МВР со детали за авионската несреќа: Најдени метална електронска кутија, мобилни телефони, на местото на падот на авионот

МВР, односно полицајците од Полициската станица Петровец кои заедно со мештани од селото Кожле кои го најдоа патничкиот авион „PAJPER PA 34“, што вчера падна кај селото Кожле, општина Петровец пронашле делови од авиoнот, крило со еднo тркало, метална електронска кутија, два мобилни телефона, билети за патување и една италијанска патна исправа .

air3

Министерството за внатрешни работи соопшти дека стручна екипа составена од Јавен обвинител, претставници од Судска медицина, истражители од Комитет за истражување на воздухопловни несреќи и сериозни инциденти, како и полицајци денеска се на местото на несреќата каде се врши увид, и идентификација на починатите лица, со цел обезбедување на докази на причините за авионската незгода и смртта на шестмината патници.

Екипите тргнале на местото на несреќата околу 6 часот утрово, но поради лошите теренски услови пристигнале во 10 часот, а во 10:30 часот започнале со обезбедување на локациите за крим-техничко одбележување на трагите.

Губењето на авионот го пријавил дежурен полициски службеник од РЦ за ГР „Север“ во Единицата за известување и команда при СВР Скопје во 17:36 часот.

Според првичните информации од Контролата на летање известено е дека авионот бил приватен од типот „PAJPER PA 34“ со германски регистарски ознаки и дека истиот полетал од Тревизо, Република Италија, а крајната дестинација му била Приштина. Над Република Македонија требало да изврши прелет и бил пријавен на Аеродромот „Александар Велики“ во Скопје за дополнување на гориво.

По еден час, жител на село Кожле во СВР Велес пријавил дека во атарот на селото слушнал експлозија.

Авионот беше пронајден околу 20 часот од страна на полицајци од Полициската станица Петровец и мештани од селото кај местото Јеловица.

„Веднаш по известувањето во 18:45 часот е активиран Одделот за специјални полициски операции, од каде се ангажирани 50 полициски службеници со 10 моторни возила од Единицата за специјални задачи како и 120 полициски службеници со 15 моторни возила од Единицата за брзо распоредување. По пронаѓањето на авионот од страна на полициски службеници од ЕСЗ е извршено обезбедување на периметарот на местото на настанот и известен Јавен обвинител од ОЈО Скопје кој излегол на местото на настанот, по што извршено е првично фотографирање, но поради немање на услови за вршење на увид, истиот согласно насоките од јавниот обвинител е планиран да продолжи во утринските часови“, соопштуваат од МВР.

Министерството за внатрешни работи во координација со другите надлежни институции презема мерки и активности за утврдување на сите поединости околу авионската несреќа и целосно документирање на настанот.

Во несреќата загинаа сите шесмина патници, пет мажи и една жена, сите со италијанско државјанство, а двајца од нив имале косовско потекло. Според првичните информации тргнале кон Приштина, каде загинатите Косовци кои биле браќа, планирале да отворат спортски аеро-клуб.

Тензии во амбуланта во Бутел – донесено починато лице, лекарите со часови чекале тестирање за Ковид-19

Со часови вработените во приватната амбуланта Викторија во општина Бутел чекаа да бидат испратени екипи од Институтот за јавно здравје за да земат брисеви откако во оваа здраствена установа било донесено лице кое веќе било починато.

ТВ21 го запраша сопственикот на амбулантата што точно се случило, но тој не сакаше да даде изјава во камера. Сепак, ни објасни дека веднаш побарал да дојдат екипи за да се направи контрола дали починатиот имал корона, но оттаму му рекле дека лицето бидејќи е починато нема потреба да доаѓаат. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека истите правила важат и за починати лица и дека и тие треба да бидат тестирани.

„Апсолутно не се прави индикација за тестирање само врз основа на анамнеза, еве може и од членови на семејството, ако станува збор за конкретниот случај и врз основа на таа епидемиолошка анкета, за која што податок може да дадат и членови на семејството. Во смисла на индикација за тестирање на починати лица важи постмортем, важат истите правила“, истакна Венко Филипче.

Безживотното тело во амбулантата било донесено во 12 часот и 30 минути запишале докторите и сестрите кои веднаш интервенирале и се обиделе да помогнат, но веќе било доцна. Пациентот бил на околу 65-годишна возраст и не давал знаци на живот, стои во изјавата. Починатиот бил донесен од соседите, бидејќи како што ни изјавија, неговиот син бил во Битола, а другите роднини во странство. Кога екипата на Тв21 пристигна таму, сопственикот на амбулантата беше загрижен и инсистираше да се тестира починатиот со оглед на вонредната состојба со корона вирусот, а особено поради тоа што и целиот медицински персонал, но и соседите на починатиот биле во директен контакт со него. Освен полицијата и дел од лекарите внатре не се пушташе никој, амбулантата беше затворена, а сопственикот рече дека нема да се примаат други пациенти се додека не се утврди дали починатиот имал корона.

Рече дека доколку Институтот за јавно здравје не прифати да го тестира починатото лице, ќе бара приватно да се направи. Инаку според кажувањата на соседите починатиот имал хронична астма, а во последно време и многу кашлал.

Последните информации велат дека телото е земено на обдукција да се утврдат причините за смртта.

Сведоштво на нападнатата девојка од Штип: Почнаа да ме тепаат од кај “Тоше” па ме однесоа во зградата

Новинарот Фуркан Салиу објави потресно сведоштво на девојката која двајца штипјани со клоци и тупаници брутално ја тепаат.

Полицијата вчера постапи по допрен глас, односно откако на Фејсбук група беше споделено видеото на кое се гледаше како во влез во зграда брутално ја тепаат двајца мажи. Тие за кратко време беа идентификувани и приведени, и се чекаат понатамошните постапки од полицијата, обвинителството и судот.

Случајот наиде на жестоки реакции на социјалните мрежи, а граѓаните бараат најстроги казни за насилниците.

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

Се забранува движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот во Србија. 

Ова го соопшти српскиот претседател Александар Вучиќ. 

„Очекуваме во следните 72 часа да се зголеми бројот на заразени, за жал и на бројот на мртви“, вели вучиќ. 

Денес умреле 3 луѓе, а 81 се на респиратор. 

Вучиќ рече дека повеќе позитивни има во Белград. Ќуприја, Чачак и Ваљево.

Утре ќе стигне првиот авион со осум лекари и персонал од Русија. 

Во Македонија, денеска министерот за здравство Венко Филипче рече дека можеби ќе има и други мерки, но не засега. 

Тврди дека будно следат што се случува. 

Локалната власт во Куманово со денови бара целосен карантин. 

Популарно