ВИДЕО+ФОТО: Каде се и што прават денеска јунаците од хит серијата „Подобар живот“?

Иако, престанала да се прикажува во 1991. година, серијата „Подобар живот“ и’ денес е една од омилените на подрачјето на бивша Југославија.

Во осумдесеттите години на минатиот век, семејството Попадиќ беше ултимативен телевизиски хит, а многумина и денес се сеќаваат на тој некој подобар живот од „Подобар живот“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by @fotografijesrbije on

Петмината главни глумци и денес се сеуште активни во своите професии.

Марко Николиќ, кој го глумеше Драгиша, денес има 71. година и уште глуми. Го гледаме во новата тв серија на ТВ „РТЛ“, „Погрешен човек“, а моментално ја снима серијата „Жигосани во рекетот“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Gloria Magazin Srbija (@gloriamagazinsrbija) on

Пред неколку години Николиќ победил рак, а оттогаш се свртел кон здрав живот. Престанал да пуши и да пие алкохол бидејќи, како што вели, се уплашил од ситуаацијата и бил подготвен да напарви се’ за да преживее.

Светлана Бојковиќ, дива на српскиот етатар, во серијата била Емилија, а ниту таа не престанала да глуми, како во театарот, така и на телевизија и на филм. Моментално со сопругот Славко Краљевиќ се одмора во Ровињ, каде оотишле на покана на колешката Весна Чипчиќ. Светлана има 70. години и едно време со сопругот живеела во Хелсинки бидејќи тој бил амбасадор на Република Србија.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by JUGOSLAVIJA (YUGOSLAVIA) (@jugoslavija.sfrj) on

Нивните деца ги глумеле Лидија Вукичевиќ, Драган Бјелкогрлиќ и Борис Комнениќ.

Раскошната Виолета ја отелотворува Лидија Вукичевиќ, која и денес ги заведува фановите со фотки во костуми за капење, на Инстаграм, а многумина се восхитуваат на нејзината фигура која ја одржува и со 56. години.

Контроверзната Лидија актерската кариера ја напуштила поради љубов – се омажила за фудбалерот Митар Мркела со кого има два сина. Љубовта „пукнала“ а таа се посветила на синовите Андреј и Давид.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lidija Vukićević (@vukiceviclidija) on

За жал, се активирала и политички во партијата на Шешељ, па била и пратеник во Народното собрание.

Борис Комнениќ денес е првак на Драмскиот театар во Белград, а го памтиме како Александар – Саша Попадиќ. Глумецот редовно се појавува во серии и филмови како и во театар. Некои од најзабележителните улоги ги остварил во сериите „Монтевидео Бог те видел“, „Ќе се вратат штрковите“, во кои соработувал со „братот“ од серијата „Подобар живот“, Драган Бгјелогрлиќ.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by _boris_komnenic_fp_ (@_boris_komnenic_fp_) on

Тој го глумел Слободан, а денес е еден од најпознатите глумци, режисери, сценаристи и продуценти на целото подрачје на бивша Југославија.

Бјелогрлиќ се прославил во „Подобар живот“, а продолжил со „Убавите села, убаво горат“. Го режирал филмот „Монтевидео Бог те видел“ кој бил српски кандидат за Оскар, како и истоимената телевизиска серија. Минатата година се појавил во филмот „Јужен ветар“ а моментално снима серија.

Драган Бјелогрлиќ минатата година ја промовираше серијата „Сенки на Балканот“ која се емитуваше во скоро цела бивша Југославија.

ФОТО: Драстична трансформација на глумицата за филмот "Destroyer"

Австралиската ѕвезда Никол Кидман драстично го промени изгледот за потребите на снимањето на новата драма "Destroyer" во која глуми уморна и истрошена детективка со болна историја.

Добитничката на Оскар ја замени својата руса коса со кратка боб фризура за улогата на Ерин Бел, детективката која минатото ја прогонува со години после инфилтрирањето во криминална банда во склоп на една тајна операција. 

"Сосема се поставив во позицијата на ликот кој го толкувам. Ја почувствував таа тага и болка на Ерин Бел. Сметам дека во овој лик има повеќе бес отколку во било кој друг женски карактер кој го гледав на екран", неодамна изјави Никол Кидман.

Важно е да се истакне дека драстичните промени не се новост за Никол Кидман. Таа за улогата на феминистката Вирџинија Вулф во филмот "The Hours" исто така значително го променила изгледот, а за наведениот филм добила и Оскар.

Критичарите го пофалија нејзиниот перформанс во драмата "Destroyer" и го опишаа нејзниот изглед како речиси непрепознатлив, пренесува Ројтерс.

ФОТО: Што се случува пред домот на Милена Дравиќ?

Бројни познати и непознати чичности се собраа пред уќата на Милена Дравиќ за да ѝ одадат почит на легендарната актерка.

На улицата „Иван Џаје“ на Врачар во Белград, каде живеела починатата Милена Дравиќ и нејзиниот покоен сопруг Драган Николиќ во текот на целиот ден доажаат луѓе и носат цвеќе.

Кога отишла во болница, соседите мислеле дека отишла на некое патување. Луѓето кои со автомбил поминувале покрај нејзината улица застанувале да запалат свеќа за актерката.

„Ова е голема загуба за нашиот крај, а и за цела земја. Таа беше многу активна, често ја гледавме и на пазар“, изјавил еден од нејзините соседи за српските медиуми.

„Зошто Милена и јас немавме деца“

Вчера, на 79-годишна возраст во болница во Белград, по долга битка со тешка болест, почина 79-годишната актерка Милена Дравиќ. Милена беше една од најдобрите актерки кои Југославија и Србија ги имаше, а зад себе остави многу улоги по кои ќе ја паметиме.

Нејзиниот сопруг, легендарниот актер Драган Николиќ во едно од своите интервјвјуа пред точно 10 години откри досега непознати работи за своето детство, љубовта, актерските почетоци, како и бракот со актерката Милена Дравиќ, жената на неговиот живот.

Во интервјуто открил како се чувствува поради фактот што никогаш не се остварил како родител.

-Да се биде родител е едно искуство и нешто што е потребно на секое живо суштество поради продолжување на видот. Сметам дека тоа што немаме деца е голем недостаток, не мана, но едноставно е така. Тоа ни даде можност сите деца да ги гледаме како свои. Ние ја имаме нашата мала внука Ива. Таа ни надомести за се она што го немавме и околу што не се врти нашиот свет“, рекол Николиќ.

Популарно