Објавил предупредување, но никој не го сфаќал за сериозно – денес веќе е доцна!

Иако според сите досегашни истражувања не може да се предвидат земјотреси, научник од Холандија на 3 февруари го најави она што точно се случи во Турција во понеделникот.

Холандски истражувач од институтот SSGEOS пред три дена најави можност за силен земјотрес токму во областа каде што се случи во понеделник наутро.

Иако е невозможно да се предвидат земјотреси, за жал, застрашувачките претпоставки на Френк Хугербитс беа речиси целосно точни.

Хугербитс на својот Твитер на 3 февруари напиша дека „порано или подоцна ќе има земјотрес со јачина од 7,5 степени во регионот на јужна и централна Турција, Јордан, Сирија и Либан“, што се случи во понеделник наутро.

Иако многу веројатно се работи за чиста случајност и шпекулации, значајно е што предвидувањата на Хугербитс, за жал, се остварија речиси целосно, откако катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала го погоди југот на Турција во понеделникот во 04:17 часот.

Хугербитс утринава на Твитер напиша дека сочувствува со сите погодени и додаде дека овие земјотреси се слични на оние што се случиле во 115 и 526 година, кога им претходела „критична планетарна геометрија“.

Македонците и Србите ги „окупираа“ Солун и околните места

Во Грција велат дека Македонците и Србите се најдобри туристи – немаа многу пари, а трошат до последен денар. Продолжениот викенд и пролетниот распуст ги наполнија Солун и околните места. Во вториот град по големина деновиве често ќе слушнете како се зборува македонски и српски јазик.

Мали места со многу ресторани, модерни кафулиња и традиционални таверни, убави фамилијарни куќи, луксузни вили и апартмани, но пред се песочни плажи со кристално плава боја на морето и оваа година ги мамат туристите од Македонија и Србија.

Големиот број летувалишта сместени на прекрасното крајбрежје на Јонското и Егејското море, близината, но и гостопримливоста на грчкиот народ се доволно причини што и оваа година, Грција е најпопуларна дестинација за одмор и релаксација во летниот период.

Цените растат, но уживаат и тие со повеќе и помалку пари

Кој сака да потроши, има и каде и на што. Но, оние со поплиток џеб може да уживаат во благодетите кои ги нуди оваа медитеранска земја. И покрај тоа што цените на храната и пијачките варираат од место во место, а на островите се малку поскапи. Тие што се вратија веќе од Грчка, тврдат дека годинава цените бележат значаен пораст, па доколку планирате одмор во оваа соседна земја, ќе ви треба буџет поголем од оној о д претходните години.

Тие што веќе обезбедиле сместување со добро опремена кујна, ќе поминат многу поевтино, доколку сами ја подготвуваат храната. Супермаркетите се поповолни, а снабдени се и малите локални продавнички. Дури и самиот „шопинг“ во пространите и климатизирани продавници, преставува доживување и искуство кое ретко кој го пропушта. Во нивната понуда има сите видови месо, риба, овошје и зеленчук, а нема да погрешите доколку земете некоја од свежите и вкусни салата, грчка фета и кравјо, овчо или козјо млеко – еден килограм ќе ве чини од шест до осум евра.

Гирото е секогаш добра опција

Тие што не сакаат да готват, оброкот може да го заменат со омилената брза храна на грчки начин – гиро во тортиља, за кое ќе треба да одвоите од четири до шест евра, додека порција гиро со прилози во ресторани ќе ве чини од шест до десет евра. На крајот „на стоење“ може да се заблажите со палачинка, грчки десерт или пак сладолед.

Неизоставен дел од одморот во Грција се и грчките таверни со убава морска храна и со звукот на брановите. За ова задоволство треба да одвоите од триесет евра, па нагоре, во зависност од тоа што ќе нарачате за јадење и пиење. Пијачките се движат до 15 евра, место на скара од 5 до 20 евра, риба од 6 до 60 евра, грчка салата околу 5 евра, а толку ќе платите и за пиво.

Во износот, не заборавајте да го пресметате и бакшишот, кој е неизоставен дел од грчкото гастрономско уживање.

Уживањето на плажа оваа година е поскапо

Кој ќе реши летово да лежи на плажа на удобна лежалка под чадор, најчесто ќе плати од пет или седум до 12 евра. Понекогаш во таа цена е вклучен и еден пијалок или шише ладна вода. Доколку нарачате кафе дополнително, треба да платите уште четири евра, а за пиво пет евра.

Треба да се има на ум дека колку е подобар погледот, толку поскапи се пијалоците и лежалките. Во некои барови на плажа, на пример во Ситонија, за првиот ред, како што велат, ВИП лежалки треба да платите 30 евра, а за возврат добивате пијалок и сендвич или некоја друга ладна ужина, додека секоја нареден ред е поевтин. Ексклузивните одморалишта на некои острови, на пример Миконос, наплаќаат до 120 евра за изнајмување лежалки.

За да имате најдобар можен увид во планирањето на трошоците што следуваат на вашето патување, погледнете ја листата на просечни цени на намирниците, па „грубо“ пресметајте колку пари треба да понесете.

Плаќањето може да се изврши со готовина или картичка.

Мицотакис: Без почитување на Договорот од Преспа, патот кон Европа ќе остане затворен

Патот до Европа ќе остане затворен, а меморандумите нема да се ратификуваат во Парламентот, доколку од другата страна нема целосно почитување на Договорот од Преспа, порача денеска грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, јави дописничката на МИА од Атина.

Говорејќи пред граѓаните во грчкиот град Верија во северниот дел на Грција, Мицотакис се осврна и на односите со нашата земја, повторувајќи го ставот на Нова демократија за Договорот од Преспа и уште еднаш посочувајќи дека усогласувањето е неопходен услов како за европската перспектива, така и за ратификација на меморандумите за соработка.

- Би сакал од овде, од срцето на Македонија да сум целосно јасен. Нова демократија не го гласаше Договорот од Преспа и изразивме сериозни приговори кога се ратификуваше во грчкиот Парламент. Но, рековме со апсолутна искреност, никогаш не ве измамив, дека штом се изгласа овој Договор, практично не може да се смени и ќе бидеме принудени, и покрај проблемите што ги има, да го почитуваме. И ова го сторивме. Ако некои веруваат дека може од нивна страна да не го почитуваат Договорот, да знаат две работи: прво нивниот пат кон Европа ќе остане затворен и второ, меморандумите што треба да ги ратификуваме, нема да се ратификуваат, сè додека нема апсолутното усогласување. Апсолутно усогласување од новата Влада согласно она што го предвидува Договорот, рече Мицотакис, пренесе МИА. 

Видео: Полуматуранти од Црна Гора го запалија училиштето

Полуматуранти од Основното училиште во Доња Горица, Црна Гора, наводно го запалиле училиштето за време на матурската прослава.

На страницата на Инстаграм „Подгорички времеплов“ објавено е видео од пожарот, каде што е наведено дека пожарот бил предизвикан од факел.

„Полуматурантите со факел го прославија крајот на школувањето, а потоа го запалија училиштето во Доња Горица“, се наведува.

Популарно