Вдоми, не купувај! Во сабота, од улица Македонија вдомете го вашиот нов најдобар пријател

Под мотото „Вдоми, не купувај“ во сабота на улица Македонија, сите бездомни животни ќе чекаат да си го пронајдат среќниот сопственик.

vdomi-ne-kupuvaj-vo-sabota-od-ulica-makedonija-vdomete-go-vasion-nov-najdobar-prijatel-01

Целта е да се обезбеди дом за кучињата и мачињата кои лутаат по улиците, а токму вие имате можност и шанса да им го промените текот на животот.

Во март се најавени 3 вакви акции, од кои првата е оваа сабота (12-ти март), во близина на спомен куќата на Мајка Тереза.

Сите кои сакаат да си го запознаат новиот најдобар пријател можат да дојдат од 12 до 17 часот и да спасат барем еден живот.

vdomi-ne-kupuvaj-vo-sabota-od-ulica-makedonija-vdomete-go-vasion-nov-najdobar-prijatel-02

Пауновски: Против правното лице веќе е преземена прекршочна санкција за оневозможување на службени лица во извршување на службена должност

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски по новинарско прашање во врска со вчерашниот инцидент во угостителски објект каде не им бил дозволен влез на инспекторите посочи дека против правното лице веќе е преземена прекршочна санкција, но ќе биде поднесена и кривична пријава.

„Против правното лице веќе е преземена прекршочна санкција за оневозможување на службени лица во извршување на службена должност…бидејќи ресторанот извршувал угостителска дејност и во внатрешниот дел, за што инспекторите имаат и докази, денеска е поднесена кривична пријава според членовите 205 и 206 од Уредбата на нашата држава. Против физички лица не преземаме никакви санкции“, порача Пауновски.

ЈСП: За време на претстојниот полициски час, Скопје ќе биде без јавен превоз

За време на претстојниот полициски час, Скопје ќе биде без јавен превоз, соопштија од ЈСП.

Ве информираме дека од денеска, четврток (4.06.2020 год) од 21 часот до понеделник (8.06.2020 год) до 5 часот, јавниот превоз нема да функционира.

Времениот прекин е согласно одлуката на Влада на РСМ за забрана на движење на населението во посочениот период на територија на Скопје.

Денеска јавниот превоз ќе функционира до 21 часот.

Автобусите ќе возат по саботен возен ред, со исклучок на линиите 9, 19, 20 и 23 часот кои ќе сообраќаат по редуциран делничен возен ред, велат од ЈСП.

Паркинзите во Скопје се празнат

Уште рано утринава скопјаните навалија во маркетите со цел да ги набават потребните намирници за тридневниот карантински викенд кој почнува вечерва во 21 часот и ќе трае до до 5 часот во понеделник.

Од утрово, видно се испразнети и поголемите паркинзи во главниот град, односно тие што работните обврски тоа им го дозволуваат веќе заминале во градовите каде мерките не се толку ригорозни и каде наредните три дена нема да бидат во целосен карантин. Како и да е во вечерва до 21 часот Скопје ќе се испразни.

Охрид, Дојран, Берово…. издржете овој викенд!

Популарно