Пожарникар почина по интервенција во Скопје

47 годишен пожарникар починал откако му се слошило при интервенција на пожар во близина на транзитниот центар за странци во Скопје. Според информациите кои ги соопшти полицијата, пожарникарот Г.Ј. (47) заедно со колегите интервенирал на опожарена сува трева и напуштени објекти околу 16:30 часот. 

При гаснењето на пожарот на пожарникарот му се слушило и со возило на Брза Помош бил префрлен во комплексот клиники Мајка Тереза каде починал.

По наредба на Јавен обвинител телото е предадено на обдукција. Наодите од судска медицина ќе треба да покажат кои се причините поради кои починал 47 годишниот пожарникар. 

Насилната дадилка во притвор, тепала двегодишно дете

Дадилката која вчера во игротека во кафе барот „Дежа ву“ во Аеродром беше снимена од безбедносните камери како тепа и малтретира дете е приведена, а надлежен јавен обвинител и одредил 30 дневен притвор, јави ТВ 21.

Детето имало околу две години, а жената заедно со него чувала уште две други деца.

Случајот го пријавил сопственикот на кафе барот и игротеката „Дежа ву“, кој случајно ги прегледувал снимките од безбедносните камери.

Дара Бубамара се онесвестила - реагирала и брзата помош

Дара Бубамара минатата недела минала низ пекол. Пејачката била прикована за кревет, а докторите и наредиле строго мирување, но таа не го испочитувала тоа.

- Дара многу работи, изгледа се префорсирала, а веќе со месеци  е на некои строги диети поради што и ослабе имунитетот. Таа минатата недела почувстува омалаксаност, но тоа не ја спречи да ги извршува работните обврски.

Наша заедничка пријателка за сеќа беше со неа и повикала брза помош, за среќа Коста не бил со неа. Таа во саботата имала настап и заминала да го одржи, а се да биде полошо качила и температура баш на ден на настап. Во неделата морала да повика брза помош, и дале инфузија и не смееше буквално да се поморне од кревет. Сега мора да лежи и да се опорави- раскажала пријателка на Дара.

Тракторист загина во атарот на охридското село Ливоишта

Тракторист го загуби животот во несреќен случај што вчера во попладневните часови се случи во атарот на охридското село Ливоишта.

Од охидската полиција е потврдена информацијата за несреќата, со најава дека детали околу околностите под кои се случил индицентот ќе изнесат во текот на денешниот ден.

Ливоишта се наоѓа десеттина километри северно од Охрид, на потегот меѓу селата Требеништа и Косел. 

Популарно