Калуѓерки забремениле за време на мисионерско патување

По враќањето од мисионерскиот пат низ Африка, две калуѓерки дознале дека се бремени. Претствници на Римокатоличката црква го истражуваат овој случај. Двете калуѓерки се со потекло од Африка и се припаднички на различни редови на Сицилија, една престојува во Месина, а другата во градот Испик.

Едната 34-годишна монахиња открила дека е бремена по што отишла во болница со силни болки во стомакот, пишува „Газета дел Суд“. Другата монахиња, со потекло од Мадагаскар, бремена е веќе неколку месеци.

Сицилијанскиот советник, Руџеро Раца, најави отворање интерна истрага за тоа како како станале јавни информациите за бременоста. Калуѓерките ќе можат да бираат дали ќе ја напуштат службата и ќе ги одгледуваат своите деца.

Папата Франциск на почетокот на оваа година за првпат призна дека Римокатоличката црква има проблем со свештениците и бискупите кои сексуално ги злоупотребуваат калуѓерките. Не е познато дали калуѓерките се злоупотребени во овој случај.

извор: Makfax

Видео: ВЕНЕЦИЈА НА КОЛЕНА: Стравични снимки од воздух по поплавите во градот

Венеција е сè уште поплавена бидејќи рекордни врнежи од дожд го погодија градот. Околу 70 проценти од територијата е поплавена, а нивото на водата достигна 187 сантиметри, што не се случило од 1966 година.

Воздушните снимки го покажуваат обемот на поплавите.

Каналите преку кои е препознатлива Венеција се претворија во реки, а многу згради се пробиени од вода.

И покрај сè, туристите сè уште во голем број го посетуваат плоштадот Свети Марко и другите значајни делови на градот.

„Штетата од поплавите што ја зафатија Венеција веројатно ќе достигне неколку стотици милиони евра“, рече градоначалникот Луиџи Бруњаро.

Базиликата „Свети Марко“ претрпе сериозни штети, како и целиот град.

Венеција jа погоди вториот најголем прилив на бран во историјата, а во поплавите загина и една жртва. 70-годишен маж го загуби животот од струен удар кога се обиде да вклучи пумпа во неговиот поплавен дом.

Мајка со деца од Македонија снимена во Сирија: Државата да ни помогне тука не можеме повеќе да седиме

Албанската телевизија А2 објави и репортажа од сирискиот камп Ал-Хол и разговараше со жена од Македонија која бара помош од државата.

„Јас сум Ревајет Шахини од Македонија. Шест години сум тука. Имам шест деца. Ја повикувам државата да нè земе бидејќи тука не можеме повеќе да седиме, опасно е, вели за телевизијата Албанката од Македонија.

Според сознанијата на оваа телевизија, илјадници луѓе престојуваат во Ал-Хол. Жителите сметаат дека тоа е повеќе од камп, односно дека тоа е еден огромен затвор каде семејствата на борците на Исламска држава се заробени, изолирани и присилени да живеат во шатори, па им треба помош. Условите за живот се нечовечки. Опасноста е постојана.

Видео: ГРЕТА ДОБИ ДВОЈНИЧКА: Девојчето живее во Русија и се бори за иста цел

Грета Тунберг има двојничка во Русија која сака да ја исчисти планетата.

Два месеци по нејзиниот говор во Обединетите нации, Грета е симбол на протест и борба против системот. Но, во рускиот град Ковров, живее двојничката на Грета.

Се работи за десетгодишната Лариса Ефремова која е против уништувањето на природата.

Популарно