Локална појава на нестабилност – МОЖНА појава на град

Денеска ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер и тоа особено југозапад, а потоа и на запад, а можна е и во југоисточните предели од државава.

Локално, има услови нестабилноста да биде поизразена проследена со електрични празнења како и со услови за појава на град. Во случај на појава на електрични празнења, ги предупредуваме граѓаните да не претстојуваат на отворен простор и под осамени дрвја, додека овчарите своите овци да ги делат во помали групи со цел да ги заштитат.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ

Сончево и многу топло

Во текот на денешниот ден  времето ќе биде сончево и многу топло за овој период од годината. Поради високите температури вдолж Повардарието ќе биде активиран жолт метеоаларм. Утринската температура ќе се движи помеѓу шест и 14, а дневната од 28 до 36 степени.

Во Скопје, сончево и многу топло. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе се искачи до 34 степени.Во среда попладне ќе настапи значителна промена на временската состојба проследена со засилен ветер и опаѓање на температурата во северните делови. Во југоисточните делови се уште ќе биде активиран жолт метеоаларм за високи температури. Во четврток ќе преовладува променливо облачно и свежо време со повремени врнежи од дожд. Потоа во следните денови времето ќе биде стабилно со ниски утрински и дневни температури. Засилен северен ветер ќе дува и во петок

Сончево и топло со слаб променлив ветер

Времето претежно ќе биде сончево и топло, ќе дува слаб  променлив ветер. Максималните дневни температури на водухот ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени. Во Скопје и околината температура  до 33 степени.

Не очекува сончев ден

Времето претежно ќе биде сончево и топло, ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец.. Максималните дневни температури на водухот ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 33 степени. Во Скопје и околината температура  до 30 степени.

Под влијание на невообичаено топла воздушна маса која продира од југ, на почетокот од следната недела ќе имаме повисоки температури од вообичаените дури и за околу десет степени. Времето ќе биде стабилно, суво и сончево на почетокот од неделата со мала до умерена локална облачност. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35 степени.

Зголемување на облачноста ќе имаме во среда попладне и навечер, кога особено во северната половина не се исклучува можноста за послаби локални врнежи од дожд проследени со ретки грмежи, а ќе започне да дува северен ветер кој повремено ќе засилува и тоа особено долж Повардарието. Сето ова ќе биде најава за позначителениот пад на температурите на воздухот кој се очекува од честврток, а особено пад ќе бележат минималните температури (ноќните и утринските).

Во четврток ќе имаме повеќе облачност и на повеќе места се очекуваат повремени врнежи од дожд, а не се исклучува можноста и за локална појава на грмежи. Од четврток температурите на воздухот позначително ќе опаднат и ќе се искачуваат во интералот од 18 до 27 степени.

Подготви: СЛАВЧО ПОПОСКИ

Популарно