Калуѓерки забремениле за време на мисионерско патување

По враќањето од мисионерскиот пат низ Африка, две калуѓерки дознале дека се бремени. Претствници на Римокатоличката црква го истражуваат овој случај. Двете калуѓерки се со потекло од Африка и се припаднички на различни редови на Сицилија, една престојува во Месина, а другата во градот Испик.

Едната 34-годишна монахиња открила дека е бремена по што отишла во болница со силни болки во стомакот, пишува „Газета дел Суд“. Другата монахиња, со потекло од Мадагаскар, бремена е веќе неколку месеци.

Сицилијанскиот советник, Руџеро Раца, најави отворање интерна истрага за тоа како како станале јавни информациите за бременоста. Калуѓерките ќе можат да бираат дали ќе ја напуштат службата и ќе ги одгледуваат своите деца.

Папата Франциск на почетокот на оваа година за првпат призна дека Римокатоличката црква има проблем со свештениците и бискупите кои сексуално ги злоупотребуваат калуѓерките. Не е познато дали калуѓерките се злоупотребени во овој случај.

извор: Makfax

ВИДЕО: Напаѓачите пукале во 20-годишниот рапер, го оставиле и побегнале

Американскиот рапер Поп Смоук синоќа бил убиен во својот дом во Лос Анџелес, за време на грабеж, пренесува TMZ. Музичарот, чие вистинско име е Башар Бараках Џексон, во времето кога двајца вооружени, маскирани мажи му влегле дома во 4 часот наутро, бил сам дома.

Напаѓачите пукале во 20-годишниот рапер, го оставиле и побегнале. Раперот бил итно префрлен во болница во Западен Холивуд, каде лекарите константирале смрт.

Крадците се уште не се уапсени, а полицијата ниту открила кои се, ниту ги идентификувала. Еден маж привеле веднаш по пукањето, но набргу го пуштиле бидејќи било утврдено дека не е вмешан.

Поп Смоук бил рапер на почеток на музичката кариера, а минатата година ја издал својата деби компилација Meet the Woo. Бил млад и перспективен музичар пред кого стоела голема кариера, но неговата животна кариера прерано завршила.

Видео: 9 луѓе убиени во Германија, осомничениот напаѓач најден мртов во стан

Маж осомничен дека смртно застрелал девет лица во германскиот град Ханау е пронајден мртов во неговиот дом рано утрово, неколку часа по нападите во и пред два наргиле-салони, соопшти полицијата.

Полицајците пронашле и друго тело на истата адреса, соопшти полицијата.

Полицијата не даде детали за осомничениот вооружен напаѓач, но рече дека „засега нема индиции за дополнителни сторители“. Тие не дадоа детали за неговиот можен мотив или за тоа како тој починал, и не прецизираа зошто „со голема веројатност“ веруваат дека тој бил напаѓачот.

Бројот на загинатите во синоќешното пукање се искачи на девет, се вели во полициското соопштение.

Германската новинска агенција дпа јави, повикувајќи се на неименувани безбедносни службеници, дека се најдени писмено преземање на одговорноста и видеоснимка, кои полицијата ги испитува.

ВО ГЕРМАНСКИОТ ГРАД ХАНАУ

9 луѓе убиени во Германија, осомничениот напаѓач најден мртов во стан (ВИДЕО)

Маж осомничен дека смртно застрелал девет лица во германскиот град Ханау е пронајден мртов во неговиот дом рано утрово, неколку часа по нападите во и пред два наргиле-салони, соопшти полицијата.

Полицајците пронашле и друго тело на истата адреса, соопшти полицијата.

Полицијата не даде детали за осомничениот вооружен напаѓач, но рече дека „засега нема индиции за дополнителни сторители“. Тие не дадоа детали за неговиот можен мотив или за тоа како тој починал, и не прецизираа зошто „со голема веројатност“ веруваат дека тој бил напаѓачот.

Бројот на загинатите во синоќешното пукање се искачи на девет, се вели во полициското соопштение.

Германската новинска агенција дпа јави, повикувајќи се на неименувани безбедносни службеници, дека се најдени писмено преземање на одговорноста и видеоснимка, кои полицијата ги испитува.

Весникот Билд објави и дека во возилото на осомничениот била пронајдена муниција.

Полицајците го запечатиле и го претресувале станот во населбата Кеселштат во Ханау, во близина на местото на едно од пукањата, по дојава на сведоци за бегство со автомобил. Полицијата соопшти дека работата за потврдување на идентитетот на двете тела во домот сè уште е во тек и дека не можат веднаш да дадат детали ниту за нив, ниту за идентитетот на жртвите од пукањето.

Погребани остатоците од над 2.000 фетуси кои беа пронајдени во гаража на доктор: Ужасната приказна конечно доби епилог

На гробиштата во американскиот град Индијана се погребани остатоците од над 2.000 фетуси кои минатата година се пронајдени во гаражата на еден доктор во преградието на Чикаго.

На погребот присуствувале околу 200 луѓе, а говор одржа тамошниот јавен обвинител.

Во гаражата и во автомобилот на докторот Улрих Клопфер се најдени дури 2411 фетуси. На ужасното откритие наидоа членовите на семејството по неговата смрт во септември 2019 година.

Се претпоставува дека се работи за абортуси кои Клопфер ги извршил во периодот меѓу 2000 и 2003 година, но истражителите не сакаат да откријат како дошле до тие информации, но открија дека абортусите Клопфер не ги вршел во својата куќа.

Како што објави Си Ен Ен, фетусите се најдени во мали запечатени пластични кеси.

Инаку, остатоци од повеќе од 2.000 фетуси беа пронајдени во неговиот дом во септември 2019 година.

Семејството на докторот ги открило остатоците кога влегле во неговиот дом по неговата смрт на 3-ти септември.

Тој имал клиника во Саут Бенд, Индијана, која е затворена откако му била одземена лекарската лиценца во 2016 година. Бил обвинет дека не пријавил на властите абортус што бил извршен врз 13-годишно девојче.

Лекарот рекол дека не изгубил пациент во 43 години колку што правел абортуси.

„Жените забременуваат, мажите не“, рекол докторот на сослушувањето, пренесе тогаш „Њујорк Тајмс“.

„Мора да ја почитуваме одлуката за која жените мислат дека е најдобра за нив. Не е моја работа да му кажам на никого. Ниту да судам“, рекол тој.

Властите откриле остатоци од вкупно 2.224 фетуси кои се земени од патологот, а истрагата е во тек.

Популарно