ТАЖНА ВЕСТ: Почина српскиот актер Бранислав Петрушевиќ

Актерот Бранислав Петрушевиќ почина вчера ( 09.11. 2019) на 65 години, а веста за неговата смрт ја потврди неговиот син Марко Петрушевиќ.

„Вчера беше на слава, па чувствуваше мака. Мислевме дека е од храна, па испи сода бикарбона за да го исчисти желудникот. Меѓутоа, не се чувствуваше подобро. Почина денес“ изјави неговиот син Марко. Неговата сопруга била последните минути со актерот.

„Беше на слава и ми рече дека ќе намине во обложувалница. Рече дека изел повеќе и дека не му е нешто најдобро. Во обложувалницата му се слошило и викнале брза помош.Таму констатирале дека притисокот му е нормален и си заминале – вели Нада и раскажува што се случило дома:

„Тој се врати и рече дека желудникот не може да му ја свари храната. Му дадов сода бикарбона и кога утредента се разбуди беше се во ред. Но, кога стана рече дека му се врти и ме замоли да му го масирам вратот бидејќи го болел. Потоа се смеевме, па земав да му читам една книга. Но, наеднаш почна тешко да диши, но ја мислев дека се шегува како што знаеше претходно така да направи. По неколку секунди престана да диши,  почнав да му правам реанимација, но набргу пожолте. Кога дојде Брзата помош го реанимираше 20 минути, но не успееја да го вратат во живот. За десет секунди го загубив сопругот, не можам да верувам – објасни сопругата на Петручи.

Полициски командир од Гази Баба разрешен поради сексуално вознемирување на колешки

Командирот на полициската станица Гази Баба, Сашо Велковски е разрешен бидејќи сексуално возменирувал колешка. МВР преку соопштение информираше дека 49 годишниот командир Велковски сексуално вознемирувал полициска службеничка вработена во станицата со непристојни предлози кои на крајот резултирале со закана кон неа поради одбивање на предлозите. 

Командирот на полициската станица во текот на 2019 година во повеќе наврати искористувајќи ја позицијата сексуално вознемирувал полициска службеничка вработена во станицата. Уште две други полициски службенички вработени во полициската станица Гази Баба пријавиле дека на ист начин биле вознемирувани од страна на командирот - соопшти МВР. Оттаму велат дека командирот сторил потешко кршење на работниот ред и дисциплина, и затоа е поведена постапка за утврдување на дисциплинска одговорност и отстранување од работното место до завршување на постапката.

Автомобил удри во ограда на мостот „Гоце Делчев“

Утрово околу 8 часот автомобил се забил во оградата на мостот Гоце Делчев. Очевидци за 24 инфо велат дека причина за излизгувањето е голема количина на мраз на мостот веројатно формирана по пукање на цевка во близина на оградата.

Засега нема информации од МВР за повредени лица. (извор - 24info.mk)

Почина 19 годишно момче на скопските клиники

Почина 19-годишниот Бојан Смилески, еден од тројцата повредени во сообраќајната несреќа што се случи во четвртокот на стариот пат Тетово-Скопје. Тој им подлегнал на повредите на клиниките во Скопје каде беше хоспитализиран по несреќата.

СВР Тетово во четвртокот информираше дека сообраќајната несреќа се случила кај месноста таканаречена „требошки натпатник“. Се судрија товарно возило „мерцедес“ со тетовски таблички управуван од Х.А (48) од Голема Речица и патничко возило „опел корса”. Сега починатиот Бојан беше сопатник во корсата, а повреден беше и неговиот другар Мартин Бошкоски, роден 2001 година, исто од Сараќино.

Популарно