ВИДЕО интервју со Боки 13: Највеќе пари сум заработил од оние што ме нарекуваа „Пeд*р“

Бојан Јовановски, контроверзниот лик познат како Боки 13, кој во последно време е актуелен како осомничен во случајот „Рекет“, во едно интервју за емисијата „Еден на еден“ изјавил дека за она што треба да го сработи, или наплаќа многу или работи за џабе, бидејќи не сакал да се пазари и некој да му ја потценува вредноста. Во ова интервју тој признава дека наплатил 200.000 евра за 4 месеци за турнеја во Србија и додава дека најмногу заработил од оние што со потсмев го нарекувале педер и зборувале „Види го, педер“ – пишува порталот МКД.мк

Во 2018 година вкупните приходи на телевизијата 1ТВ што тој ја отвори изнесувале 39,232 милиони денари (околу 637 илјади евра), а приходите од рекламирање 33,944 милиони денари (околу 550 илјади евра).

Но, од многуте фотки со брендирана роба и луксузните автомобили постирани по социјалните мрежи, сега за сега му останаа само спомените. По луксузот Боки 13 заврши во Истражниот затвор во Шутка, а голем дел од брендираната роба заврши во заплените за случајот за кој тече истрага.

Од она што досега е објавено, на списокот на рекетирани имало триесетина бизнисмени. Некои од нив веќе имале средби со обвинителката што го води предметот „Рекет”, Вилма Рускоска.

Ако целиот случај се погледне одозгора, може да се даде една ваква дефиниција – луѓе од власта, со помош на еден или двајца специјални обвинители и еден или двајца извршители-рекетари, изнудувале пари со помош на веќе отворени или можни нови случаи на СЈО, по што со дел од парите ја одржувале телевизијата 1ТВ во живот, чија пак уредничка задача била заштита на политиките на власта.

Другиот, поголем дел од парите, бил подеднакво делен. Во кеш.

Досега во Основното јавно обвинителство за организиран криминал за случајот „Рекет“ изјави дале десетина бизнисмени, двајца градоначалници, адвокати и бројни други посредни и непосредни сведоци во рекетот на првиот човек на 1ТВ Бојан Јовановски.

Во целата мрежа на Боки 13 била вклучена и неговата невладина организација Меѓународен сојуз преку која исто така се извлекувале стотици илјади евра и се пробувало да се добиваат маркици за изградба на објекти за социјална намена.

Повеќе на МКД.мк

Му понудил 800 денари од час на бездомник за работа во дворови, но не очекувал ваква реакција

Рајан Бреј се враќал во својот дом во Бредентон во неделата кога се сретнал со еден од бездомниците со кои се среќава 5-6 пати во неделата. Бидејќи му паднало жал решил да му помогне на човекот.

Рајан има семејна фирма за реновирање на домови и му понудил на бездомниот човек да работи за него за 800 денари од час за средување на дворовите и да му помогне да најде постојано живеалиште за да не спие повеќе на улиците. Но, не ја очекувал реакцијата која што следела.

Бездомникот луто му се развикал: „Апослутно не!“, а потоа станал и физички насилен почнал да плука, пцуе и да удира по автомобилот на Рајан. Добронамерниот човек не можел да си поверува на неблагодарноста на бездомникот и решил целата ситуација да не заврши само на тоа.

Тој се вратил дома и направил знак на кој „проси“ за промена, возачите да не им даваат пари на бездомниците за да си заминат од нивниот кварт.

Знакот гласи: „Му понудив 15 долари од час за да извршува работа во двориви за мене и тој одби. Ако ние како заедница престанеме да ги плаќаме, тие ќе го напуштат нашето соседство!“

Рајан дури застанал до виновникот кој и пред него го држел знакот. Така стоел три часа и никој не застанал да му даде пари. Сепак Рајан вели дека треба да се преземат уште мерки затоа што тие луѓе не се „кутри“ бездомници, туку неработници кои не сакаат сами да си го заработат лебот и заработуваат повеќе така што просат од оние кои чесно и со пот си ги заработуваат парите.

Додека Рајан стоел до бездомникот тој продолжил да го навредува и вели дека ако е „богаташ тој не треба да ја прифати неговата глупава понуда за работа“, исто така кажал дека немало ништо лошо во тоа што одбрал само да си проси, а не да работи за пари.

ФОТО: Сите жени бараат да стапат во контакт со ова момче

Неодамна во црногорската населба Тузи имало свадбаа која станале хит во светот, не само поради младенците туку и поради момчето кое стоело покрај невестата.

Невестата која се вика Зерина, на Твитер објавила фотографии од својата свадба, но не ни помислила дека ќе станат хит во светот, а се благодарение на едно момче кое стои покрај неа.

Според балканските обичаи кои се почитуваат во одредени краишта, Зерина носела црвен вел, но ни тоа нe пoмoгнало да пpивлeче внимание од згодното момче покрај неа.

Фотографиите почнале маcoвно да се шиpaт на интернет, а жените очajнички барале податоци за момчето.

Од сите страни на светот барале контакт од него, така што една Американка понудила да го земе кај себе во Америка, а сите биле paсположени да го примат во својот дом.

Ова е неговиот Инстаграм профил. Со сигурност после оваа свадба ќе стане ѕвезда на друштвените мрежи.

Секој ден земала од оваа БИЛКА и се решила од голема мака

Повеќето луѓе имаат проблем со надуеност и гасови. Непријатни грчеви во желудникот ги вознемируваат цревата, а сето тоа е како последица на начинот на кој се внесува храната во организмот. Исто така, гасови се појавуваат и при консумирање на одредени намирници.

Храната нормално е најголем проблем за гасовите, а овде пред се спаѓаат: топлиот леб, овошје, зеленчук (особено карфиол, боранија и грашок), млечни производи и газирани пијалоци.

Наведените намирници содржат многу јаглено хидрати кои организмот не може во потполност да ги свари, при што доаѓа до појава на гасови.

Поради храната која тешко се вари, стомакот најчесто покажува надуеност, но тоа може да биде и знак дека во телото се развива опасна болест, како карцином.

Ако чувствувате тешкотии во стомакот, треба веднаш да посетите лекар, а многу стручњаци за лекгување на овој проблем препорачуваат билка која речиси секој ја има дома.

Станува збор за магданос, кој е диуретик, антисептик и го регулира воспалението, а со векови е познат како многу лековита билка во народната медицина.

Магданосот има кармминативни својства, како и босилек, сенф и камилица, што го прави моќен природен лек кој решава проблеми со надуеност и гас. Може да се подготви чај од магдонос, да пиете вода во која стоел претходно или да го ставите во садот и со тоа ќе помогнете во регулирање на метаболизмот и функцијата на цревата.

Исто така, магдоносот содржи фолни киселини, антиоксиданти (флавониди), здрави соединенија (миристин и апиол) и витамини К, Ц и А, па затоа е одличен природен лек за целото тело. Многу експерти препорачуваат и ѓумбир во борбата против надуеност.

Исчистете го телото од токсини и спречете ги опасните заболувања на црниот дроб и камењата во бубрезите, и еве еден домашен лек за да го пробате.

Ставете чаша вода да зоврие, а потоа додадете лажичка куркума и лажичка прав ѓумбир. Промешајте во пијалокот, а потоа додадете една чаша млеко.

Процедете го пијалокот и засладете го со мед. Ѓумбирот и куркумата се познати како најбрза елиминирачка храна во организмот, а нивната комбинација со мед и млеко ќе го зачува здравјето на органите.

Популарно