За газда Саво работникот е закон: Наместо 250 евра, кај мене заработуваат и до 2.500 евра

Саво Ковачевиќ е успешен Босанец во Германија. Тој е сопственик на компанијата Kovacevic Strassenbau којашто се занимава со одржување и реновирање на патишта и тротоари. Според него, во оваа дејност неговата компанија е најдобра во цела Германија.

Тој вели дека неговата компанија годишно заработува околу шест милиони евра, а има 64 вработени. Ако се земат и вработените од останатите компании кои сезонски работат за неговата компанија, тој број се зголемува на 120. Со гордост истакнува дека над 80 од вработените доаѓаат од БиХ.

Вредни и чесни

Секој кој одлучува да дојде во Германија и сака да работи во мојата компанија, веднаш му обезбедувам виза за влез и работа бидејќи јас сум многу задоволен од нив. Исто така, сакам да потенцирам дека моите најдобри вработени доаѓаат од Тузланскиот кантон и тие се многу вредни, точни, прецизни и искрени. Досега сум немал никаков проблем со нив, а нашите германски партнери се крајно задоволни од работата што ја вршат. И тие се задоволни со мене како работодавач бидејќи досега не се случило ниту еден вработен да ме напушти, а на голем дел од нив им се насмевна среќата и останаа да живеат во Германија, вели Ковачевиќ.

Доаѓаат со семејствата

Иако на многумина им дал леб во рака, тој не крие дека одредени луѓе го мразат од дното на душата бидејќи извезува работна сила од БиХ.

Овие луѓе работеле таму за месечна плата од 250 евра, а кога дојдоа кај мене, тие заработуваат 2.500 евра. Имам три куќи, апартмани и ги оставам да престојуваат таму додека не се снајдат. Некои доаѓаат во комплет со своете семејства, а потоа се одвојуваат изнајмувајќи сопствени станови и започнуваат со нов живот. Ова е најголемиот доказ дека ја правам вистинската работа за моите луѓе и мојот народ, заклучува Ковачевиќ.

Босанец во срцето и душата

Иако е роден во Германија, Ковачевиќ не го заборавил местото од каде што потекнуваат неговите родители. “Без оглед на тоа што сум роден во Германија, јас сум во Босанец во срцето и душтата“, вели тој.

Хуманист

Иако за тоа не сака да зборува, Ковачевиќ е исто така голем хуманист. Тој вели дека секогаш е тука кога на некој му треба помош. Особено е чувствителен за крајот од каде што потекнува па затоа им помага со пари кога и да треба да се изгради некоја црква или џамија.

Предлог за денешен ручек

Ориз во сос од пилешко и зеленчук

Ова е еден брз и лесен за подготовка ручек кој јас лично многу го сакам бидејќи е вкусен додека е топол, но уште повкусен откако ќе се излади. Често подготвувам и поголема количина, па го јадеме и за ручек и за вечера.

1. Во тенџере на оган се става вода. Откако водата ќе зоврие во неа се става оризот и се вари (мешајќи одвреме-навреме за да не се залепи).

2. Кога оризот ќе се свари се цеди и убаво се мие со ладна вода за да се одделат зрната, а потоа се трга настрана.

3. Во тавче со загреано масло се пржи пилешкиот стек исечен на мали парчиња. Се зачинува со сол и мелен бибер и откако ќе се испржи се трга настрана.

4. Во тенџере се пропржува главицата кромид. Кога кромидот ќе почне да омекнува се додаваат пиперките и тиквицата исечени на коцки. При крај се додаваат ситно сецканите домати, соја сосот, доматното пире, водата, медот и зачините. Убаво се промешуваат сите состојки и се додава претходно испржениот пилешки стек.

5. Сосот се остава да крчка на среден оган 5-6 минути, а потоа се трга настрана.

6. На крај во сосот се додава сварениот ориз и се заедно убаво се меша. * Доколку сакате сосот да биде помалку или повеќе течен одземете или додадете вода. * Количината на ориз прилагодете ја според вас. 1 чаша (од 250 мл) ориз заедно со сосот е доволен за 4-5 лица. 

Нов закон за вселување: Меркел ги повикува Балканците да живеат и работат во Германија

Германија на почетокот на следната година ќе донесе закон кој треба да го олесни увозот на квалификувани работници надвор од ЕУ, најавила канцеларката Ангела Меркел и предупредила на „очајничката“ потреба на економијата за работниците.

Законот за вселување на квалификувана работна сила ќе стапи на сила на 1. март 2020 година и целта е да се отвори пат за работниците надвор од ЕУ да дојдат и да останат да живеат во Германија.

Според последните проценки, таму во моментов има 1,3 милиони непополнети работни места.

Во економски најсилната членка на ЕУ работат повеќе од 2 милиони граѓани од другите земји на Унијата.

„Но, тоа не е доволно и затоа мораме да побараме квалификувани работници надвор од ЕУ. Без доволно експерти ниедна компанија не може да преживее“, предупредила во видео-порака која ја посветила на новиот закон.

Истакнала дека потребата за експерти од странство не се однесува само на академски образование работници, туку и на струките.

„Ние во моментов имаме бројни претприемништва кои се во очајничка потрага по квалификувана работна сила. Ако политичарите не се грижат доволно за експертите, фирмите и претприемништвата ќе ја напуштат Германија, а тоа не го сакаме“, предупредила таа.

Поради задоволување на потребите на економијата, владата посегнува по три стратегии. Првата се однесува на целосно искористување на капацитетот на домашниот пазар, втората е на зголемен увоз на експери од ЕУ, а третата е на вселување на стручна работна сила надвор од Унијата.

Во понеделник ќе се одржи вонреден состанок на кој претставници на владата, синдикатот и работодавачите треба да договорат како со новиот закон да привлечат што повеќе експерти од земјите кои не се членки на ЕУ.

Погледни го целото видео од обраќањето на Ангела Меркел ТУКА.

Дали штедливите сијалици не се безбедни?

Во изминативе неколку години граѓаните масовно почнаа да ги заменуваат класичните сијалици со „штедливи“, меѓутоа, штедливите сијалици воопшто не се безбедни како што се тврди, бидејќи содржат жива, силен неypoтоксин, кој негатвно влијае врз децата и трудниците- предупредуваат од Агенцијата за заштита на животната средина на САД.

Овој елемент е особено штетен за мозокот, нервниот систем, црниот дроб и бубрезите. Истовремено, го намалува имунитетот, штетно влијае на кардиоваскуларниот и репродуктивниот систем.

Истражувањата кои ги спровел доктор Питер Браун во Берлин, покажале дека овие сијалици, скршени во атворен простор, ослободуваат 20 пати поголемо количество на жива од максимално дозволеното. Освен тоа, содржат и фенол, благо кисел токсин во облик на кристали кој се добива од катран, а се користи во хемиската индустрија.

Тука е и нафталенот, запаливо соединение во облик на кристал, кој исто така настанува со дестилација на катран, а се користи против молци и во хемиската индустрија.

Популарно