Еден од осомничените за убиството на Вања побарал лекарска помош – имал здравствени проблеми

Македонската јавност и натаму е во шок од она што го направиле организирана група на граѓани, кои извршија две убиства, 74-годишниот Панче и 14-годишната Вања.

Од извори од истрагата уште вчера беше јасно дека прв кој го признал делото бил Велибор Манев од Велес, кој и прв пристигна во Кривичниот суд со лисици на раце и во присуство на полиција.

Таму е даден исказ, а потоа пристигнаа и другите двајца осомничени. Денес во Кривичниот суд беше донесен и таткото на Вања, Александар, кој исто така е вмешан во целата ситуација.

Во понеделник околу 19 часот, порталот „Скопје1“ пренесе информација од нивни извори, од кои дознаваат дека еден од осомничените за убиството кој е во затворот „Скопје“ во Шутка, побарал медицинска помош.

Станува збор за Велибор Манев од Велес, кој посочил дека има здравствени проблеми и побарал медицинска помош.

Директорот на затворот „Скопје“ за порталот „Скопје1“ потврдил дека имало поплаки, но и дека се е во ред.

„Проверена е состојбата, Улицето е во добра општа здравствена состојба“, вели Андов за „Скопје1“.

Видео: Запалени возило и гаража во Кавадарци

Возило и гаража биле запалени доцна синоќа во Кавадарци, а благодарение на брзата интервенција на Територијалната противпожарна единица спречено е проширување на пожарот на околните куќи бидејќи се работи за место со густо населени куќи. 

Од Територијалната противпожарна единица информираат дека интервенирале со три возила и шест пожарникари. 

За пожарот информираше и градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев.

- Оштетено е едно возило ,,голф" четири, трактор и дел од гаражата. Според очевидци, пожарот настанал од тракторот, но причината засега е непозната. Благодарение на брзата интервенција и професионалната екипа пожарникари, пожарот не е проширен, се работи за место со густо населени куќи и можело да се случи голема катастрофа, нагласуваат од Кабинетот на градоначалникот. 

Почина легендата на југословенскиот филм

Познатиот доајен на југословенскиот и српскиот театар, Илија Ика Башиќ почина на 91-годишна возраст.

Илија беше еден од основачите на Друштвото на филмски и телевизиски работници на Војводина.

Ќе остане запаметен по бројни епизодни улоги, меѓу кои се и некои многу култни продукции како што се „Кожаре“, „Појадок со ѓаволот“, „Чувари на плажата во зима“ и „Тито и јас“.

Имаше и многу забележителна професионална улога во основањето на филмската продукција во САП Војводина.

Погребот на Ика Башиќ ќе се изврши во сабота на 24-ti февруари во 10:30 часот на Градските гробишта во Нови Сад.

Исчезнатиот Александар пронајден мртов на „Топташ“, телото предадено на обдукција

Четириесет и шест годишниот прилепчанец Александар Јошески, по кого вчера се трагаше, како што објави неговото семејство пронајден е починат.

Од МВР изјавија дека  пријава дека лицето е пронајдено починато добиле во 20:15 часот.

„Во ОВР Прилеп било пријавено дека на место викано „Топташ“ во Прилеп бил пронајден починат А.Ј.(46) од Прилеп, за кој истиот ден во 10.00 часот неговата сопруга С.Ј.(47) пријави дека се оддалечил од домот. Смрт констатирал доктор од Итна медицинска помош Прилеп, а увид извршила екипа од ОВР Прилеп, информираат од МВР.

По наредба на јавен обвинител телото на починатиот било дадено на обдукција.

Популарно