Користете го кокосовото масло на различни начини за нега на телото

Кокосовото масло спаѓа во групата на здрави масти и може да се употребува и во исхраната и во козметички цели. Лауринската киселина која е составен дел на ова масло е главниот “виновник” за придобиивките кои му се препишуваат. Всушност, кокосовото масло е сотавено од 50% лауринска киселина. Оваа киселина е составен дел на мајчиното млеко, така што јасно е зошто кокосовото масло е толку ценето во денешно време. Лауринската киселина е носител на антивирусните, антибактериските и антигабичните својства кои ги поседува.

Во продолжение 5 начини како да го користите кокосовото масло за здравје и убавина:

1) Задолжителна намирница во секојденвната исхрана

Придобиките од секојдневното козумирање по една мала лажичка кокосово масло се огромни. Ова масло ја зголемува одбрамбената способност на организмот, го зголемува нивото на HDL холестеролот, има неверојатна моќ врз функционирањето на тироидната жлезда, а исто така помага во подобро функционирање на целокупниот кардиоваскуларен систем. Кокосовото масло многу лесно се апсорбира и содржи помалку калории од другите билни масла. Посебно е ценето поради тоа што дава чувство на ситост и го забрзува метаболизмот.

Како да го употребувате?

Кокосовото масло може да го користите како замена за путер во подготовка на разни слатки и колачи. Може да го користите дури и во утринското кафе, во смути или овошна салата. Користете го како додаток на овесна каша така што кашата ќе добие поголема нутритивна вредност и подолго време ќе ве држи сити.

2) Природна паста за избелување на забите

Во овој рецепт главни “играчи” се сода бикарабона и кокосово масло. Измешајте еднаква количина од двете состојки и по желба можете да додадете и некое етерично масло за подобар мирис. Четкајте ги забите со оваа смеса барем еднаш дневно.

3) Хранлив пилинг за тело и лице

Измешајте еднаква количина на кокосово масло и шеќер. Масирајте го лицето и телото со овој пилинг. Резултатите се неверојатни, со пилингот ќе ги отстраните мртвите клетки и ќе ја нахраните кожата. Практикувајте го овој пилинг два пати неделно за максимални резултати. Уште по првиот третман ќе ја забележите разликата, кожата ќе ви биде свежа, мазна, мека и еластична.

4) Регенератор за коса

Стопете 2 лажици кокосово масло и измешајте го со една лажица масло од рузмарин. Дури сместа е топла убаво нанесете ја по целата должина на косата. Завиткајте ја косата со топол пешкир и оставете го маслото 1 час да делува. Потоа исплакнете со шампон. Дополнително наместо да користите капки за испукани врвови, користете го кокосовото масло за таа цел. Мала количина од маслото растопете на врвовите од пристите и нанесете на оштетените врзвови.

5) Отстранувач на шминка

Не е потребно да трошите пари на конвенционални препарати за отстранување шминка. Стопете мала лажичка од кокосовото масло и нанесете ја на памукче, потоа убаво исчистете ги очите. На овој начин лесно ќе ја отстраните и водоотпорната маскара. Дополнително ќе ја нахраните кожата без да ја ириртирате со стандардните козметички сретства за отсранување шминка кои содржат многу штетни хемиски супстанци. На крај ако ви остане од маслото нанесете го на трепките или втријте го по рацете и ноктите.

Пилешка салата со зачински билки која може да биде и цел оброк

Состојки:

  • 200 гр пилешко филе
  • 2 чешниња лук
  • 2 лажици сечкани билки (босилек, мајчина душица, оригано)
  • 2 свежи домати
  • 2 млади кромидчиња
  • 5-6 листови рокула
  • 1 лажица сечкан магдонос
  • 2 супени лажици маслиново масло
  • 1 лажица оцет
  • сол, бибер

Подготовка:

Прелив: Измешајте една лажица маслиново масло, оцетот, ситно сечканиот лук и билки. На загреаното преостанато маслиново масло пропржете го посоленото пилешко додека не порумени. Исечете го месото на коцки. Додадете домати исечени на кришки, млад кромид исечен на прстени и рукола исечена на помали парчиња. Истурете го преливот, додадете бибер и сол по вкус и измешајте. Одозгора посипете сечкан магдонос.

Меџити го повика Јовев да му биде национален советник за кардиохирургија

Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска упати повик до разрешениот директор на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија, проф. д-р Сашко Јовев да биде негов национален советник за кардиохирургија.

- Буџетот што го наследив, беше многу дефицитарен. Имаме барање од Кардиохирургија, претходно во разговор со професорот и други колеги и со ребалансот на буџетот сум подготвен да побарам да се зголеми тој буџет, со цел Клиниката за кардиохирургија и програмата за трансплантација да функционираат подобро и да ги зголемиме позитивните резултати и да им излеземе во пресрет на пациентите, додаде министерот.

Тој нагласи дека Јовев ќе продолжи да биде вработен во Клиниката и ќе ја има неговата поддршка во понатамошното работење.

На денешниот брифинг со новинарите, стручни лица разјаснуваа дилеми околу разрешувањето на Јовев, што предизвика реакции во јавноста.

Меџити беше прашан што ќе биде со економскиот директор.

- За организациониот директор, ние пративме инспекција, тоа ги вклучува и двата директора, тие имаат одговорности и заеднички и посебни. За првиот одлучивме, деновиве ќе излеземе и со одговор за вториот, организацискиот директор, појасни министерот.

На новинарско прашање за неговата заменичка, која не се согласувала со одлуката на министерот за смена на Јовев, Меџити одговори дека нема да коментира изјави на други лица.

На брифингот беше посочено и дека Јовев не е единствениот разрешен директор, откога Меџити е на функција министер. 

- Имаше промени во многу други здравствени установи, на медицински директори, организациски, некои си поднесоа самите оставка, а други беа разрешени, додаде Меџити, истакнувајќи дека и во иднина секаде ќе има инспекции и ќе се постапува според закон.

Меџити во понеделникот го разреши Јовев од должноста директорот на Универзитетската клиника за државна кардиохирургија, поради како што изјави вчера „утврдени нерегуларности во работењето“, нагласувајќи дека нема политика во неговото разрешување.

Јовев од своја страна вчера побара преиспитување на одлуката за негово разрешување, истакнувајќи дека државната Клиника за кардиохирургија не се утврдени нерегуларности.

- Да ги оставиме професионалците да си ја вршат својата работа. Успесите на оваа Клиника се успеси на државата и на Министерството за здравство, порача Јовев.

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

На сите им е јасно дека е неопходно да се оди на редовни контроли, но има и тест кој можете да го пробате дома, а кој ќе ви ја открие состојбата на срцевото здравје.

Овој едноставен трик ќе ви помогне да добиете идеја како функционира вашето срце и ќе ви го покаже здравјето на срцето за само 30 секунди.

Како се прави тестот?

Прв чекор

Земете голем сад во кој може да ги ставите двете дланки и наполнете го со ладна вода. За подобри резултати, додадете малку мраз.

Втор чекор

Ставете ги рацете во садот и држете ги точно 30 секунди. Ова ќе ви помогне да дознаете како крвта ќе реагира кога ќе дојде во контакт со ледената вода.

Резултат

Ако сте направиле сè како што треба, сега е време да ја проверите состојбата на вашето срце. Ова се двата можни резултати:

1. Прстите се црвени

Ако прстите ви се црвени, ова е добар резултат. Тоа значи дека немате проблеми поврзани со оксигенација во крвта. Срцето и циркулацијата на крвта ви се во ред.

2. Прстите станале бледи или модри

Доколку прстите ви станале бледи или помодриле, постои можност да имате проблеми со циркулацијата на крвта. Ова се случува затоа што има ниско ниво на кислород во вашите крвни зрнца или затоа што имате проблем со пренесување на кислород преку крвотокот до срцето, што може да укажува на проблеми со кардиоваскуларниот систем.

Во овој случај, можете да се обидете да го загреете или масирате пределот на рацете за да ја вратите нормалната боја. Ако тоа не се случи брзо, задолжително посетете лекар. Особено ако за време на тестот почувствувате отежнато дишење, болка во главата или градите, потење, вкочанетост во рамената, нозете, рацете, прстите или петите, вртоглавица, ова е знак дека треба итно да направите преглед.

Популарно