Газдарица во очај нуди плата од 1.200 евра: „Не можам да најдам работничка, работам 12 часа на ден“

Фризерската професија се повеќе се соочува со недостиг од работници во Хрватска.

Сопственичката на фризерски салон во загрепската населба Пречко нуди плата од 1.200 евра, но како што изјави за Пословни дневник, не може да најде работничка.

Заедно со уште едно вработено лице, сопственичката на салонот работи секој ден освен недела, а поради големиот обем на работа веќе подолго време неуспешно се обидува да најде дополнителен работник.

Поради високите трошоци за сместување и храна, таа нема намера да ја прошири потрагата надвор од Хрватска, па се надева дека наскоро некој од Загреб или околината ќе се јави на нејзиниот оглас.

Една билка, илјада лековити својства

Копривата ефикасно ја прочистува крвта, ги спречува воспаленијата и поттикнува исфрлање на штетните материи и камен од бубрезите.

Младите листови според вкусот потсетуваат на спанаќот, но содржат петпати повеќе калциум и шестпати повеќе витамин Ц.

Ова растение се употребува многу поради лековитите својства, кои современата медицина ги докажала.

Таа е природен лек за слабокрвност, опаѓање на косата, ревматизам и болки во зглобовите, чир на желудникот, треска, несоница и нервоза.

Има висока витаминска вредност, па се препорачува во исхраната. Содржи многу белковини, јаглехидрати, масти, а од минералите калциум, фосфор, магнезиум, витамините Ц, А, Б2, Б5, К, каротен, пантотенска киселина, лецитин и танин.

Копривата е совршен прочистувач на крвта, богата е со хлорофил кој помага за обновување на оштетените клетки и го подобрува снабдувањето на мозокот со кислород.

Како одличен прочистувач на крвта, помага и при проблеми со акните, а се препорачува и кај инфекциите во устата, афтите или воспаление на непцата.

Научните истражувања докажале дека копривата е ефикасна кај пролетните алергии. Но пред да се почне со користење на сируп, екстракт или чај за оваа намена, важно е да се консултира лекар или хомеопат.

Чајот од коприва ги прочистува белите дробови, цревата, црниот дроб и желудникот.

Трите најпосетувани градови во светот

Иако може да очекувате дека Париз ќе биде најпосетуваниот град во светот, или можеби Њујорк со својот иконски Бруклински мост, зелените урбани паркови и бескрајните кластери блескави облакодери, или дури и Канкун, со своето светски познато гостопримство, луксузно сместување и најблескавите сини води, сепак не е ништо од горенаведените.

Во продолжение погледнете кои се трите најпосетувани градови во светот, избрани од Traveloffpath.com.

3. Дубаи, Обединети Арапски Емирати

Футуристичката метропола Дубаи е трет најпосетуван град во светот, а минатата година беше домаќин на 16,8 милиони гости.

Со своите иновативни хотели, вклучително и одморалиште во форма на Месечина што наскоро ќе се отвори, и големите планови за зголемување на должината на јавните плажи за 400 проценти, овој скапоцен камен од Блискиот Исток ќе привлече сè поголем број посетители во наредните години.

Освен што се релаксираат на сеопфатни места, шетаат по живата марина во Дубаи и го доживуваат ноќниот живот на самите Западни Емирати, туристите исто така доаѓаат во Дубаи за шопинг и забава, а многумина го посетуваат трговскиот центар Дубаи, водечката атракција во градот, познат по многубројните продавници.

2. Лондон, Обединетото Кралство

Лондон е вториот најпосетуван град во светот. Неговите знаменитости, вклучително и архитектонски икони како Биг Бен и Тауер Бриџ, се чини дека се на сечиј список во последно време, толку многу што 18,8 милиони слетале овде во 2023 година.

Иако времето може да биде доста лошо, ова е сè уште главен град со фасцинантна историја која се протега повеќе од два милениума и космополитска атмосфера за разлика од кое било друго место во Европа.

Лондон ги задоволува сите критериуми. Дали е дожд или сонце, ќе се заљубите во него за кратко време, особено ако сакате да се симнете од пропатената патека и да ја доживеете англиската престолнина како локален жител.

3. Истанбул, Турција

Сместен помеѓу Источна Европа и Западна Азија, барајќи ги териториите на двата континента и постојано балансирајќи помеѓу своите европски корени и ориенталниот дух, Истанбул е водечка туристичка дестинација во светот, привлекувајќи 20,2 милиони гости според најновите статистички податоци.

Ова е значаен пораст од 26 отсто во однос на претходната година, според Euromonitor International.

Двојната полна месечина носи драстични промени за три хороскопски знаци

Најчудниот“ настан на летото 2024 година, како што го нарекуваат астролозите, е двојната полна месечина во Јарец, која започна на 24 јуни и завршува на 21 јули. По оската на затемнувањето во Вага и Овен, полните месечини формираат опозиција помеѓу знаците на Јарец и Рак. И тие се одговорни за кариерата и недвижниот имот, како и за целите во животот на секој човек.

Ова значи дека втората полна месечина во Јарец на 21 јули 2024 година ќе влијае на темелите на животот на многу луѓе, а Месечината на овој ден ќе биде во позитивен аспект со изненадната планета Уран. Можете да очекувате шокантни околности. Најмногу ќе влијае на три хороскопски знаци, па проверете дали сте на листата на драстични промени:

СТРЕЛЕЦ

Полната месечина во Јарец доаѓа во вашиот финансиски сектор, што значи дека на 21 јули ќе се случи важен настан поврзан со вашите лични пари. Може да одлучите да инвестирате, да направите поголемо купување или да го прераспределите приходот за да ги подобрите вашите услови за живеење. Владетелот на полната месечина Сатурн ќе биде во секторот на недвижности. Можете успешно да продадете или купите стан, а можеби дури и да изнајмите деловен простор.

БЛИЗНАЦИ

Полна месечина ќе се случи во вашиот сектор на семејните финансии, што може да доведе до инвестиции. На пример, може да наследите стан, викендица или земјиште од постар роднина, кој подоцна ќе одлучите да го продадете. Сепак, клучниот момент ќе се случи за време на полната месечина во Јарец. Затоа, на 21 јули 2024 година, можете да добиете одобрение од банка за заем.

ВОДОЛИЈА

Нешто мистично и во исто време судбоносно може да ви се случи на оваа полна месечина бидејќи тоа се случува во секторот на тајните, но во исто време вашите лични финансии се аспектирани од планетата на кармата Сатурн и го тераат аспектот во недвижностите. Многу е веројатно дека на 21 јули 2024 година, за речиси еден или два дена, може да добиете ненадејна информација што ќе влијае на купувањето или продажбата на куќа. Интересно е што полната месечина во Јарец може да донесе настани поврзани со минатото.

Популарно