од околу 46. 000 долари.

Регулаторите ги одобрија сите 11 апликации што чекаат за биткоин ETF, вклучувајќи ги BlackRock, Grayscale и Fidelity. Тие можат да започнат со тргување уште денеска.

Бизнис елитата од Македонија и Бугарија се собра во Скопје

Бугарија е петтиот најважен трговски партнер на Северна Македонија и нејзина втора најважна извозна дестинација. Бугарските директни инвестиции во државата изнесуваат вкупно 270 милиони евра. Во 2022 година, годишната двонасочна трговија надмина 1 милијарда евра.

Со цел оддржување и подобрување на меѓусебната соработка на компаниите, сопственици, директори, како и видни претставници на фирмите од двете земји во четвртокот во хотелот Александар Палас разменија искуства и можности за идна соработка.

 Бугарскиот амбасадор во Скопје Ангел Ангелов им се заблагодари на генерациите активисти кои го основаа, развиваа и зајакнаа МБСК. Тој изрази надеж дека со нејзината амбициозна програма новоизбраната претседателка на МБСК Билјана Митева ќе ја направи институцијата „поживописна, подинамична и многу поотворена за сите економски субјекти, што ќе ги зајакне односите меѓу Бугарија и Северна Македонија“.

Митева во говорот на настанот посочи: „Имам голема одговорност бидејќи Македонско-бугарската стопанска комора која постои од 2011 година има многу успешни проекти. За да истите бидат надминати ќе биде потребна поголема соработка меѓу бизнисите и јавните институции во нашите две земји и што поскоро да се отстранат сите бариери за бизнисот“.

Шефот на трговската служба на бугарската амбасада Красимир Драгнев на состанокот рече дека на 7 декември во Софија ќе се одржи бугарско-македонски бизнис форум на иницијатива на министерствата за надворешни работи на двата соседи. Сличен настан минатата година се одржа во Скопје. Ја отворија тогашните министри за надворешни работи Николај Милков од Бугарија и Бујар Османи од Северна Македонија.

Овој пат, МБСК ќе биде главниот партнер во составувањето на деловната делегација од Северна Македонија.

Цените на нафтата на светско ниво паднаа втора недела по ред

На светските берзи цените на нафтата паднаа и минатата недела, вторпат по ред, бидејќи не е нарушена понудата од Блискиот Исток, а побарувачката може да падне поради слабоста на најголемите светски економии.

На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела падна за 6,2 отсто, на 84,90 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот падна за 5,9 отсто, на 80,50 долари.

Конфликтот меѓу палестинската организација Хамас и Израел досега не го наруши снабдувањето со нафта од Блискиот Исток. „Нафтениот пазар ќе внимава на знаци на ескалација на тензиите на Блискиот Исток, особено на границата со Либан, со оглед на честите напади на Хезболах“, рече Фиона Цинкота од Сити Индекс.

Доколку конфликтот се прошири во регионот, може да дојде до прекин на испораките на нафта . Но, тоа сè уште не е случај. „Конфликтот во моментов е на втор план за пазарот бидејќи не влијаеше значително ниту на побарувачката ниту на прекинот на понудата“, вели Џон Килдаф, партнер во Again Capital.

Трговците минатата недела беа фокусирани на монетарната политика. По агресивното зголемување на каматните стапки во последната година и половина, американската централна банка ФЕД, како и британската, минатата недела ги оставија каматните стапки непроменети.

Со оглед на тоа што инфлацијата во западните земји постепено се намалува, на пазарите преовладуваше тезата дека циклусот на покачување на каматните стапки е завршен.

Тоа ги поддржа цените на нафтата во средината на неделата, но подоцна цените паднаа бидејќи низа податоци покажаа дека растот во најголемите светски економии забавува, што ќе ја ослаби побарувачката за „црното злато“.

Така, извештајот, објавен во петокот, покажа дека вработеноста во САД ослабела во октомври, додека платите пораснале помалку отколку во септември, што најавува слабеење на побарувачката.

Ова го најавуваат податоците кои укажуваат на забавување на растот на економијата на еврозоната.

Трговците беа загрижени и од неочекуваниот пад на активноста во кинеската индустрија во октомври. И низа други податоци покажаа дека кинеската економија, најголемиот увозник на нафта во светот , расте побавно од проценетото. По минатонеделниот пад на лондонскиот пазар, цената на барелот сега е во минус во однос на почетокот на годината за околу 1 отсто, додека на американскиот пазар се уште е во плус, но само околу 0,3 отсто.

Популарно