Победете ги паничните напади

За жал, анксиозноста денеска практично е составен дел од животот на речиси секој човек. Некои лесно се справуваат со неа, но други ги „држи“ многу долго.

Општото анксиозно нарушување најчесто оди „под рака“ со паничните напади. Поради неможноста да се контролираат чувствата, личноста чувствува страв, паника и е спречена нормално да функционира.

Во тој момент во телото се случува и физички и ментален стрес, а некогаш е потребна дури и лекарска помош за да се интервенира.

Паничните напади може да се јават кога нивото на серотонин во организмот е многу ниско, па личноста не чувствува никаква среќа. Доколку оваа состојба потрае, доаѓа до анксиозност и депресија. Серотонинот се синтетизира од аминокиселината триптофан, а процесот го потпомагаат витаминот Б6 и железото.

Откритието дека овој витамин може да влијае врз расположението, паничните напади и анксиозноста дава надеж дека може да се најде брзо и лесно решение кога тие состојби стануваат неподносливи.

ИЈЗ: Нови 44 случаи на голема кашлица од 5 до 11 април, вкупно 443 заболени

Нови 44 случаи на голема кашлица се пријавени од 5 до 11 април, со намалување од 10,0 отсто споредено со претходниот седмодневен период. Најголем дел од случаите се пријавени во Скопје. Пријавени се случаи и во Битола - четири и по еден случај во Куманово, Кратово и во Крива Паланка. Возраста на заболените се движи од еден месец до 75 години, а најголем број случаи се од возрасната група од 10 до 14 години. Од новите 44 случаи, два се хоспитализирани, се наведува во најновиот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), објавен попладнево.

- Заклучно со 11 април, во Северна Македонија се регистрирани вкупно 443 случаи на голема кашлица, со инциденца од 24,1/100 000 жители. По однос на место на живеење, најголем број лица живеат во Скопје - 355 или 80,1 отсто со зафаќање на шеснаесет различни општини. Од територијата на ЦЈЗ Куманово се пријавени 25 лица, од ЦЈЗ Битола 19, 17 лица од ЦЈЗ Тетово, од ПЕ Гостивар - пет и од ЦЈЗ Кочани и ПЕ Кратово по три случаи. По два случаја се регистрирани во Крива Паланка, Дебар, Струга, Пробиштип, Велес и во Струмица, а по еден случај е регистриран од Кичево, Прилеп, Кавадарци и од Гевгелија, пишува во извештајот.

Од вкупниот број регистрирани случаи - 433, 263 или 59,4 проценти не биле вакцинирани, не се комплетно вакцинирани согласно возраста или нема доказ за вакцинација. Од случаите кои се комплетно вакцинирани, просек на поминато време од последната доза вакцина до заболување, изнесува 12,9 години.

Од заболените, хоспитализирани се 60 лица и тоа 49 од нив на возраст до четири години.

Дадени се вкупно 39.031 доза вакцина што содржи компонента против голема кашлица во периодот од 18 јануари до 11 април. 

Овие намирници го зајакнуваат имунитетот и ги ублажуваат симптомите

Иако пролетта носи многу прекрасни работи и позитивна енергија, луѓето кои страдаат од алергии се на мета на алергиите и така започнува нивната агонија. Алергиите се резултат на преосетливост на имунолошкиот систем, што предизвикува ослободување на штетни хистамини. Тие можат да влијаат врз целото тело, особено на кожата, очите, носните прооди и белите дробови.

Симптомите на алергија се јавуваат кога вашето тело реагира на алергените во телото со производство на хемикалијата наречена хистамин која помага да се потисне алергенот. Имуниот систем предизвикува алергиска реакција преку производството на антитела на имуноглобулин Е (IgE) кои предизвикуваат широко распространети симптоми.

Пример симптоми

- течење на носот, сугреб, чешање, затнат нос

- исип на кожата, црвенило, сувост, лупење или чешање

- печење или чешање во устата и усните

- отекување на јазикот, усните, грлото или лицето

- гадење и повраќање

- грчеви во стомакот

- кашлица

Овие се најдобрите прехранбени продукти кои треба да ги вклучите во својата исхрана за да се справите со алергиите:

1. Белиот лук

Природен антибиотик кој помага во борбата против инфекции, вируси, дури и алергии. Дневното консумирање или цедење на сок од две сурови чешки од овој моќен антиоксидант може да го засили имунитетот.

2.Лимон и лимета

Одлични за засилување на имунитетот и се користат за разни заболувања, вклучувајќи ги и алергиите, бидејќи се полни со витамин C и антиоксиданти кои го засилуваат имунитетот. Водата со лимон го прочистува телото од нечистотии. Помешајте сок од лимон со маслиново масло како дресинг за салата.

3. Зелените лисни зеленчуци

Спанаќ, кељ, зелка и рукола се одличен извор на важни витамини, минерали, антиоксиданти и ензими кои помагаат во детоксикацијата и намалувањето на воспалението.

4. Храна богата со пробиотици

Пробиотичката храна (кефир, кисело млеко, кимчи, јогурт, сирење, мисо и комбуха) го подигнуваат имунитетот и може да помогнат во регенерацијата на оштетената цревна мукоза.

5. Кокосово млеко

Најдобрата алтернатива на кравјото млеко, бидејќи не содржи млечни производи, лактоза, соја, ореви и житарки.

6. Путер од бадеми и семки

За луѓе алергични на кикиритки и путер од кикиритки, путерот од бадеми е безбедна и здрава алтернатива која обезбедува здрави незаситени масни киселини, влакна, минерали како и рибофлавин и магнезиум, па дури и некои антиоксиданти.

7. Ленено семе, чија, семе од тиква и сончогледово семе

Одлични извори на здрави масти и влакна.

8. Коприва

Листот на коприва природно ги контролира хистамините, затоа се препорачува од страна на се повеќе лекари да се земе лиофилизиран препарат пред почетокот на сезоната на поленова грозница. Може да се користи и како чај или во форма на тинктура, вклучувајќи и хомеопатски лекови.

Истражувачки тимови работат на вакцина против кокаин како терапија за оваа зависност

Консумацијата на кокаин е на рекордно ниво. Според податоците на ОН, во 2021 година, околу 22 милиони луѓе ја консумирале оваа дрога.

По фреквенција на употреба е на второ место, по канабисот. Во Европа кокаинот главно го консумираат германските граѓани. Ова го покажуваат анализите на отпадните води.

Потрошувачката го турка циркулаторниот систем до своите граници, што може да се спореди со нон-стоп маратонско трчање. Откажувањето е исто така голем физички и психолошки товар. Сега истражувачите во Бразил работат на серум кој треба да ја поддржи терапијата за повлекување, пишува DV.

„Како зелено светло да е запалено на сите семафори“

Повеќето корисници шмркаат кокаин во прав – преку нивните ноздри. Алтернатива е пушењето со помош на луле. Активната супстанција стигнува до мозокот преку крвта. Таму предизвикува лачење на различни супстанции за пренос на информации, вклучувајќи го и допаминот. Постои чувство на интензивна еуфорија.

Телото станува хиперактивно и раздразливо. Срцето пумпа крв со полна сила, артериите се стеснуваат. Зголемување на крвниот притисок и телесната температура. Потребите како глад и жед стануваат ирелевантни. Во најлош случај, „патувањето“ може да заврши со конвулзии, кома или прекин на дишењето или отчукување на срцето.

Екстазата трае помеѓу 5 и 30 минути.

„Се чувствувате дека сите семафори се зелени“, вели Ханспетер Екерт, терапевт во Здружението за зависности во Берлин.

„Мозокот се сеќава: ова беше интензивно, прекрасно. Сакам да го доживеам повторно! Телото ја памети потрошувачката како елемент важен за опстанок. Во моите мисли доминира желбата да земам повеќе кокаин. Внатрешните гласови кои предупредуваат на последици стануваат сè потивки. Засегнатото лице почнува да го занемарува своето здравје, социјалните контакти и работата. И тука зборуваме за зависност“.

Првиот што се користи во терапија

Вакцината за кокаин може да помогне во лекувањето на оваа зависност. По вакцинацијата, во крвта се создаваат антитела. Тие се врзуваат посебно за кокаин. Се создаваат формации кои поради својата големина не можат да поминат низ крвно-мозочната бариера. На тој начин се спречува стимулацијата на мозокот, а со тоа и чувството кое го носи консумацијата на кокаин.

Ја спречува реакцијата на мозокот што предизвикува желба повторно да се земе лекот. „Поради тоа, пациентот различно го перцепира лекот“, изјави Фредерико Гарсија од бразилскиот универзитет УФМГ за ДВ.

Неговиот истражувачки тим спроведе експерименти на стаорци.

Гарсија верува дека резултатите постигнати кај животните може да се постигнат и кај луѓето. Тоа ќе биде првата вакцина против кокаин што ќе се користи терапевтски.

На вакви серуми работат и истражувачки тимови во САД. Во моментов нема клинички испитувања на луѓе, така што не е сигурно кога, ако некогаш, ќе се појави вакцина.

Дали вакцината може да ја спречи зависноста?

Терапевтот Екерт ја поздравува идејата. Ако нема екстатична состојба, главата се смирува. Телото може да се одвои од постојаната иритација. Пациентот може да има позитивно искуство и да заклучи: доброто чувство доаѓа од мене, а не од лекот.

Екарт е исто така скептичен, бидејќи терапијата е тежок потфат. За терапија му треба најмалку една година. Зависниците учат како да го разберат своето тело и психа. Тие зборуваат за своите чувства и проблеми – и мора да донесат тешки одлуки. Кои пријатели е подобро да ги избегнувате? Како ќе ја поднесам болката? Во овие процеси, тие постепено добиваат поголема контрола врз нивните животи.

Вакцината не е наменета за превенција или за оние кои само повремено консумираат кокаин. Екерт предупредува дека постои ризик од предозирање кај вакцинираните, бидејќи серумот не делува, па автоматски посегнуваат по поголеми количини.

Марица Фери од Европската канцеларија за дроги и зависност од дрога има други сомнежи: „Самите опијати не се изолиран проблем. Откажувањето од кокаин не значи дека сите проблеми автоматски се решаваат. Телото мора да заздрави, исто како и психата. Терапијата се грижи за психата и социјалната средина. „Потребно е време“, вели Фери.

Таа претпочита посеопфатни решенија, оние кои би можеле да им помогнат на што повеќе луѓе. Како експерт за јавно здравје, Фери сака да им олесни на луѓето да пристапат до терапија. Таа вели дека вакцината е решение само за мал дел од оние кои веќе се на терапија.

Популарно