Товарен воз удри во маж кај железничка станица Илинден

Маж се здобил со тешки телесни повреди откако во него удрил товарен воз кај железничката станица Илинден.

-Синоќа во 02:30 часот по полноќ на железничката станица Илинден, товарен воз кој сообраќал на релација Табановце – Трубарево - Гевгелија удрил во едно лице. Лицето, кое е најверојатно мигрант, се здобило со тешки телесни повреди и било пренесено во Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Скопје - информира МВР.

Најважно во животот му беше присуството на ќерките на последниот натпревар

Медиумите од САД откриваат нови детали за несреќата во која животот го загуби Коби Брајнт, во хеликоптерот била и една од неговите ќерки, 13 годишната Џана Марија. Оваа информација најпрво ја соопшти ТМЗ, а подоцна ја потврди и добро упатениот новинар на ЕСПН, Адријан Војнаровски.

Коби Брајант и Џана тргнале на натпревар. Ќерките имаат централно место во животот на кошаркарот.

Прашан што му било најважно од последниот натпревар, Коби ќе каже: Моите ќерки. Неколку години претходно имав проблеми со повреди, не играв на највисоко ниво, а тука ме видоа во полн сјај. Беа премали за да се сеќаваат на нешто. На последниот натпревар ми рекоа: „Тато, па ти си бил добар!“

ФОТО: Не се опишува тагата на девојчињата, што требаше да играат со Џана Брајант

Екипата Лејди Маверик во чии редови требаше точно на пладне по ЛА време да заигра ќерката на Коби Брајант, а тој да биде тренер на клупата, во рамките на еден турнир во Мамба Спортс академијата.

Не можеше да ги скрие емоциите откако за време на натпреварот што го играше дозна за трагичната хеликоптерска несреќа во која животите ги загубија и Џана и Коби.

(ВИДЕО) Карим Абдул-Џабар: Коби беше инспирација на цели генерации спортисти

Американската кошаркарска легенда Коби Брајант го загуби животот во хеликоптерска несреќа, а целиот свет тагува поради големата загуба.

Многу спортисти се огласија на социјалните мрежи и се збогуваа со легедарниот кошаркар, а еден од нив беше и Карим Абдул-Џабар.

„Многу ми е тешко да кажам со зборови како се чувствувам за загубата на Коби Брајант. Го сретнав кога имаше 11-12 години, бев пријател со неговиот татко. Тој беше добар пријател, тешко ми е сфатам како ќе влијае на Џо и неговата жена. Сакам да дадам сочуство до семејството на Брајант. Коби беше сеемен човек, ги сакаше сопругата и ќерките. Тој беше неверојатен спортист и лидер на многу начини, тој инспирираше многу генерации на млади спортисти. Доминираше во НБА и стана еден од најдобрите кошаркари кои играле во Лос Анџелес Лејкерс. Имав чест да бидам на меч на кој постигна 81 поен и засекогаш ќе го паметам моментот. Почивај во мир“, кажа Џабар.

Популарно