Заев ги стави Меркел-Макрон-Трамп на гласачкото ливче!

Последен ден од капмањата за избор на претседател на државата во исчекување на конечен одговор во недела за тоа кој ќе седне во вилата на Водно. Иако, не пишував на темава меѓу двата изборни круга и двете кампањи ги следам доволно за да го споделам со вас моето мислење на темата.

Најпрво, кратка анализа на првиот круг. Излезност, над границата на цензус потребан во вториот круг, што споредено со изминатити избори за претседател на Македонија, значи сигурно исполнет цензус во недела. СДСМ и ДПМНЕ, јавно повикаа на масовно гласање, дури и Река ги замоли своите гласачи од првиот круг да гласаат по свој избор во вториот. Математиката може да ја расипе само ДУИ, со евентуален тивок бојкот, со цел Талат Џафери да биде вд претседател. Таа варијанта, според моето мислење е малку реална, па со 95% сигурност тврдам дека цензус ќе има. Со ова, немам никаква намера да влијаам на било кого во обид да го разубедам дека треба да се гласа.Секогаш јавно сум пишувал, дека изборот при гласање започнува со тоа дали воопшто ќе гласате. Така и сега, секој што мисли дека повеќе ќе постигне со бојкот, нека бојкотира. Тој што мисли дека на маса има кандидат кој го заслужува неговиот глас, нека повели на гласање во недела.

Пред изборниот прв круг пишував за тоа што ќе добиеме ако избереме еден од, тогаш тројцата кандидати. Денеска тексот ќе го посветам на разликата во кампањите во првиот и вториот круг. Што се смени?

Силјановска

Професорката продолжи со својата кампања речиси исто, како и во првиот круг. Владеење на правото подеднакво за сите, но овој пат „мораше“ да ги посочува и различните етнички групи во Македонија, откако во првиот круг и беше посочено дека Албанците бараат  посебен дел во нејзината програма. Каде тоа се тие споменати? Грешката на професорката е во тоа што не разбрала дека добар дел од македонското општество не разбира точно што значи „Правда за сите“, ако тие „сите“ не се набројани под етничка, религиска, полова ...основа. Затоа, помеѓу двата круга реши дека одвреме, навреме ќе треба да кажува дека „сите“ се однесува на Македонците, Албанците, Србите, Бошњаците, Ромите... итн. Сето ова секако моќе да донесе и негативни поени, затоа што може да биде протолкувано како додворување до гласачите кои во првиот круг гласаа за Река. Останиот дел од нејзините обраќања и ветување, се идентични како и во првиот круг. Остана доследна на тоа дека нема да рече „Северна“, дека правно и политички ќе се бори за менување или рушење на „Преспанскиот договор“, нема да потпише противуставни закони, без разлика кој ги гласал или предложил во собранието.

Пендаровски

Во случајот на кандидатот на СДСМ и ДУИ, разликата е многу поголема по неочекуваниот мал број на гласови во првиот круг. Да, Пендаровски победи со 4.000 гласа разлика, но разочараноста од бројот на освоени гласови беше очигледна уште при броењето. Токму затоа, уште следниот ден СДСМ ја смени тактиката во изборната кампања. Сфатија Заев и Пендаровски дека во вториот круг не смеат да одат со кампања за сработеното на владата во овие 2-3 години, затоа што ништо не сработеле. Сфатија дека не смеат да одат со кампања, колку е добар нивниот кандидат, затоа што не е. Сфатија дека за да водиш позитивна кампања, треба да зад себе да имаш позитивни дела, а тие немаат, па се фрлија на негативна кампања и празни ветувања. Најпрво се појави метлата на Заев, но... чистењето секако по избори. Додуша, пробаа да зачистат и некој пикавец по скопските улици, заедно со кметот Шилегов, ама он мораше за Барса да си гледа фудбал. Веќе навикнавме да слушаме ветувања од премиерот пред избори. Јасно ни е дека човекот се ќе каже, се ќе излаже. Уште еден доказ за тоа е антикорупциска, од каде веднаш се појавија неколку заклучоци за непотизам во редовите на СДСМ, но одговорност НЕМАШЕ. Да, неколку од нив се повлекоа од позициите, но одговорност за стореното дело НЕМА! Нема ни да има. Престана Заев да се фали со „економското чудо“ што го предизвикале во минатата година, затоа што виде дека народот не му верува, па место тоа реши да го увезе Груевски во кампањата. „Глас за Силјановкса, значи враќање на Груевски во Македонија“!!! Како тоа? Како тоа Груевски ќе се врати? Претседателот нема моќ, НИКАКВА моќ да го заштити Груевски, дури и да сака, а Силјановска нема таква желба! Значи, апсолутна лага, Баба Рога, тоа е стратегијата на Зоки и Стево. Пендаровски ја продолжи негативната кампања со тоа што неколку пати ја набеди Силјановска дека таа му била советник на Иванов и дека можно е да го советувала да ги аболицира обвинетите од СЈО! Не знам што е тука „појако“, тоа што Стево се повика на тоа од „пишува во новините“ или тоа што тој секако знае дека Силјановска никогаш не му била советник на Иванов? Пазете, ликов сака да биде претседател, а намерно и свесно лаже! Дури и од кога Силјановска му одговори директно дека никогаш не соработувала со претседателот Иванов и дека јавно има кажано и повторува дека аболицијата била противзаконска, тој упорно си го повторува тоа! Нереален ми е ликот. Лажеше и во студио дека не рекол „стока“, а има видео докази. Чудо едно! Во сета нивна негативна кампања и безосновано оцрнување на Силјановска (или барем обид), во неможност да се понуди реална приказ за сработеото или капацитетот за нешто да се сработи, тежок удар им нанесе ЕУ во Берлин. Да, знам дека Заев потоа лажеше дека на билатерлните средби со Меркел и Макрон, му бил ветен датум за преговори, но секако од тие средби такви официјални изјави НЕМА, како што немаше ни лани! Единставената официјална изјава на темата од Меркел и Макрон е дека Македонија ќе треба да работи за да добие датум во иднина. Значи, не е сработено, а кога ќе сработите ќе разговараме. НЕ ЈУНИ, НЕ ЛАНИ во ЈУНИ, НЕ СЕПМТЕВРИ... НЕ! Датум НЕМА! Не заради името, не (само)заради Груевски, не заради Силјановска, НЕ! Датум нема заради Заев и сите околу него! Затоа што ништо не е сработено, освен продажбата на името и идентиетот. Точно, ЕУ го пофали договорот од Преспа и секогаш ќе го фали, затоа што ЕУ ништо не губи од тој договор, а решава еден проблем! Ние тука губиме, а преговори не добиваме! Смешно ми е како Заев втор пат со иста лага се обидува да ја престави ЕУ како некое локално гранапче. Као, остајте официјални изјави, мене Меркел ми кажа на само, ко шо лани ми прати порака у авион! ЕУ знаете така работи,  на „шуш буш“ у четири очи или по порачиња! Сироти и Меркел и Макрон и цела ЕУ што си имаат работа со нашево премиерче! Зоки дури и на гласачко ливче ги стави:

„Ова лето имаме препорака за почеток на преговори, затоа што вие заслуживте почитувани граѓан За кого ќе гласаме, за триото Силјановска – Мицкоски – Груевски, или за триото Меркел-Макрон-Трамп кои стојат зад нас“

Ма не, ова нема крај. Сепак ќе морам да ја завршам колумнава, нема смисла да читате 20 минути.

На кратко моето мислење.

Бојкот: вд Џафери и менување на устав за избор на претседател во Собрание.

Силјановска: Независен претседател, пред кого уставот и законите се над сите. Можни предвремени парламентарни избори и Заев во политичка пензија.

Пендаровски: Заев со комплетна власт во Македонија. Не дај Боже!

Автор: Пацифист

Героски без милост: Јавна порака до Фрики и Кики

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој не ги познава Фрики и Кики. Го разбирам потполно. Еве, сосема накусо, ќе се обидам да појаснам некои нешта.

Фрики и Кики се вистински ликови, високо позиционирани во СДСМ и во власта. Тие се блиски до ликот кого јас го именував како Коки и за чии рекетарски подвизи пишував со езоповски јазик, во неколку продолженија.

Како се блиски? Еве вака, друже Заев.

Фрики е госпоѓа, висок функционер и во невладината организација на Коки, која служела за формално покривање на милионскиот рекет. Самиот тој факт ја прави госпоѓата објективно одговорна за овие злодела.

И тоа ќе го дообјаснам. Една работа е некому да се обрати некоја обична невладина организација со барање за поддршка (па и со рекетарска уцена), а друго е тоа да го стори НВО во чиј врв стои така проминентна личност, со неспорно политичко влијание и со блискост со премиерот и со сите министри и со други државни функционери.

Кики беше висок функционер во СДСМ. Самиот Коки, во последното интервју на својот медиум, го нарекол „добар пријател“ или „другар“. Е сега, не е исто да си обичен рекетар што стасува до половно „БМВ“ и да си фраер кој за другар го има високиот партиски функционер Кики, а за соработник високата државна функционерка Фрики, која згора и му пеела на журка.

Ниту сум напишал ниту тврдам дека Фрики и Кики рекерирале и дека лично се офајдиле од рекетот. За тоа не знам. Тоа треба да го провери истрагата. Но, неспорно е дека и Кики и Фрики му овозможувале на Коки да остварува контакти при неговите рекетарски обиди, а тој ја (зло)употребувал блискоста со нив, но и со други луѓе во СДСМ, за да биде поуспешен во своите походи.

Во најмала рака, Фрики, Кики и другите биле фацилитатори на милионскиот рекет, за што мора да сносат морална и политичка одговорност. А за нивната евентуална кривична соодговорност одлучува истрагата, која не смее да се попречува.

Затоа, госпоѓо Фрики и другар Кики, да сум на вашето место, јас под итно би сторил две работи.

Прво, би му се јавил на Заев и би му го кажал следново:

– Шефе, свесен (свесна) сум дека со мојата блискост и со контактите со Коки, како и со тоа што го препорачував кај други луѓе, му овозможив да ги засили своите рекетарски позиции. Така се искомпромитирав себеси, но и тебе, шефе, како и нашата партија. Во духот на декларацијата што ја донесовме пред некој ден, прифаќам политичка одговорност за својата непромисленост. Поднесувам оставка на сите функции.

Второ, би му се јавил на надлежниот обвинител и би му го кажал следново:

– Обвинителе, јас имав блиски контакти со лицето Коки и ви стојам на располагање за сите потребни информации во врска со милионскиот рекет. Моја граѓанска должност е да соработувам со истрагата, дури и во случај да бидам осомничен (осомничена).

Госпоѓо Фрики и другар Кики, јас најдругарски ви предлагам ова да го сторите без одлагање, во следните 48 часа. Тоа му го должите на Заев, но и на СДСМ, а пред сė на граѓаните на оваа земја. Ако размислите добро, ќе сфатите дека тоа си го должите и себеси.

Героски за Плусинфо.мк

Неделковски: Сите најбогати луѓе од Македонија се изрекетирани, само Сашо Миијалков не е рекетиран и не му биле барани пари!!!

Во напливот на еуфоријат за апсењето на педер-рекетарите, наглото освестување на докажаните соросоидно-велепредавнички гниди (Геровски, Милчин, Саки Кировски, Ванковска…) и разбегувањето на ја-нисам-одавде рекет новинарите (Кабранов, Борјан, Јадранка…) – остануваат не доволно забележани предупредувањата на професионалците во правната фела и дилемите што изникнуваат од сегашнава ситуација.

На правно нестабилен терен, каде што обвинителите од ЈО на чело со нивните шефови Јовевски и Рускоска цапаат во жива кал, а каде што на давениците од СЈО (Ленче Ристовска и Лиле Стефанова) пропаднати во гериз гомната почнуваат да им влагаат во уста, оставен е простор на неограничен број грешки и манипулации. Ненамерни, ама и намерни.

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ и на вчерашната прес конференција беше јасен дека СЈО за нив е историја и дека Катица Јанева треба да заврши во притвор. Исто така беше јасно кажано дека за оваа партија валидни се само случаите што СЈО ги има отворено до датумот договорен во Пржино. А тој е одамна изминат.

Поранешниот председател на судот Владимир Панчевски вчера предупреди дека: “ако предметов “рекет” е поврзан и е во врска со прислушуваните разговори, а неспорно е поврзан, ОЈО и Јовески немаат надлежност над него да водат постапка. Бидејки е спротивно на законот кој дава исклучива надлежност на СЈО, а е донесен по вољата на четирите политички партии“… Со други зборови, се‘ ова што се апси и процесуира, на некоја повисока инстанца може да биде поништено заради ненадлежност на правниот субјект.

Гледајки ги работите од ваква перспектива, излегува прашањето дали некој супер влијателен куклар, каков што е оној на скопско Кале на пример, прави циркус за да ја замае јавноста. Да ја замае за да протне нешто што во “мирнодопски“ услови не би прошло, а потоа во некое догледно време приведените и процесуираните да бидат амнестирани, рехабилитирани, пуштени…

На Македонија и престојат вонредни парламентарни избори во април догодина. Пред тоа не му одговараат на ВМРО ДПМНЕ, а и “странскиот“ фактор ќе го остави Заев да се доудави до крај внесувајки ја Македонија на сила во НАТО.

Ситуацијата на полето на политичките партии е следна:

Оваа бомбашка афера СДСМ нема да може да ја преживее како партија во оваа форма во која е. Со сите странски служби и внатрешни кртови распоредени околу Сашо Мијалков кога беше директор на УБК, снимките не обезбедија докази дека било кој од ВМРО ДПМНЕ директно земал пари, а уште помалку дека рекетирал домашни фирми. Спротивно, снимкките што бугарите ги обезбедија за да го заштитат Орце Камчев, а кои копии се предадени и на Заев и на обвинителот Јовески, јасно покажуваат (ауди и видео) како најблиските соработници на Заев бараат и добиваат пари од рекет. Најавеното приведување и одземање на пратеничкиот имунитет на Кирацовски и Ременска само ќе се една епизода од оваа сапунска опера. Такво рашрафување на СДСМ, која сега се оддржува залепена со селотејп траки, само затоа што им се потребни на западот за влез на Македонија во НАТО, ќе ја распадне оваа партија. Бидејки, секако ќе следува процесуирање на најизложените СДСМ кадри, пред се на Зоран Заев и Никола Димитров, за велепредавство. Процесуирање што ќе биде дозволено од “западот“ за да се разлабави негативното расположение на најголемиот број граѓани кон НАТО, ЕУ, запдните амбасади…

На ВМРО ДПМНЕ му требаат уште 6 до 8 месеци за комлетно да го поврати теренот, па со познатата војничка дисциплина да настапи на изборите во април. Тие, тешко искрвавени со прогонот од СЈО, со приведувањата и процесуирањат, сакаат да испливаат и земат кислород што ќе им биде потребен за изборната трка. Секако, тоа е и период за расчистување со груевисти, мијалковисти и слични “исти“, што се навлезен во органите на партијата а работат за Сашо Шиптар или за бегалецот од Будимпешта. Индикативно е што сите најбогати луѓе од Македонија се изрекетирани, само Сашо Шиптар сопственик на најелитниот и најскапиот хотел во Македонија, Мериот, сопственик на се и сешто низ Македонија, не е рекетиран и не му биле барани пари!!!

Малите партии, пајтон партии, како и движењата што сакаат да се трансформираат во политички субјект се премногу “ситна роба, дучанчина“, што би рекол Велија. Без позначајни финансиски средства, без масовност, со истрошени кадри, со “веч виџено“ лидери, со вметнати “активисти“ што им роварат работејки за интересите на СДСМ, ВМРО ДПМНЕ или тајната полиција – оваа опција е без некоја позначајна улога. Можеби да штрбне два-триесет илјади гласа од ВМРО ДПМНЕ, и толку.

Крајно, со одлуките на Врховен и други инстанци (меѓупартиски договори) пресудите против добар дел од пресудените вмровци ќе паднат. А тие ќе бидат слободни луѓе. Тоа, од политичка гледна точка, пред се е важно за понатамошната судбина на бегалецот Никола Груевски. Тој, од оваа есен ќе е со поништена пресуда за “она на М“, па со самото тоа ќе падне и санкцијата што му е предвидена. Со самото тоа и потерницата. Груевски, многу е извесно дека есеноска ќе си е дома со мајка му и ќерките. Колку е тоа добра или лоша вест за Мицкоски? Доколку Груевски кон Мицкоски сака да изиграва она што кон него изиграваше Љупчо Георгиевски, во тој случај тоа е лош момент за ВМРО ДПМНЕ. Но, доколку сака да помогне (идеолошки, финасиски, политички, советодавно и со својето неспорно влијание кај дел од членството), тогаш е тоа добра варијанта за сегашново раководство. Познавајки го Груевски, тој сепак ќе се реши да биде “Љупчо број 2“.

На читателите што ја следат Дудинка им препорачувам внимателно да ги проценуваат настапите и инстант изливите на зачуденост, на патриотизам, на не-бев-тука новинарите…

Како што може да се види, доследноста, непоколебливоста, не менување на страните остана доблест само на тројца (делумно и на 4-тиот) новинари во Македонија. Бриселската тројка е единствена која не смени страна, ами остана до својата Македонска. Не дозволи да биде фатена од политчика еуфорија, не дозволи да биде (пот)платена, изманипулирана… Вечно останаа со истите ставови. Мирка дека е непоколеблив левичар и идеалист. Бобан и Миленко дека се традиционалисти и патриоти.

Од друга страна, прелетачи од СДСМ кон ВМРО ДПМНЕ (и обратно) има колку сакаш. Конкуренцијата во велселалом и супер велеслалом, за шантрање со газот од лево на десно и обратно, е ужасно голема. Јавно декларирани сдсмовци, сега се перјаници на ВМРО ДПМНЕ. Јавно декларирани анти вмровци, сега се антои сдсмовци. Калакурник.

Затоа препорака, не верувајте никому (ниту на мене), туку само на себе и својот инстинкт и чуства.

Миленко Неделковски за Дудинка.орг

Колку Македонци исчезнаа кога Тамара ја „згреши“ химната?

Ретко ми се случува да пишувам 3 пати за волку кратко време, но нема смисла да чекам недела дена, кога мотивацијата е тука. Да, тема повторно е интонацијата на химната од страна на Тамара, но овој пат пејачката не е главен лик, т.е. главна тема на текстов во продолжение. За Тамара веќе пишував, повеќе пати од доволно. Она и ДунаФка, тие се. Не дека се на исто место во моето „срце“, но ете ја имаат таа моќ да ме мотивираат да куцам.

Ок, сега за темата. Деновиве прочитав многу статуси и две колумни од лектори, на тема лажен или „интернет“ патриотизам. Се започна, со еден статус на Миа Костова, во кој посочената, во една граматички неточна реченица, пишана на латиница ги навреди сите кои ја критикуваа Тамара. Во ред, ништо повеќе и не можам да очекувам од „ПлејБојка“ со највиснатите гради што некогаш го „краселе“, макар и балканското издание на списанието. Не знам јас кој фактор е момата и зошто некој би ја есапел, освен, ако  не сака да го види презентираното, сега збогатено со силикон, во живо. Поминав низ текстот и се ќе завршеше тука, но вчера Матилда Саздова, инаку лектор, не почести со колумна. Истото тоа денеска го направи и Ружица Пејовиќ. Исто така лектор. Ок, стилот на колумните многу различен, но и двете со истата поента. Не можат неписмени да ја критикуваат Тамара, односно да ја бранат македонштината. Ружица не ја познавам, па нема да и посветам повеќе внимание, но Матилда ми беше омилена професорка во средно. Да, нејзината неспорна убавина сигурно има врска со впечатокот, но не ја паметам само по тоа. Ја паметам како принципиелен човек и професор со етика и правила на работа. Сеуште паметам дел од дискусиите кои сум ги имал со неа, но и ситуациите во кои многу ми помогнала.

Професорке, со цела почит кон вас, колумната ви е ЧИСТА ГЛУПОСТ!

1. Единственото нешто од вашиот текст, со кое ќе се сложам е:

„Не е патриотизам да се ситиш и да си ситен како грашок во говорот на омраза против својот (во стилот „Умри, цркни кучко“, и слични гадости).“

Да, говор на омраза и навреди кон Тамара, нема ништо добро да донесат. Сепак, иако не го оправдувам, можам да го разберам гневот кај народот.

2. „...најодговорно тврдам дека во најголем дел, таканаречените „патриоти“ се најслабите познавачи на македонскиот јазик (секоја чест на исклучоците). Не дај боже, од поголем дел од нив, да слушнеш конструкција на реченица. Уште повеќе да прочиташ напишан збор.“

Ова се дел од најпопуларните критички коментари на статусот на Тамара:

Не се толку неписмени како што тврдите. Од друга страна, ниту статусот на Тамара е граматички идеален, а таа имала три дена да го склопи. Или неа и е дозволено?

3. „Веднаш следуваше извинување. Ама не, не се есапи тоа.“

Во 2013 година, Тамара го има направено истово. Кога новинарите и забележале на грешката, пејачката изјавила дека не направила грешка! Намерно си одбрала кој дел од химната да си го пее! Еден клик ТУКА и ќе ја видите целата изјава.

4. „Тамара не ги спомнала Гоце, Даме, Питу... Па што? Исчезнаа од нашата историја поради тоа? За последен пат се пееше химната? Ќе исчезнеме како народ поради тоа? ... Не видов дека некој од нас Македонците исчезна по пропуштената строфа“

Полека професорке, ќе биде, ќе видите. Секако, ако ова лудило не се спречи, планот за исчезнување на Македонците е преку нашите учебници. Вие бевте професорка, не морам вас да ви објаснува што ќе се случи ако во учебниците по историја Делчев и Илинденците се означат како Бугари или ако учебниците по македонски јазик се променат, па македонскиот јазик стане бугарски. Не, за ова нема да биде виновна Тамара, но напатениот народ сега дува и на јогурт. Уште нешто за горниве реченици. Синоќа кај мене на улица поминаа 2 автомобили со брзина од 200 километри на час. Не згазија никого, не предизвикаа никаква штета. Да го критикувам ова однесување и да барам реакција од надлежните или да чекам да има жртва? Тамара веќе втор пат поминува со 200 на саат. Да чекаме да има жртва? Да чекаме да „исчезне“ некој Македонец?

5. „Таквите луѓе не се нарекуваат ПАТРИОТИ туку негативци, на кои сите им се виновни зашто се незадоволни од себе и од сопствените неуспеси“.

Негативци се тие кои ја критикуваат Тамара за грешка за која се одговара кривично, но вие професорке што критикувате цела група на луѓе, сте...задоволни од себе? Простете, немам намера да ве напаѓам како личност, но да не претеруваме со хипокризија.

6. „Како вистинска Македонка бев горда како јас да сум таму. И знам дека тогаш и мојот народ ги делеше истите чувства.“

Вашето доживување на Евровизија, не можете да го оцените сама како „вистинска Македонка“, затоа што и јас сум „вистински Македонец“, а навивав против Тамара. Поточно, против она „северна“ пред Македонија. Ако, одиме со такви квалификации, еден од нас не е вистински Македонец. Од каде знаете дека „вашиот народ“ ги делел истите чувства? Кој сте вие, кој сме ние?

7. „Да се чуваме меѓу себе и да си го чуваме јазикот за да опстанеме како народ, а не омразата, зашто таа е непријателот број еден за нашето опстојување. Така одиме кон исчезнување и претопување! Не со испуштени стихови...“

Во моментов непријател број еден за наше исчезнување, не е омразата. Омразата не седи на маса со „добриот сосед“ Бугарија и не преговара потполна промена на историјата и идентитетот. Секако, кога пишувам за идентитет, пишувам за народниот, националниот, не пишувам за индивидуалниот. Не седи ниту Тамара, но таа самата прифати да биде естрадното лице на таа политика и за тоа ја плати цената.

Се сложувам дека треба да си го чуваме јазикот, ако сакаме да опстанеме како народ, но најголемиот непријател за тоа не го гледаме на истото место. Да, се сложувам дека е срамота како народ да сме толку неписмени, но тоа се поправа. Она што се одвива при комисијата за историски прашања во Бугарија е на друго ниво! Дали сте ги слушнале барањата на историчарите и лингвистите од Бугарија? Знаете ли дека не признаваат македонски јазик? Сигурен сум дека сте запознаени со темава, па ви бе замолил, да напишете една поинаква колумна. Еден текст од вашата струка и да му објасните на народот дека нашиот јазик е различен од бугарскиот. Можеби ќе им користи и на оние кои се во комисијата, а сигурно ќе ни користи на нас (лажните/интернет) патриотите. Можеби и Ружица Пејовиќ ќе сака да ви помогне, па од сето ова ќе искочи и нешто корисно, место да учествувате во оркестриран напад со цел дискредитација на дел од загрижениот народ. 

За крај, сакам да ви се извинам што и овој текст ќе го потпишам под псевдоним, па нема да ви дадам шанса (можеби) да се сетите на мене.

П.С. Ете, не сме сите патриоти толку неписмени

Автор: Пацифист

Популарно