И за денес се предвидува дожд, од утре стабилизација

Променливо облачно и посвежо во западните и јужните деловисо локален пороен дожд и ретки грмежи.

Ќе дува слаб до умерен ветер, а во Повардарието тој ќе биде засилен. Температурите ќе варираат и ќе достигнат од 24 до 31 степен.

Од петок следува период на сончево време со мала до умерена олокална облачност. Дневната температура ќе биде во пораст, а особено топло ќе биде во недела и во првите денови од следната седмица.

Не излегувајте од дома ако немате потреба: Температури до 40 степени

Времето денеска во земјава ќе биде сончево и многу топло попладне со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 22 степени Целзиусови, а максималната ќе достигне од 33 до 40 степени. УВ индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје слично време со максимална температура до 39 степени.

Како што најавува УХМР, продолжува периодот на сончево и многу топло време и во наредните денови, освен во недела кога во попладневните часови ќе има услови за изолирана нестабилност со пороен дожд и грмежи. Дневната температура насекаде ќе биде над 30 степени Целзиусови, а наместа ќе надминува 40 степени. Од четврток до средината на следната седмица на повеќе места ќе биде активирано портокалово ниво за опасност од високи температури.

Се најавува големо невреме во Грција

Денеска и утре се очекува Грција да ја зафати силно невреме, кое ќе биде придружено со силен дожд, грмежи и град, соопшти Националната метеоролошка служба.

Националната метеоролошка служба издаде итно предупредување за промена на временските услови во Грција.

Исто така, беше посочено дека најинтензивно невреме се очекува денес и дека невреме ќе има во претежно планинските предели во централниот и северниот регион.

Температурата само малку ќе опадне и ќе се движи околу 30 степени. Западно-северозападен ветер со исклучителен интензитет се очекува на Јонското Море.

Невремето денеска ќе стигне до северниот дел на Егејското Море и кон копното на Грција. Подрачјата што ќе бидат зафатени се: Тракија, Халкидик, Тесалија, Споради, Стерија, Пенелопез и Евија.

На наведените места се очекува драстичен пад на температурите.

Предупредување за невреме е издадено и во Атика и Беотија.

Генералниот секретаријат за цивилна заштита им препорачува на граѓаните да бидат внимателни и да ги преземат сите заштитни мерки. Посебно предупредување има за областите во кои се очекуваат обилни врнежи, бури и силен ветер.

Од утре се очекува разведрување и враќање на реалните летни температури, кои се очекуваат за викендот.

Популарно