(Видео) Горили бегаат од дожд, а нивното однесување е идентично со она на луѓето

На 24-ти септември беше одбележан Светскиот ден на горилите, а денеска се занимаваме со една вирална снимка од зоолошка градина во Лондон која насмеа милион интернет корисници.

На видеото се гледаат две горили како трчаат да се засолнат, откако започнало да паѓа дожд, додека во позадина се слуша „заразно“ смеење.

Веднаш да нагласиме – со причина! Непознатиот автор го фатил моментот додека животните бегале од дождот, а се однесувале како луѓе во такви моменти.

Ова се најопасните датуми во Март

Астролозите на последниот ден од месец февруари откриваат кој ќе бидат најопасните датуми во месец март.

Тие тврдат дека секој од нас треба прво да ги провери „мрачните“ датуми пред да направи нешто во месецот кој е пред нас.

8. март – Меркур во конјункција со Нептун

Првиот опасен ден ќе биде таков поради негативниот аспект на Меркур и Нептун.

Ова ќе биде време каде ќе имате големи проблеми, а истите ќе се појават без некои причини и предуслови.

Бидете внимателни ако патувате на осми март, не зборувајте многу и не им давајте ветувања на блиските, бидејќи нема да можете да ги остварите.

март – Конјункција на Сонцето и Нептун.

Овој датум е многу опасен бидејќи сонцето и Нептун ќе влезат во еден многу опасен аспект и овој ден може да се нарече „кармичка казна“.

Многумина од нас ќе се вратат во негативното минато каде имале лоши зборови, нељубезни дела и негативни работи кои поради кои се каат, но ќе им бидат вратени.

март –Марс влегува во знакот на рибите

Марс ќе помине низ еден од своите најомразени хороскопски знаци, а тоа е рибата,

Елементот на Марсот е огнот, а елементот на рибата е водата , па така овој дует ќе биде дисхармоничен.

март – затемнување на месечината во полусенка

Затемнувањето на месечината во Вага е многу опасен ден.

Повеќето од проблемите ќе дојдат неочекувано, чувајте се од негативните луѓе и овој ден внимавајте со кого споделувате нешто.

Чувајте се од измами, озборувања и местенки.

Ова сигурно не сте го знаеле за овој посебен ден

Откриваме зошто секоја четврта година е престапна и што крие 29 февруари.

Една година трае отприлика 365 дена, 5 часа, 45 минути и 46 секунди. Тие додатни 5 часа и неколку минути, за кои никој не сака да зборува, се всушност причина зошто имаме престапна година.

Годината со 366 дена се јавува на секои 4 години, поттикнувајќи ги жените да ги запросат мажите и прави родендените да бидат многу збунувачки за одреден број луѓе.

Но, тоа не се единствени чудни работи поврзани со овој датум. Во продолжение има неколку причини зошто 29 февруари е многу поинтерес отколку сте мислевте.

Зошто имаме престапна година што е тоа „престапна секунда“?

Поентата на престапната година е да помогне во прилагодувањето на грегоријанскиот календар со соларниот календар и да осигура дека на навреме ќе ги прославуваме соларните настани како што се пролетната или есенската рамноденица секоја година. Меѓутоа, дури ни дополнителниот ден во февруари на секои 4 години не може да го осигура точно вклопувањето, поради што научниците понекогаш повикуваат на „престапна секунда“.

Престапната секунда е подесување од една секунда која повремено се применува на координираното универзално време за да се намали разликата помеѓу прецизното време кое го мериме со часовниците и непрецизното воочено соларно време кое варира поради долготрајното успорување на ротацијата на Земјата.

Како да знаеме која година е престапна?

Многу едноставно: доколку последните две цифри од годината се делат со 4 (на пример 2016, 2020, 2024…) тогаш е престапна година. Годините кои означуваат крај на век се издвоени од ова правило. Тие мора да се делат со 400 за да бидат престапна година. Значи 2000 и 2004 се престапни години, но 2100 нема да биде.

Зошто жените ги запросуваат мажите баш на 29 февруари?

Откако папата Гргур XIII со указ го прогласил грегоријанскиот календар во 1582 година, идејата за додавање на 29 февруар на секои четири години изгледала како смешна, што во британскиот театар направиле комична претстава во која се истакнувало дека жените на тој ден би требало да ги заменат здолништата за панталони и да се однесуваат како мажи. Претставата е означена како сатира, но тогашните феминстки биле испирирани, до 1700 година жените го користеле 29 февруари за да им предложат брак на мажите. Традицијата, која денес се нарекува „Bachelor’s Day“, го достигна врвот во почетокот на 1900 година и продолжува и денес да се применува во Велика Британија.

Раѓање, но и уште нешто

На светот постојат околу 4 милиони луѓе кои се родени на овој ден. Веројатноста дека некое бебе баш на 29 февруари е 1:1.500.

Луѓето кои се родени на 29 февруари имаат проблем со одбележувањето на својот роденден, но се случува и некој да умре баш на овој ден. Според Енциклопедијата на светското наследство, во 1800 – тите, Џејмс Милн Вилсон кој е по потекло Британец, а за време на животот станал и премиер на Тасманија „роден е на престапен ден и умрел токму на тој ден“. Вилсон умрел на 29 февруари 1880 година, на неговиот „17“ роденден, односно кога имал 68 години во регуларни години.

Попусти на 29 февруари

Во многу држави продавниците даваат големи попусти токму на овој ден. Затоа обрнете внимание, тоа може да се случи и кај нас, па ќе може да си го купите она што сте го сакале по многу поволни цени.

Авиокомпанија најави специјален лет до мистериозна дестинација, се пријавија повеќе од 1.000 луѓе

Дали некогаш сте размислувале само да ги спакувате куферите и да се качите во авион без да ја знаете вашата дестинација?

„Скандинавијан ерлајнс“, шведска авиокомпанија, им нуди на членовите на нивната програма за лојалност можност да одат на непозната дестинација.

Во соопштението за печатот авиокомпанијата вели дека во рок од неколку минути од објавувањето на 12 февруари над 1.000 члена се пријавиле да летаат без да знаат каде. Регистрацијата завршила 24 часа подоцна, а избраните да патуваат имале дополнителни 24 часа да го потврдат своето место во авионот.

Авиокомпанијата повеќе не прифаќа резервации, пренесува Си-ен-би-си.

Наместо пари, патниците за седиштето морале да дадат 30.000 километри собрани во програмата за лојалност. Ако некој бил избран и немал доволно километри или поени, можел да купи. Патувањето тргнува од Копенхаген, Данска, на 5 април, и се враќа во истиот град на 8 април. Според „Стрит“, има листа на чекање за секој што се пријавил, но не добил место. Тие ќе имаат шанса да се движат нагоре на листата и можеби дури и да бидат контактирани ако некој се откаже.

Единствената трага што патниците ќе ја добијат пред да полетаат е дека летот ќе трае неколку часа. Дестинацијата ќе биде објавена во одреден момент во текот на летот. Како што се приближува датумот на мистериозниот лет, оние со потврдено седиште ќе добијат насоки од „Скандинавијан ерлајнс“ за тоа што да спакуваат.

„Изгледите за тргнување на авантуристичко и мистериозно патување со колегите ентузијасти, стекнување нови контакти и пријателства на патот, е навистина возбудливо“, рече Пол Верхаген, EVP и главен комерцијален директор на „Скандинавијан ерлајнс“, во соопштението за печатот.

„Ова не се само патувања, тоа се извонредни патувања што ќе траат цел живот“, додаде тој.

„Скандинавијан ерлајнс“ не е првата авиокомпанија што спроведува мистериозни дестинации. „Луфтханза“ моментно им нуди на патниците програма наречена „Изненадување на Луфтханза“, каде што можете да го изберете вашиот аеродром и типот на одмор што го барате.

По резервацијата на вашиот билет, авиокомпанијата ја открива дестинацијата и не може да се смени или откаже.

Минатата година „Визер“ спроведе мистериозен лет од Венеција, со кој патниците ги однесе во Саудиска Арабија на неколку дена.

Популарно