Колку заработуваат и што имаат најмоќните Руси?

Годишната плата на Путин е 114.438 евра, додека Медведев заработува 107.524 евра. Од имот, Путин поседува скромен стан од 77 метри квадратни, како и два автомобила "волга", и една "лада нива" и авто-приколка.

10-3819-

Официјален Кремљ ги објави имотните листи и годишните заработувачки на најистакнатите руски државници и така и овозможи на јавноста да им ѕирне во паричниците на Путин, Медведев, Песков...

Куриозитет е што двајцата најмоќни политичари во Русија, претседателот Владимир Путин и премиерот Дмитриј Медведев, спаѓаат во групата на скромно платени државници.

Russia's President Dmitry Medvedev speak

Годишната плата на Путин е 114.438 евра, додека Медведев заработува 107.524 евра. Од имот, Путин поседува скромен стан од 77 метри квадратни, како и два автомобила "волга", и една "лада нива" и авто-приколка.

Значително поплатени се членовите од неговиот потесен круг. Така, Николај Патрушев, секретарот на Советот за национална безбедност на Русија, заработува речиси четирипати повеќе од двоецот Путин-Медведев. Апсолутен шампион е министерот Михаил Абузов, кој заработува дури шест милиони евра годишно.

-Upload--Vesti-150225204241-aman-amanpour-peskov-putin-exlarge-169_201631512733

Освен имотните листи на челниците на Кремљ, објавени се и податоците за нивните сопружници. Највпечатливо име на списокот е Татјана Навка, сопругата на прес-секретарот на Кремљ, Дмитриј Песков, која заработува повеќе од еден милион евра годишно, што е двојно повеќе од заработката на нејзиниот сопруг, а особено импозантен е нејзиниот возен парк каде има и неколку најскапи модел на "мерцедес".

Денеска е Преподобен Јосиф Песнописец

svetci

Овој Јосиф потекнуваше од Сицилија. Подоцна дојде во Солун и таму се замонаши. Во Цариград отиде по молба на Григориј Декаполит, кој беше восхитен од добродетелите на овој смирен монах и голем поет.

Во време на иконоборечката криза преподобен Јосиф беше заточен од еретиците шест години на островот Крит, а откако помина шумот на оваа ерес, тој повторно се врати во Цариград.

Како голем духовник, кој најпрво самиот ги поминал сите скали во духовниот живот, светиот патријарх Фотиј го постави за духовник и исповедник на цариградското свештенство. Се упокои мирно во 883 година.

Во Драмски и без струја се играат претстави

Поголемиот дел од Скопје вечерва немаше струја поради дефект на трафостаницата во Козле. Струја снема и во Драмскиот театар каде се одржуваше претстава, во публиката со своите телефони им помогна на актерите да го доиграат првиот дел.

yr5y5fyf-41642

“И после се прашувате зошто Драмски е најдобриот театар во Македонија!?

Еве зошто:

– Игра и кога снемува струја,

– Публиката одбива да замине од претставата и ги пали светлата на мобилните телефони за да можат актерите да добијат осветлување на сцената

– Актерите го доиграа првиот дел од претставата испратени со овации, објави на својот Фејсбук профил Роберт Вељановски, директор на Драмскиот театар во Скопје.

Од атмосферата на Фејсбук фотографија сподели и актерот Драган Спасов Дац.

Популарно