Тридневна јогурт диета од која можете да изгубите и до 4 килограми

Доколку сакате за многу краток период да ги отстраните масните наслаги и да го исчистите организмот, утринскиот напиток ќе ви стане најважната состојка со која ќе ги приготвувате вкусните јадења во текот на денот.

Почетокот на годината е идеалниот период за да се ослободите од вишокот килограми кои сте ги добиле во текот на новогодишните празници. Доколку јогуртот е еден од вашите омилени пијалаци, тогаш ние го имаме совршеното решение за вашиот проблем.

Јогурт-диетата трае само три дена, а освен што ќе ги истопите масните наслаги, организмот ќе се ослободи од сите наталожени штетни материи!

Комбинациите со јогуртот не се избрани случајно! Напротив, секоја состојка има своја функција во диетата, и затоа е многу важно придржувањето до точниот редослед.

ПРВ ДЕН

Појадок: наутро изедете овошен или обичен немасен јогурт со снегулки по желба.

Ручек: на маслиново масло продинстајте зеленчук и на крајот помешајте го со претходно сварен ориз. Освен сол и црн пипер, не смеете да додавате други зачини.

Десерт: овошен јогурт.

Вечера: Пред спиење ќе ве засити салата со шунка и морков. Значи, изрендајте еден морков, едно јаболко и 50 г шунка, и сето пропржете го со малку маслиново масло. На крај, се’ измешајте со немасен јогурт.

ВТОР ДЕН:

Појадок: За салата од краставички ви се потребни јогурт и краставица која ќе ја исечкате на мали коцки и на крајот ќе ги помешате.

Ручек: Посолете и запиперите малку мисиркино месо исечкано на коцки, па испечете на маслиново масло. Додадете исечкани печурки, една пиперка и еден домат. Кога зеленчукот ќе смекне, додадете јогурт.

Вечера: две чаши јогурт помешајте со неколку бобинки шумско овошје.

ТРЕТ ДЕН:

Појадок: Со јогурт измешајте сирење, исечкано јаболко и малку цимет, па на крај малку посолете и запиперите.

Ручек: Испечете 150 г филе од ослич, а како прилог направете салата од јогурт, исечкана краставица и малку сенф.

Вечера: Сварете 100 г тестенини, додадете исечкана пиперка и варено јајце. Сето заедно измешајте со јогурт.

Пилешка салата со зачински билки која може да биде и цел оброк

Состојки:

  • 200 гр пилешко филе
  • 2 чешниња лук
  • 2 лажици сечкани билки (босилек, мајчина душица, оригано)
  • 2 свежи домати
  • 2 млади кромидчиња
  • 5-6 листови рокула
  • 1 лажица сечкан магдонос
  • 2 супени лажици маслиново масло
  • 1 лажица оцет
  • сол, бибер

Подготовка:

Прелив: Измешајте една лажица маслиново масло, оцетот, ситно сечканиот лук и билки. На загреаното преостанато маслиново масло пропржете го посоленото пилешко додека не порумени. Исечете го месото на коцки. Додадете домати исечени на кришки, млад кромид исечен на прстени и рукола исечена на помали парчиња. Истурете го преливот, додадете бибер и сол по вкус и измешајте. Одозгора посипете сечкан магдонос.

Меџити го повика Јовев да му биде национален советник за кардиохирургија

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска упати повик до разрешениот директор на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија, проф. д-р Сашко Јовев да биде негов национален советник за кардиохирургија.

- Буџетот што го наследив, беше многу дефицитарен. Имаме барање од Кардиохирургија, претходно во разговор со професорот и други колеги и со ребалансот на буџетот сум подготвен да побарам да се зголеми тој буџет, со цел Клиниката за кардиохирургија и програмата за трансплантација да функционираат подобро и да ги зголемиме позитивните резултати и да им излеземе во пресрет на пациентите, додаде министерот.

Тој нагласи дека Јовев ќе продолжи да биде вработен во Клиниката и ќе ја има неговата поддршка во понатамошното работење.

На денешниот брифинг со новинарите, стручни лица разјаснуваа дилеми околу разрешувањето на Јовев, што предизвика реакции во јавноста.

Меџити беше прашан што ќе биде со економскиот директор.

- За организациониот директор, ние пративме инспекција, тоа ги вклучува и двата директора, тие имаат одговорности и заеднички и посебни. За првиот одлучивме, деновиве ќе излеземе и со одговор за вториот, организацискиот директор, појасни министерот.

На новинарско прашање за неговата заменичка, која не се согласувала со одлуката на министерот за смена на Јовев, Меџити одговори дека нема да коментира изјави на други лица.

На брифингот беше посочено и дека Јовев не е единствениот разрешен директор, откога Меџити е на функција министер. 

- Имаше промени во многу други здравствени установи, на медицински директори, организациски, некои си поднесоа самите оставка, а други беа разрешени, додаде Меџити, истакнувајќи дека и во иднина секаде ќе има инспекции и ќе се постапува според закон.

Меџити во понеделникот го разреши Јовев од должноста директорот на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија, поради како што изјави вчера „утврдени нерегуларности во работењето“, нагласувајќи дека нема политика во неговото разрешување.

Јовев од своја страна вчера побара преиспитување на одлуката за негово разрешување, истакнувајќи дека државната Клиника за кардиохирургија не се утврдени нерегуларности.

- Да ги оставиме професионалците да си ја вршат својата работа. Успесите на оваа Клиника се успеси на државата и на Министерството за здравство, порача Јовев.

Многумина ја прават оваа работа за да имаат среќа низ целата година

Денеска е Вторник по Духовден, ден кога има многу обичаи и кој сам по себе е важен и тежок ден.

И денеска се плетат венци од трева и цвеќе, а за добра среќа, љубов и напредок многумина венчињата ги ставаат во торба, во џеб или ташна.

Духовден е христијански празник посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и формирањето на Црквата.

На овој ден се исполнило Христовото ветување за доаѓањето на Светиот Дух (Духот на Вистината, Утешителот, Силата одозгора, ветувањето на Таткото) што Христос им го даде заповедувајќи им на апостолите да не се одалечуваат од Ерусалим додека тоа не се случи.

Популарно