(Фото) НАСА претстави ново одело за слетување на Месечината

Американската вселенска агенција НАСА и компанијата Axiom Space го претставија првиот прототип на вселенското одело од следната генерација што ќе се користи за враќање на луѓето на Месечината.

Новото одело е клучен дел од плановите на НАСА да испрати астронаути на Месечината, а агенцијата вети дека ќе ја испрати првата жена и првата личност со темна кожа на површината на Месечината како дел од мисиите на програмата Artemis.

Претходните вселенски одела не беа дизајнирани да одговараат на жените, додека НАСА ја откажа првата вселенска прошетка на целосно женска екипа во 2019 година бидејќи немаше скафандери со средна големина на Меѓународната вселенска станица.

Новиот вселенски костим, наречен Axiom Extravehicular Mobility Unit или AxEMU, е пофлексибилен и дизајниран да одговара на екипажи со различни конституции. Ќе одговара на 90% од американската машка и женска популација.

AxEMU не само што ќе ѝ дозволи на првата жена да оди по површината на Месечината, туку ќе обезбеди и можност за повеќе луѓе да истражуваат и да спроведуваат научни експерименти на Месечината.

Претседателот и извршен директор на Axiom Space, Мајкл Суфредини, рече дека вселенското одело за мисијата Artemis II ќе одговори на сите сложени предизвици на лунарниот јужен пол, но и ќе помогне во разбирањето на Месечината за да се овозможи долгорочно човечко присуство.

Прототипот на новиот костум беше прикажан во вселенскиот центар „Џонсон“, тој е во црна боја и содржи сини и портокалови детали, но поради фактот што ќе се носи на Месечината, всушност мора да биде бел за да рефлектира топлина и да ги штити астронаутите од екстремно високи температури.

Тековниот надворешен слој се користи само за демонстративни цели.

НАСА ја мапираше водата на Месечината

Тим од научници со помош на податоците на сега веќе пензионираната летачка лабораторија SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy), која всушност е „боинг 747 сп“ со телескоп, направи детална мапа од распореденоста на водата на Месечината.

Истражувањето објавено во списанието The Planetary Science Journal дава нов увид во движењето на водата на површината на Месечината и дава важни податоци потребни за идните мисии на НАСА од програмата Artemis, чија цел е испраќање на астронаути на лунарниот јужен пол.

Телескопот SOFIA претстана да се користи на крајот на 2022 година, главно поради проблеми со буџетот. Овој телескоп беше поставен во адаптиран „боинг 747“, кој леташе на висина до 12.800 метри, што значи дека се наоѓаше над 99,9% од испарувањето ан водата на Земјата затоа инако би се блокирале најголем дел од инфрацрвените зраци кои ги фаќа опсерваторијата.

Новата мапа е направена со помош на собрани податоци за 1/4 од површината на Месечината која е свртена кон Земјата под 60 географска ширина, вклучувајќи го и јужниот пол на Месечината.

„Кога ги гледме податоците за водата, всушност, можеме да ги видиме рабовите од кратерите, па дури и разликите помеѓу дневната и ноќната страна на планините благодарение на поголемата концентрација на вода на овие места“ вели Бил Рич, главен автор на истражувањето.

Со новите податоци научниците успеале да утврдат како водата е поврзана со специфични површински карактеристики на Месечината, како и како ги фаворизира поладните региони и се држи подалеку од сончевата светлина.

Фејсбук и Инстаграм воведуваат претплата

Марк Цукерберг, сопственикот на Мета (Фејсбук, Инстаграм), објави дека воведува Meta Verified, претплата од 11,99 долари месечно за потврда на профилот на платформите, бидејќи големата социјална мрежа поминува низ финансиска криза.

Meta Verified, кој за прв пат ќе биде достапен во Австралија и Нов Зеланд оваа недела, е сличен на системот што го воведе Илон Маск на Twitter, со услуги за верификација на идентитетот и придобивки како што се „директен пристап до услуги на клиентите“.

„Идејата беше да ја подобриме доверливоста и безбедноста на нашите услуги“, рече Цукерберг во пораката на Инстаграм и Фејсбук.

„Претплатниците ќе добијат значка на Фејсбук и Инстаграм што покажува дека нивниот идентитет е потврден, заштита на нивниот профил (против кражба на идентитет), пристап до услуги на клиентите и поголема видливост“, рече портпаролот на Мета.

Претплатата е наменета за поединци постари од 18 години, но не и за сметки на компанијата. Корисниците ќе плаќаат 11,99 долари месечно за Meta Verified на интернет и 14,99 долари месечно на iOS и Android.

Популарно