Со своите 123 години ги збунил вработените на аеродром

Свами Сивинанда е роден во Бехали во Индија, на 8-ми август 1896-та година а го одгледал индиски духовен лидер.

Тој ги шокирал вработените на аеродромот во Калкута во Индија кога им го покажал пасошот во кој се наведува дека овој Индиец е роден во1896-та година  и дека сега има 123 години.

Сивинанда тврди дека тајната на неговата длабока старост е всушност долгогодишното практикување на јога, целибат и консумирање на храна без зачини. Неговиот пасош ја шокирал управата на аеродромот кога тргнал во Велика Британија од Индија.

Ја провериле исправноста на неговиот пасош и добиле потврда дека тој е во целост функционален, но тогаш заклучиле дека е многу можно датумот на раѓање на овој маж да не е исправно запишан во неговите документи.

Сивинанда им објаснил дека родителите го оставиле кратко по раѓањето и дека неговите податоци за раѓање се напишани дополнително. Сепак, ако неговите податоци се точни – тоа би го направило најстарата личност на светот.

Досега таа титула ја држела Французинката Жан Калман, која починала во 1997-ма година кога имала 122 години и 164 дена. Гинисовата книга на рекорди решила да го разгледа случајот на Сивинанда, но истакнале дека дека нема да биде едноставно да се одредат неговата реална возраст, пренесува “Klix.ba”.

“Дисциплината е многу важна работа во животот на секој човек. Со оглед на тоа дека сум роден во сиромаштија, никогаш не сум барал премногу од животот. Денес луѓето се несреќни, нездрави и неискрени, што ме боли многу”, рекол Индиецот додавајќи дека негова голема желба е луѓето да станат среќни и мирољубиви.

ВИДЕО: 600 жени бараат мажи за да им ги задоволат потребите

Ноива де Кордеиро е село во јужниот дел на Бразил, во кое живеат само осамени жени, кои имаат потреба од мажи.

Обично девојките го напуштаат селото кога ќе стана полнолетните а мажите кои работат во околните градови навраќаат само за викендите. Поради недостаток на мажи младите жени упатиле апел, повикувајќи дека сите сакаат да се преселат во нивното село доволно мажи кои ќе ги задоволат нивните потреби.

Во селото живеат околу 600 жени, повеќето на возраст меѓу 20 и 35 години, а локалните мажи од околните градови ги опишуваат како “дами со импресивна убавина”. Сепак овие убавици нема со кого да склучат брак. Таму единствените мажи се или во брак, или нивни роднини. “Сите сме од една крв, поради што одамна не сум бакнала маж”, вели 23-годишната Нина.

Затоа девојките решиле да ги повикаат сите заинтересираните ергени да заживеат во нивното село. Но многу претставници на посилниот пол се плашат да отидат на место каде што владеат женски правила. “Живееме во хармонија. Кога нема мажи, сме многу помирни, бидејќи се обидуваме да разрешиме секој конфликт со заедничка согласност”, раскажува 49-годишната Росана.

“Но сонувам да се заљубам. Сакаме да го продолжам животот тука, а не да го напуштам селото, за да се најде маж. За тоа бараме мажи кои се подготвени да го остават нивниот живот и да станат дел од нашиот”, додаде Нина.

Жените родени во овој знак се духовити, комуникативни...

Станува збор за жените Близнаци. Дамите родени во овој знак се љубопитни, комуникативни, духовити и едноставно брилијантни. Едноставно не постои отворање на изложба, театарска премиера или каков било друг значаен настан што тие би го пропуштиле. Затоа и овие жени често се вработуваат во областа на медиумите за масовна комуникација.

Тие се непредвидливи и својата социјална и љубезна маска можат многу брзо да ја заменат со дистанцирана и арогантна. Жените Близнаци од својот потенцијален партнер бараат ментална компатибилност, со цел да им го задржат вниманието, бидејќи не дозволуваат игри со своето тело од страна на личност што не е способна да ги предизвика интелектуално.

Нивната непрекината желба за новини има негативно влијание на буџетот и често води кон ексцентричен изглед што истовремено е и резултат на егзибиционизмот што е типичен за Близнаците. Тие постојано ги прилагодуваат своите потреби, а истото се обидуваат да го направат и со партнерот. Промената е важен дел од нивниот живот, како и од психолошкиот развој.

Тие се спремни да го употребат сето „женско оружје“ – целиот шарм и привлечност со цел да го добијат тоа што го сакаат. Овие дами лесно се заљубуваат и затоа тежнеат кон идејата да имаат повеќе љубовници одеднаш. Лесно започнуваат разговор, посветени се на своите цели и способни се со шарм да ги маѓепсаат сите што ќе бидат во нивна близина. Тие се нешто како љубовен пијалак- штом ги пробате, веднаш ќе полудите за нив!

ВИДЕО: Озонската дупка е помала од кога било

Озонската дупка на обвивка околу планетата Земја е помала од кога било, но тоа се должи на невообичаено топлото време, а не на подобрување на еколошките параметри, откриваат од НАСА.

Како што соопштија од американската вселенска агенција, озонската дупка над Антартикот се смалила на најмал обем од времето кога првпат е откриена во осумдесеттите години под минатиот век. Тоа е значително подобрување на состојбата на озонската обвивка околу Земјата, којашто ја штити планетата од потенцијално опасното ултравиолетово зрачење, коешто може да предизвика рак на кожата, катаркта, го уништува имунолошкиот систем кај луѓето, а им наштетува и на растенијата.

Ова е голема вест за озонот на јужната хемисфера – изјави Пол Њумен, шеф на научната група на НАСА за истражување на Земјата.

Најголемата дупка во озонската обвивка е измерена во 2001 година, кога изнесуваше 11,5 квадратни милји. Оваа година, најголемата површина што ја имаше дупката изнесуваше 6,3 милиони квадратни милји, додека сегашната состојба изнесува 3,9 квадратни милји.

Популарно