Манекенката Кели Гарнер која боледува од рак и рагбистот Џереми Финлејсон направија свадба од соништата

Австралискиот рагбист Џереми Финлејсон (27) ѝ направи свадба од соништата на својата вереница, моделот Кели Гарнер (27), која боледува од рак на дебелото црево кој е во четвртиот стадиум.

Џереми и Кели се венчаа на интимна церемонија на плажата Тенисон во Јужна Австралија, пред дваесетина блиски пријатели и членови на семејството.

Со нив беше и ќерката Софија, која има скоро две години.

Кели првпат дознала дека има рак на дебелото црево на 25-годишна возраст, само три и пол месеци откако ја роди нивната ќерка Софија.

Таа една година одеше на хемотерапија, зрачење и операции, по што нејзините лекари сметаа дека карциномот ќе го снема засекогаш.

Но, во јануари таа дознала дека карциномот метастазирал и дека од дебелото црево се раширил и на нејзините бели дробови.

„Сакав да се омажам со мојата коса, пред да почнам да ја губам поради следната хемотерапија“, рекла манекенката по свадбата за австралиски The Advertiser.

Кели и Џереми почнале да разговараат што побрзо да направат свадба.

За три недели направиле план, а им помогнале и од моделинг агенцијата на Кели.

Затоа набрзина успеале да најдат локација, свештеник да ги венча, фустан, костум, цвеќиња.

На гостите им кажале дека ги канат на семеен пикник, а потоа ги изненадиле со романтична венчавка.

Според Џереми, Кели сакала свадбата да биде тивка, приватна и „изненадување за сите пријателите кои ќе присуствуваат“.

Церемонијата ја чувале во тајност, па дури ни нивната ќерка Софија (19 месеци) не знаела што се случува. Младенците велат дека им било страв дека може да каже некому нешто.

„Таа е дете што многу зборува. Затоа немаше идеја што се случува, само знаеше дека нејзините омилени луѓе ќе дојдат за време на викендот“, рекла Кели.

Advertiser пишува дека иако утрото на свадбата врнело, сонцето излегло во моментот кога Кели тргнала кон олтарот.

Таму, Џереми и Кели ги прочитале брачните завети што си ги посветиле еден на друг.

По романтичната венчавка, Кели рекла дека сака да има голема прослава во октомври, кога ќе заврши рагби сезоната во Австралија.

„Ќе направам сè да ја победам болеста и ќе бидам тука за мојот сопруг и за мојата ќерка“, рекла таа по свадбата.

Двојката има за цел да помогне во подигнувањето на свеста за опасноста од рак на дебелото црево кај младите луѓе, бидејќи честопати се смета дека ова е болест што ја добиваат само постарите луѓе.

Федералниот оддел за здравство на Австралија им испраќа покани за тестирање на рак на дебелото црево на сите Австралијци постари од 50 години, но Финлејсон сега јавно ги повикува и помладите луѓе да одат на колоноскопија ако мислат дека нешто не е во ред со нивниот дигестивен систем.

Кели, пак, признава дека е горда што слушнала за луѓето што ја користат нејзината приказна за да ги убедат своите матични лекари да им понудат колоноскопија.

Моделот само вели дека жали што не ги проверила своите дигестивни проблеми порано.

„Ако ги проверев сите проблеми со стомакот наместо само да мислам дека имам нетолеранција на лактоза, работите можеби ќе беа поинакви“, додава таа.

И децата се соочуваат со проблеми: Кога се тажни, еве како родителите можат да им помогнат

Иако ова е најубавиот период во животот на секој човек, и детството има бројни предизвици, убави и помалку убави денови. Со поддршката од родители и семејството, децата лесно ќе се справуваат со сите предизвици и проблеми.

Со овие неколку чекори може да му помогнете на вашето дете да се чувствува подобро.

Поставувајте му општи прашања

За да дознаете што се случува во животот на вашето дете, поставувајте му прашања од отворен тип. На тој начин, детето постепено ќе ви се отвори и ќе ви каже што е тоа што го мачи и како се чувствува. На пример, може да го прашате: „Забележувам дека нешто те растажува. Што се случува?“

Прегрнете го

Секогаш кога некој ќе ве прегрне се чувствувате посигурно, подобро и посакано. Прегратките не смеат да бидат дел од вашето секојдневние само кога вашето дете е тажно. Прегрнувајте го вашето дете во секој слободен момент, прегратките треба да бидат рутина бидејќи во нашето тело се ослободува хормонот на среќа, а тоа влијае врз расположението на детето.

Што и да е, ќе помине

Помогнете му на вашето дете да сфати дека сите лоши денови ќе поминат. Без разлика дали имаат проблеми на училиште, дали имаат проблеми со другарчињата или нешто ги боли, треба да им помогнете да сфатат дека во животот ќе има и вакви денови.

Забавни активности

За да му ги тргнете мислите од проблемите и да го расположите, практикувате некоја заедничка активност, без разлика дали станува збор за некој вид спорт или гледање некоја серија на Netflix. Каква било активност ќе му помогне на детето да ги подобри неговата самодоверба и расположението.

Не правете ги овие грешки, чувајте си ја насмевката

Забите не треба да се мијат веднаш по јадење бидејќи забите и непцата омекнуваат за време на оброкот, па полесно може да се оштетат доколку веднаш ги триеме со четка.

Експертите советуваат да се почека од 30 до 40 минути.

Други совети од експертите се и да не се дозволи водата од базенот да влезе во уста, бидејќи средствата за дезинфекција и одржување на водата содржат состојки штетни за забите.

Стоматолозите, исто така, препорачуваат кафето да се испие што е можно побрзо, а не подолго од 20 минути бидејќи на тој начин се овозможува повеќе време за кофеинот да ги уништи непцата и бојата на забите.

Експертите советуваат и забите секогаш да се мијат одвоено, а не за време на капење или туширање, бидејќи тоа е процес на кој треба да се посветиме.

Исто така, не се препорачува пирсинг на јазик ниту џвакање мраз, бидејќи и двете работи ги оштетуваат непцата и забите и можат да предизвикаат испаѓање на пломбите.

Дебелината и прејадувањето се симптоми, а не причина

Дебелината и прејадувањето се симптоми, а не причина. Причина за тоа се негативните чувства кои не се разрешени и произлегле од специфични случувања од минатото, кои се собираат во текот на времето.

Сите имаме такви чувства кои ги носиме во системот, најчесто не сме ни свесни за тоа, а создаваат немир.

Некои ги смируваат со храна, некои со други деструктивни однесувања како алкохол, дрога, лекови, претрпување со работа и слични облици на самоказнување, како што е започнување и останување во врски кои создаваат негативни чувства.

Дебелината е здравствен проблем, многу истражувања ја имаат поврзано со многу болести кои можат да бидат и смртоносни. Дебелината е проблем и за самодовербата, многумина мислат дека не се привлечни, а проблем прави и за нашата флексибилност, сила и општото чувство на контрола врз телото.

Сите знаеме дека ако јадеме квалитетно и избегнуваме штетна храна и дека ако повеќе се движиме или вежбаме – ќе бидеме здрави и витки. Тоа не е нешто многу комплицирано, но и покрај тоа постојано се мотаме околу фрижидерот.

Треба да целиме кон коренот на проблемот, да „копаме длабоко“ со одење во минатото и да ги пронајдеме настаните од кои произлегле тие негативни чувства и ограничувачки уверувања. Силата на волјата и самоконтролата кај повеќето луѓе не е долгорочна и најчесто резултира со диети по кои бргу ги враќаат килограмите.

Запрашајте се себеси: Кога почнавте да се дебелеете?

Нема единствен шаблон за тоа што предизвикува немир кај луѓето или пак универзална причина поради која луѓето посегнуваат по храна. Понекогаш случувањата не мора дури ни да бидат поврзани. Но, прашањето кое останува, а чиј одговор ќе ви помогне да почнете да размислување за промена на навиките е: „Како вие ги решавате вашите немири?“

Популарно