Јелена ќе го промени името во чест на мајка и Дивна

Српската пејачка Јелена Карлеуша во знак на благодарност сеќавање и почит, сака во своите лични документи да го додаде и името на својата почината мајка Дивна. Нејзините блиски пријатели велат дека пејачката е очајна и одбива да го прифати фактот дека нејзината мајка Дивна, со која биле многу блиски повеќе не е со неа.

И покрај тоа што нејзината здравствена состојба сега е поправена и почнала да јаде и спие, Јелена и понатаму постојано зборува за Дивна и често знае да заплаче. Нејзин близок пријател за медиумите изјавил дека сега пејачката е решена на необичен начин да и се оддолжи на покојната мајка, менувајќи го името на документите.

„На Јелена многу и значи поддршката од пријателите и членовите од семејството кои постојано се позади неа. Успеа да се опорави од огромниот шок и болка, но и понатаму е тажна и депресивна. Кога говори за Дивна, веднаш се расплакува и се сеќава што се случувало во претходните денови. Мене ми рече дека кога ќе мине некој период, планира на своето име да го додаде и името на покојната Дивна, затоа што и значи премногу. Смета дека на тој начин постојано ќе биде поврзана со нејзината мајка и истовремно би и се заблагодарила за нејзината поддршка и сето тоа што го направила за неа додека била жива“, вели близок пријател на Јелена.

Пејачката е свесна дека нејзиниот живот и се што се случува околу неа, ја интересираат јавноста, но дека сепак нема намера да говори во овие болни моменти за тоа кога ќе се врати на сцената.

„Одлуката на своето име да го додаде името на мајка и ја донела од лични причини и тоа ќе го пишува само во нејзините документи. Во јавноста таа и понатаму ќе биде Јелена Карлеуша како и досега. Мислам дека формалноста ќе заврши за месец дена. Но сигурно за тоа Јелена нема многу да зборува, како што верувам дека нема да зборува некое време ниту за Дивна, затоа што тоа претставува премногу болно за неа. Двете беа поврзани во изминатите 40 години и ова низ кое што Јелена поминува е сосема разбирливо. Познавајќи го нејзиниот борбен дух, сигурен сум дека за неколку месеци ќе се врати на својата работа, но повеќе никогаш нема да биде истата личност. Дивна беше жена на која Јелена многу се потпираше и таа празнина секогаш ќе се забележува кај Јелена“, вели пријателот на Јелена.

ФОТО: Вака изгледала Неда Украден кога имала 28 години

Пејачката Неда Украден во август наполни 69 години, но сеуште изгледа атрактивно и е многу барана пејачка , а освен кариерата многу се зборува за нејзиниот физички изглед.

Многумина се сложија дека таа изгледа достса помлада од тоа што е , и ѝ завидууваат на совршената фигура, велејќи дека Неда веќе со години изгледа исто, но сите забораваат дека некогаш беше сосема поинаква.

Пејачката на Инстаграм сподели дотографија стара речиси 4 децении и ги потсети сите како изгледала на 28 години.

„Без филтери, фотошоп, без силикони, лажни трепки, надградба на коса или вештачки образи! Тоа е се“ напишала пејачката.

ФОТО: Вака некогаш изгледала Александра Пријовиќ

Српската пејачка Александра Пријовиќ е позната по својата црна коса, а еве како изгледала кога била многу мала.

За оваа пејачка многу се зборува, поради тоа што е во брак со Филип Живојиновиќ.

Пејачката некогаш била русокоса, а фотографијата од детството со својот татко ја споделила на Инстаграм за неговиот роденден.

ВИДЕО: Погледнете како Карлеуша го чисти споменикот на Дивна

Дивна Карлеуша го изгуби својот живот на 3-ти март по долга битка со тешката болест.

Нејзиото заминување најтешко ја поднесе ќерката Јелена Карлеуша. Таа не може да се избори со болката.

Пинк.рс обрави фотографии на кои се гледа како утрово на вечното почивалиште се појавува пејачката. Таа ги чисти споменикот на својата мајка и без престан плаче.

Јелена беше облечена во црнина, а нејзината коса е многу кратка бидејќи по заминувањето на мајка си, одлучи да се ишиша.

До вечното почивалиште на Дивна дојде човек кој работи како каменорежач, па со Јелена се договарале како да биде изграден споменикот.

Сепак, Јелена Карлеуша полека се враќа на нормалниот начин на животот. Таа веќе се ангажираше да ги запише ќерките во ново училиште, но и да види како напредуваат работите во новата куќа, каде наскоро ќе се преселат.

Иако таа се уште е безволна, нејзините соработници, но и семејството даваат се од себе да и помогнат да се врати во старата форма, како побргу би закрепнала. Со нивна помош пејачката влезе во студио, како би започнала да работи на новите песни, кои веќе одамна сакала да ги снима.

Јелена инаку решила шест месеци да не се појавува во јавност, па дури ни во Ѕвездите на Градан, каде беше дел од жирито.

Сепак, најверојатно таа ќе започне со снимањата после 40 дена од смртта на мајка и, бидејќи нејзините блиски сметаат дека за неа е многу подобро таа да биде активна. Саша Поповиќ веќе ја убедува да се врати во жирито, а со оглед на тоа дека таа го цени мислењето на Саша, сите веруваат дека Карлеуша ќе се врати на старото место за еден месец.

Карлеуша и Душко пред некој дом беа снимени додека правеа обиколка од новиот дом. Пејачката се уште се чувствува доста лошо, а тоа може да се види од самата фотографија на која е со црни очила и капуљача преку глава.

Карлеуша сеуште не е подготвена да и се врати на работата, но и да се занимава со преселувањето затоа што сеуште е во жалост, затоа одговорноста за сето тоа ја презеде нејзиниот сопруг.

Иако Јелена и Душко и сега живеат во вила во Дедиње, оваа нова куќа ќе им пружи повеќе удобност. И оваа вила е сместена во елитниот дел на Дедиње, а освен просторот има големо двориште, четири големи купатила, како и базен пред самата куќа. А најчудно е тоа што на бетонската ограда е поставена и бодликава жица за што и никој не би се осмелил да провали. Освен оградата, се шпекулира дека вилата има најсовремен безбеносен систем.

-Душко и Јелена решиле да им го променат животното и работното опкружување поради се низ што помина нивното семејство. Пред се поради скандалот чиј главен актер беше токму Јелена, а потоа и поради Дивна Карлеуша. Како децата во тие години во кои се Ника и Атина знаат да бидат немилосрдни, да закачаат и оговараат, Тошиќ и Карлеуша се убедени дека тоа во новото училиште нема да го има. Имено тие избраа интернационално училиште во кое претежно одат странци, наставата е на англиски јазик и веруваат дека другите деца нема ни да знаат кои се Душко и Јелена, а камоли да знаат што им се случувало во приватниот живот – раскажал извор близок на пејачката.

Одлуката да ги запишат ќерките во тоа училиште е и поради неговата локација.

-Душко и Јелена до крај на пролетта се селат во вила на Сењак која ја купиле од Драган Стојковиќ Писки, а новото училиште кое ќе го посетуваат Атина и Ника се наоѓа на 5 минути оттаму. Внатрешните работи се при крај, а Душко престојот во српската престолнина ќе го искористи и за надгледување на истите – додал изворот.

Популарно