Негувателка во градинка избоде три бебиња

Три бебиња и две возрасни лица се избодени со нож во приватна градинка во Њујорк, соопшти полицијата и додаде дека повредените се префрлени во болница.

Властите ја уапсија негувателката, која се сомничи за нападот во градинката, каде што во моментот престојувале девет бебиња.

Се обидела и да се самоубие.

Насилната дадилка во притвор, тепала двегодишно дете

Дадилката која вчера во игротека во кафе барот „Дежа ву“ во Аеродром беше снимена од безбедносните камери како тепа и малтретира дете е приведена, а надлежен јавен обвинител и одредил 30 дневен притвор, јави ТВ 21.

Детето имало околу две години, а жената заедно со него чувала уште две други деца.

Случајот го пријавил сопственикот на кафе барот и игротеката „Дежа ву“, кој случајно ги прегледувал снимките од безбедносните камери.

Дара Бубамара се онесвестила - реагирала и брзата помош

Дара Бубамара минатата недела минала низ пекол. Пејачката била прикована за кревет, а докторите и наредиле строго мирување, но таа не го испочитувала тоа.

- Дара многу работи, изгледа се префорсирала, а веќе со месеци  е на некои строги диети поради што и ослабе имунитетот. Таа минатата недела почувстува омалаксаност, но тоа не ја спречи да ги извршува работните обврски.

Наша заедничка пријателка за сеќа беше со неа и повикала брза помош, за среќа Коста не бил со неа. Таа во саботата имала настап и заминала да го одржи, а се да биде полошо качила и температура баш на ден на настап. Во неделата морала да повика брза помош, и дале инфузија и не смееше буквално да се поморне од кревет. Сега мора да лежи и да се опорави- раскажала пријателка на Дара.

Тракторист загина во атарот на охридското село Ливоишта

Тракторист го загуби животот во несреќен случај што вчера во попладневните часови се случи во атарот на охридското село Ливоишта.

Од охидската полиција е потврдена информацијата за несреќата, со најава дека детали околу околностите под кои се случил индицентот ќе изнесат во текот на денешниот ден.

Ливоишта се наоѓа десеттина километри северно од Охрид, на потегот меѓу селата Требеништа и Косел. 

Популарно