Колку ќе ве чини обновата на нови документи во Македонија?

Како што објавија властите пред неколку месеци, личните документи на граѓаните кои не се со називот Северна Македонија ќе престанат да важат во февруари наредната 2024 година, па истите треба да ги заменат со нови иако нивниот датум на важење не е истечен се уште.

Доколку го земеме во предвид фактот дека пред неколку месеци се зголеми износот на чинење за идавање на лични документи во Македонија, граѓаните поради оваа обврска ќе бидат подложени на нови, не така мали, давачки.

Така, за промена на лична карта би требале да одвоите 310 денари, за промена на патна исправа - пасош пак, лицата под 27 години би требале да одвојат 1.700 денари доколку сакаат да го добијат по редовна постапка, и 6.300 денари по итна постапка, додека граѓаните постари од 27 години би платиле 2.300 денари по редовна постапка и 6.300 денари доколку го сакаат по итна постапка. За возачка дозвола пак, граѓаните би требале да платат 580 денари за редовна постапка и 1.400 денари за да ја добијат по забрзана, итна постапка.

Доколку нашата математика е точна, вкупниот износ што еден граѓанин треба да го одвои за замена на сите три лични документи е 2.590 денари за граѓаните до 27 години и редовна постапка или 8.010 денари за издавање на документите по итна постапка, додека за постарите граѓани износот е 3.190 денари за редовна постапка или 8.010 денари за редовна постапка.

Министерот Спасовски денеска пак уште еднаш ги увери граѓаните дека никој од нив во државава нема да биде казнет доколку ги нема заменето личните документи до февруари, но истите би требало да ги заменат. Сепак доколку граѓаните немаат валиден пасош, не би можеле да патуваат во некоја друга држава, бидејќи старите нема да важат во останатите држави во светот.

Граѓаните постојано се жалеа поради гужвите кои се создаваат на пунктовите за издавање на лични документи како и на неможноста за наоѓање термин во брзо време, па така од вчера официјално почна да работи пунктот на Министерството за внатрешни работи за промена на личните документи без закажување, кој се наоѓа во салата на полициската станица Пролет во општина Центар.

– За таа цел инсталиравме 10 базни станици каде граѓаните може да се сликаат за документите. Системот е тестиран и овозможува околу 1000 лица за период од еден работен ден да ја поминат целат процедура. Работното време на пунктот е од 8 до 18 часот ос можност да се продолжува до 20 часот, рече Спасовски во изјава за медиумите.

Пукање на Бит Пазар - еве ги деталите

На 06.12.2023 околу 18.00 часот на подрачје на Бит Пазар, полициски службеници го лишиле од слобода И.Р.(33) од Скопје, поради сомнение дека непосредно пред тоа на подрачјето на Бит Пазар од пиштол испукал неколку куршуми во воздух.

При преглед во возилото „ауди“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени и одземени пиштол калибар 9 мм со рамка со 13 куршуми и уште една рамка со 17 куршуми. 

Лицето било задржано во полициска станица и по целосно расчистување и дoкументирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава, велат од МВР.

Мајката на убиената Вања: Не можам да разберам зошто моето преубаво девојче е во гроб

- Неговиот живот не ме интересираше. Мојот живот беа децата. Беше оставен на мир за и тој мене да ме остави на мир, кажала Зорица Ѓорчевска, мајката на убиената Вања во изјава за српска „Репбулика“.

- Не сум во состојба да зборам. Се уште не знам зошто се случи ова. Го чекам епилогот. Не ми е јасно зошто мојот најнормален живот се претвори во пекол. Несфатливо ми е зошто моето преубаво девојче е во гроб. Имам хронична болест, но се држам. Важно ми е само да ја дознаам вистината. Другата ќерка е болна, сите се надеваме дека ќе биде добро. Ништо не знам, мене сето ова ми е нереално. Бевме разведени пет години и не знам што правел и со кого. Бевме во добри односи заради децата, не се расправавме околу старателството, воспитувањето. Смееше да ги види кога сака или кога ќе посакаат децата. Неговиот живот не ме интересираше. Мене животот ми беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мир, за да ме остави мене на мир, изјавила за Република мајката на Вања Ѓорчевска.

Комплекс згради меѓу кои две со по 35 ката ќе се гради во Тафралиџе, кај поранешна „Алумина“

Комплекс на згради со различна катност, меѓу кои двете највисоки ќе бидат со по 35 ката, поточно со приземје и 34 ката ќе се гради во Тафталиче на просторот кај поранешната фанрика „Алумина“, пренесува СДК.мк.

Едната од нив, според предложениот Детален урбанистички план, е наменета за деловни простории, додека другата ќе биде станбена зграда. Покрај нив, на овој простор ќе има и две 14-катници, една десеткатница и две згради на 9 ката, сите наменети за домување.

Според она што може да се види на 3Д приказот во прилог на јавната презентација на ДУП за Градска четврт 3 06, блок 11, објавен на веб-страницата на Општина Карпош, на просторот ќе се изградат модерни згради, со зелени тераси и покриви, а меѓу објектите ќе има зеленило и пешачки патеки.

Станува збор за плански опфат кој се наоѓа меѓу улицата Прашка, булеварите 8 Септември и Митрополит Теодосиј Гологанов, како и новопроектираната улица С6. Предлог ДУП-от во моментов е на јавна анкета, која ќе трае до 15 декември, а на 12 декември ќе се одржи и јавна презентација во просториите на Општината, каде граѓаните кои живеат во овој плански опфат можат да доставуваат и анкетни листови секој работен ден од 7.30 до 15.30 часот.

Популарно