Ни доаѓа уште еден споен викенд каде исто така петок е неработен, еве колку неработни дена има до крајот на 2024 година

Измина уште еден споен викенд во Македонија.

Зад нас ги оставивме трите неработни денови, а за среќа наскоро доаѓа уште еден споен викенд со три дена каде исто така петок е неработен ден.

Станува збор за празникот Духовден кој се слави во чест на мртвите души и истиот е на 21 јуни, што значи идниот месец.

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2024 година неработни денови се:

За сите граѓани на РСМ

02 август (петок), Ден на Републиката,

8 септември (недела), Ден на независноста, односно 09 септември (понеделник) е неработен ден

11 октомври (петок), Ден на народното востание,

23 октомври (среда), Ден на македонската револуционерна борба

8 декември (недела), “Св. Климент Охридски”, односно 09 декември (понеделник) е неработен ден.

За граѓаните од православна вероисповед

21 јуни (петок), Духовден, петок пред Духовден,

28 август (среда), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица).

За граѓаните од католичка вероисповед

01 ноември (петок), Празникот на сите светци,

25 декември (среда), првиот ден на Божик.

За граѓаните од муслиманска вероисповед

16 јуни (недела), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам

За граѓаните припадници на албанската заедница во РСМ

22 ноември (петок), Ден на албанската азбука

За граѓаните припадници на еврејската заедница во РСМ

12 октомври (сабота), Јом Кипур, првиот ден на Јом Кипур

За граѓаните припадници на бошњачката заедница  во РСМ

28 септември (сабота), Меѓународен ден на Бошњаците

За граѓаните припадници на турската заедница во РСМ

21 декември (сабота), Ден на настава на турски јазик

„Сакам да станам психолог - Словенија ми ја отвора таа врата“

Елена и Јана Тунтевски се близначки, кои неодамна завршија прва година во СОУ Гимназија „Јосип Броз – Тито“ – Битола. За кратко, заминуваат во Словенија со своите родители. Двете се извонредни и инспиративни млади девојки, двете со свои желби и планови, и двете се активни на сите полиња кои им се достапни за нивната возраст.

Инклузијата на учениците кои имаат одредена попреченост е вистински предзивик за образовниот систем, за наставниците, за родителите и учениците.  Според бројните истражувања, во моментов Словенија им нуди најдобро услови на учениците кои се соочуваат со одредена попреченост за да можат да имаат активен социјален живот и да се вклучени активно во него.

Елена е девојка која инспирира, мотивира. Всушност такво е целото нејзино семејство. Кога некој се соочува со попреченост, важна е поддршката од семејството.

После читањето на интервјуто – слободно можеме да се запрашаме: Каде се наоѓаме ние, кои можеме со леснотија да пресокнеме неколку скали? На што се жалиме?  За што сме благодарни? 

Читајте…може ќе откриете нешто што не сте знаеле за вас.

Целото интервју можете да го прочитате ТУКА

Ова растение треба да го има во секоја куќа - носи среќа и пари

Ова е едно од најпопуларните растенија за во затворен простор, расте брзо и лесно, а долго трае, но има една работа на која треба да внимавате доколку го украсува и вашиот дом.

Дрвото на пари (лат. Crassula ovata) е домашно растение кое лесно се одржува, а се верува дека носи среќа и пари.

Красула треба да биде поставена во близина на влезната врата бидејќи се верува дека носи пари во куќата.

Ова растение е познато и како растение на пријателството, па затоа често се подарува на саканите, верувајќи дека на тој начин му покажувате благодарност на пријателот, на тој начин им покажувате дека сакате да го споделите богатството со нив.

Се состои од гранки кои личат на мали стебла и месести, овални лисја. Токму поради тоа што се смета за симбол на среќа, дрвото на пари е одличен избор за подарок.

Ова растение се нарекува и јапонско или кинеско дрво на пари.

Ова се растенија кои припаѓаат на родот Crassula и може малку да се разликуваат едно од друго. Најпопуларен вид е Crassula ovata.

Како да се одржува растението?

Бидете внимателни доколку имате мачка или куче. Дрвото на пари треба да биде поставено далеку од нив, бидејќи сите делови од растението се токсични за животните.

Дрвото на пари треба редовно да се полева, но треба да внимавате да не го полевате премногу често. Почвата во која се наоѓа дрвото не смее целосно да се исуши, па најдобро е да ја полевате кога ќе почувствувате дека горниот слој на почвата е сув под прстот.

(Фото) Познат милијардер импресионирал значително помлада сопруга

Медиумскиот магнат Руперт Мардок во саботата се ожени по петти пат, пишува британскиот таблоид Сан.

Споменатиот таблоид, кој е во сопственост на Мардок, објави фотографии од 93-годишниот австралиски милијардер заедно со неговата 67-годишна сопруга, пензиониран молекуларeн биолог Елена Жукова.

Свадбената церемонија се одржала на неговото лозје во Бел-Ер, Калифорнија.

Жукова е мајка на руско-американската колекционерка Даша Жукова, поранешна сопруга на рускиот олигарх Роман Абрамович. Со децении, Мардок седеше на чело на Fox Corporation и News Corp, две медиумски компании кои ги вклучуваат Wall Street Journal, New York Post и Fox News.

Мардок, кој има нето богатство од 9,77 милијарди долари според индексот на милијардери на Блумберг, во ноември 2023 година објави дека ќе се повлече од функцијата претседател на двете организации, предавајќи ја позицијата на својот син Лахлан.

Со Жукова почна да се забавува минатото лето, а двојката ја објави свршувачката во март.

Мардок неодамна беше во брак со поранешниот супермодел Џери Хол со која се разведе во 2022 година.

Популарно