Овие мажи нудат секс од соништата, во комбинација со емоции

Најромантичните мажи во хороскопот се сè за што фантазираме уште од детството. Тие вклучуваат љубов и страст во односите со своите најблиски.

Секоја девојка сака да се чувствува сакана и да има вистински маж покрај себе. Меѓутоа, во светот на ненадејни промени и брзо темпо на живеење, на сите ни треба тој мал момент во кој ќе се засолниме во прегратките на саканата личност.

Бик

Бикот е еден од најстабилните и најразумни знаци на Зодијакот. Тие се многу мирни партнери, кои на саканата личност ќе ѝ дадат многу нежност и топлина. Мажите Бикови се намерни и сигурни во своите способности, па од жените очекуваат само искрена љубов, поддршка и почит. Земјениот знак како Бикот има потреба од физичка перцепција, па многу често претставници на овој хороскопски знак се тактилни луѓе. Биковите се однесуваат многу воздржано на работа и не покажуваат емоции. Сепак, покрај саканата ќе бидат најљубезни и нема да ве пуштат од своите прегратки.

Јарец

Мажите во овој хороскопски знак ќе бидат сензуални партнери, чиј љубовен јазик е допирот. Претставниците на овој знак своите емоции најчесто ќе ги искажуваат преку однесување, како гушкање и држење за рака во тешки моменти. Се разбира, нивниот ефект не се манифестира само во тактилност. Јарците исто така ќе слушаат многу внимателно и ќе се обидат да направат сѐ што е можно за да ја усреќат својата сакана. Мажите Јарец секогаш знаат да ги изберат вистинските зборови, кои ќе ѝ го стопат срцето на секоја жена.

Рак

За претставниците на водениот елемент интимноста е составен дел на односите. Раковите имаат тенденција да го набљудуваат својот партнер долго време и никогаш нема да направат ништо непромислено или драстично. Меѓутоа, со текот на времето нивните срца подлегнуваат на женскиот шарм, а потоа мажите од овој хороскопски знак стануваат вистински семејни мажи. Попрвин ќе останат дома со сопругата отколку да одат во клуб со мажи.

Раковите им кажуваат на дамите многу комплименти и пријатни зборови и со големо задоволство ќе се обидат да ја изненадат својата сакана. Тие секогаш ќе доаѓаат на помош затоа што имаат добро срце, а таа искреност и сензуалност се манифестира на сите полиња.

Закрепнувањето по „скршено срце“ трае три месеци

Раскинувањата oбично завршуваат со подолготрајна тага.

Научен труд објавен во британскиот „Журнал“ за позитивна психологија открива колку време во просек им треба на луѓето да закрепнат по болен прекин на љубовна врска.

Кога „срцето е скршено“, преовладува чувството на безвредност, што поттикнува повредената или повредениот „да се држи“ дури и поцврсто за она што веќе не е достапно. Во такви случаи се јавуваат збунетост, лутина, тага, фрустрација. Уште повеќе, ако е присутна ниска самодоверба којашто нѐ тера постојано да се обвинуваме и омаловажуваме себеси, преболувањето на раскинувањето тогаш е потешко, па тоа „заздравување“ оди побавно.

Тоа ќе рече – проценувањето колку долго ќе трае таа лоша состојба по раскинувањето зависи, до одреден степен, од самодовербата.

Според наводите, на 71 отсто од 155 млади возрасни лица им биле потребни околу 11 седмици за промена кон подобро. До крајот на тие три месеци, испитаниците можеле да ги видат добрите страни на нивното раскинување. Тие, имено, почувствувале „созреаност“ и подготвеност да се насочат кон целта – позитивни промени по раскинувањето.

Разумно е да се очекува дека зацврстувањето на ниската самоувереност по раскинувањето може да трае барем неколку недели. А пак, факторите коишто влијаат на таа временска рамка зависат од самиот човек и од врската која штотуку завршила.

Три реченици кои звучат како љубов, а всушност зад нив се крие манипулација

Понекогаш е тешко да се разликува грижата и љубовта од манипулацијата. Ова се фрази кои се користат за да се залажат партнерите.

Има луѓе кои имаат потреба да манипулираат со луѓето со кои се во врска или брак, поради некои психолошки проблеми што ги имаат.

Овие три реченици манипулаторите често ги користат како параван, бидејќи наликуваат на љубов.

„Ова го правам за твое добро“

Манипулаторот сака да изгледа како да се грижи за вас, а всушност сака да ве контролира за да ја постигне својата цел. Реченицата „Го правам ова за твое добро“ звучи како израз на грижа и љубов, но тоа е начин манипулаторот да ве принуди да го прифатите она што го прави велејќи дека е за ваша корист.

„Дали вака ми враќаш?

Кога манипулаторот ќе ви каже: „После се што направив за тебе, ти ми враќаш вака?“, тоа покажува дека сака да се чувствувате виновни. Не се залажувајте да мислите дека тој се грижи за вас. Тој само сака да ве натера да се согласите со она што тој го сака.

„Очекував повеќе од тебе“

Оваа реченица прави личноста кон која е насочена да се чувствува помалку вредна од манипулаторот. Тие се потпираат на моќта за да ги постигнат своите цели. И повторно сака да се чувствувате виновни што не го постигнавте она што требаше, според мислењето на манипулаторот.

Што се случува во телото на мажот кој подолго време нема секс?

Има многу причини зошто треба редовно да имаме секс, но покрај задоволството, важни се и причините поврзани со здравјето.

Мажите кои редовно имаат секс се позадоволни од животот и посреќни, тоа го имаат потврдено повеќе истражувања, но дали некогаш сте се прашале што се случува со вашето тело кога ќе престанете да имате секс редовно?

Ова се најчестите последици:

Еректилна дисфункција

Мажите кои подолго време немале секс, а имаат над 50 години, најверојатно ќе се соочат со проблемот еректилна дисфункција. За да останете во сексуална форма, мора да ја одржувате.

Зголемен ризик од рак на простата

Ако не мастурбирате редовно и исто така немате секс, ги зголемувате шансите за заболување од рак на простата. Истражувањата покажале дека честото ејакулирање (4 до 7 пати неделно) го намалува ризикот од рак на простата.

Висок крвен притисок

Истражувањата покажале дека луѓето кои имаат редовен секс имаат понизок крвен притисок од оние кои имаат долги паузи меѓу сексуалните активности.

Стрес

Една жешка ноќ во кревет може да ви го подобри расположението и барем на кратко да ве ослободи од грижите и стресот. Ендорфинот што се ослободува за време на сексот го подобрува расположението, а и бројни науни истражувања покажале дека сексот има поволно дејство врз луѓето кои се под стрес.

Слаб имунитет

Доживувањето оргазми е од голема корист за вашиот имунолошки систем. Медицински истражувања покажале дека мажите кои немаат секс редовно имаат послаб имунитет и се поподложни на болести.

Популарно