Дејан Миличевиќ: Полудувам кога ќе кажат дека имам македонско потекло, таму ме ограбија, а ми помогнаа само две славни Македонки!

Дејан Миличевиќ во емисија за прв пат проговори за непознати детали од неговиот приватен и деловен живот.

Тој се присети на својот живот во Македонија и на немилиот настан што му се случил на врвот на кариерата.

За помалку од еден час, сè што заработил, го снемало.

-Луѓето повеќе ме повредуваат приватно отколку професионално. По 10 години во Македонија, за 40 минути ми го испразнија целиот стан. Имав камери, опрема за монтажа, добро работев и заработив убав капитал, вложив се. Се од станот што ми беше украдено, беше однесено на Косово и распродадено, а секако дознав многу подоцна. Тоа беше голем стан во Скопје, а блинд вратата не беше насилно отворена, што е многу интересно, туку беше отклучена. Излегува дека некој еднаш ми го зел клучот и направил нов… Не сакам веќе ни да размислувам за тоа. Очигледно, сè мораше да се случи на тој начин. Не ми оставија ни долна облека. Дури и рутерот го земаа со себе, веројатно за да ми кажат дека не сум добредојден, рече Дејан.

Потоа даде изјава која сигурно ќе навреди некого во Македонија.

-Кога гледам на Википедија дека пишува дека имам македонско потекло, полудувам затоа што немам ништо со Македонија освен што живеев таму 10 години. Еден прекрасен човек, Бранислав Јовановиќ ми понуди да живеам со него и да работам со него додека не застанам на нозе. Секоја вечер на моите најблиски им испраќав цигари, лекови, облека, се што им требаше додека траеше бомбардирањето. После се, ми останаа двајца пријатели во животот и за тоа сум му благодарен на Бога. Тоа што издржав на сцената 30 години и што изгледам вака божествено е награда од универзумот затоа што секогаш се трудев да помогнам и да бидам максимално коректен, рече Миличевиќ.

Откри што никогаш нема да заборави.

-Не е се така мрачно… почнав од нула, никогаш нема да ги заборавам актерката Весна Петрушевска и нивната пејачка Верица Пандиловска, кои веднаш ми пријдоа на помош во периодот на бомбардирањето, а тоа ќе го паметам додека сум жив, изјави Дејан.

Ова се најопасните датуми во Март

Астролозите на последниот ден од месец февруари откриваат кој ќе бидат најопасните датуми во месец март.

Тие тврдат дека секој од нас треба прво да ги провери „мрачните“ датуми пред да направи нешто во месецот кој е пред нас.

8. март – Меркур во конјункција со Нептун

Првиот опасен ден ќе биде таков поради негативниот аспект на Меркур и Нептун.

Ова ќе биде време каде ќе имате големи проблеми, а истите ќе се појават без некои причини и предуслови.

Бидете внимателни ако патувате на осми март, не зборувајте многу и не им давајте ветувања на блиските, бидејќи нема да можете да ги остварите.

март – Конјункција на Сонцето и Нептун.

Овој датум е многу опасен бидејќи сонцето и Нептун ќе влезат во еден многу опасен аспект и овој ден може да се нарече „кармичка казна“.

Многумина од нас ќе се вратат во негативното минато каде имале лоши зборови, нељубезни дела и негативни работи кои поради кои се каат, но ќе им бидат вратени.

март –Марс влегува во знакот на рибите

Марс ќе помине низ еден од своите најомразени хороскопски знаци, а тоа е рибата,

Елементот на Марсот е огнот, а елементот на рибата е водата , па така овој дует ќе биде дисхармоничен.

март – затемнување на месечината во полусенка

Затемнувањето на месечината во Вага е многу опасен ден.

Повеќето од проблемите ќе дојдат неочекувано, чувајте се од негативните луѓе и овој ден внимавајте со кого споделувате нешто.

Чувајте се од измами, озборувања и местенки.

(Фото) Бресквица откри детали за врската со момчето

Последните неколку недели српската пејачка Анџела Игњатовиќ посната како Бресквица привлече големо внимание со песната „Гнездото на орелот“, песна со која се натпреварува на „Беовизија“, а завчера се пласираше во големото финале.

Бресквица големото внимание од јавноста освен со својата музика, го привлече и со врската со раперот Војаж.

Парот веќе долго време не е во љубовна врска, а тоа ги разочара нивните фанови, а во моментов пејачката има нова љубовна врска.

До овој момент се објавени само неколку фотографии од нив двајца, но сега јавноста поубаво го запозна новото момче на пејачката.

Никола Станисављевиќ е осум години постар од Анџела, а е вработен како полицаец, а очигледно неговите мускули привлекуваат големо внимание поради кои полудеа многу девојки.

Бресквица за новото момче избегнува да говори во јавноста, а со оглед дека тој не е позната личност пејачката проговори кои се предностите од тоа:

Мене тоа навистина ми смета, тоа е единствената работа која може да ни засмета кога новинарите не пратат, луѓето не можат да сфатат дека понекогаш ни е потребна приватност. Моето момче не сака да се појавува во јавноста, а мене ми смета што луѓето тоа не го почитуваат. Јас разбирам дека на некого тоа му е дел од работата, но многу е просто, тој не е јавна личност и не сака да биде. Генерално сега нема конкретни предности или мани, но така е како што е, мене ми е преубаво и тоа е најбитно, вели Бресквица во една емисија.

Ова сигурно не сте го знаеле за овој посебен ден

Откриваме зошто секоја четврта година е престапна и што крие 29 февруари.

Една година трае отприлика 365 дена, 5 часа, 45 минути и 46 секунди. Тие додатни 5 часа и неколку минути, за кои никој не сака да зборува, се всушност причина зошто имаме престапна година.

Годината со 366 дена се јавува на секои 4 години, поттикнувајќи ги жените да ги запросат мажите и прави родендените да бидат многу збунувачки за одреден број луѓе.

Но, тоа не се единствени чудни работи поврзани со овој датум. Во продолжение има неколку причини зошто 29 февруари е многу поинтерес отколку сте мислевте.

Зошто имаме престапна година што е тоа „престапна секунда“?

Поентата на престапната година е да помогне во прилагодувањето на грегоријанскиот календар со соларниот календар и да осигура дека на навреме ќе ги прославуваме соларните настани како што се пролетната или есенската рамноденица секоја година. Меѓутоа, дури ни дополнителниот ден во февруари на секои 4 години не може да го осигура точно вклопувањето, поради што научниците понекогаш повикуваат на „престапна секунда“.

Престапната секунда е подесување од една секунда која повремено се применува на координираното универзално време за да се намали разликата помеѓу прецизното време кое го мериме со часовниците и непрецизното воочено соларно време кое варира поради долготрајното успорување на ротацијата на Земјата.

Како да знаеме која година е престапна?

Многу едноставно: доколку последните две цифри од годината се делат со 4 (на пример 2016, 2020, 2024…) тогаш е престапна година. Годините кои означуваат крај на век се издвоени од ова правило. Тие мора да се делат со 400 за да бидат престапна година. Значи 2000 и 2004 се престапни години, но 2100 нема да биде.

Зошто жените ги запросуваат мажите баш на 29 февруари?

Откако папата Гргур XIII со указ го прогласил грегоријанскиот календар во 1582 година, идејата за додавање на 29 февруар на секои четири години изгледала како смешна, што во британскиот театар направиле комична претстава во која се истакнувало дека жените на тој ден би требало да ги заменат здолништата за панталони и да се однесуваат како мажи. Претставата е означена како сатира, но тогашните феминстки биле испирирани, до 1700 година жените го користеле 29 февруари за да им предложат брак на мажите. Традицијата, која денес се нарекува „Bachelor’s Day“, го достигна врвот во почетокот на 1900 година и продолжува и денес да се применува во Велика Британија.

Раѓање, но и уште нешто

На светот постојат околу 4 милиони луѓе кои се родени на овој ден. Веројатноста дека некое бебе баш на 29 февруари е 1:1.500.

Луѓето кои се родени на 29 февруари имаат проблем со одбележувањето на својот роденден, но се случува и некој да умре баш на овој ден. Според Енциклопедијата на светското наследство, во 1800 – тите, Џејмс Милн Вилсон кој е по потекло Британец, а за време на животот станал и премиер на Тасманија „роден е на престапен ден и умрел токму на тој ден“. Вилсон умрел на 29 февруари 1880 година, на неговиот „17“ роденден, односно кога имал 68 години во регуларни години.

Попусти на 29 февруари

Во многу држави продавниците даваат големи попусти токму на овој ден. Затоа обрнете внимание, тоа може да се случи и кај нас, па ќе може да си го купите она што сте го сакале по многу поволни цени.

Популарно