Вооружен напад во болница во чешка Острава

Во нападот што се случил утринава во 7 часот, најмалку шест лица се убиени во пукотница во болница во чешкиот град Острава.

Полицијата ја евакуирала болницата и го бара напаѓачот, кој е во бегство. На местото на нападот се наоѓаат припадници на специјалната полиција.

Полицијата претходно јави дека четири лица се убиени, а двајца тешко се ранети, но во меѓувреме бројот на загинати се зголеми на шест.

Според непотврдени информации, напаѓачот бил облечен во црвена виндјакна.

-Полициската интервенција се уште е во тек. За жал, во нападот животот го загубија повеќе лица. Нема да коментирам детали за тоа. Полицијата прави се што е потребно за да ја реши ситуацијата, изјави чешкиот министер за внатрешни работи Јан Хамачек за чешката јавна телевизија.

Чешките медиуми наведуваат дека пукањето се случило во една од амбулантите на болницата во Острава, град на североистокот од земјата.

Полициските хеликоптери биле приземјени поради густа магла, а Брајант полетал!?

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа загина НБА легендата Коби Брајант заедно со својата 13-годишна ќерка Џиана Марија и уште седуммина во хеликоптерот кој се урна во Калифорнија, објави „ТМЗ“, порталот кој прв ја соопшти страшната вест во јавноста.

„ТМЗ“ од свои извори дознале дека полициските хеликоптери на ЛАПД биле приземјени поради лошите временски услови и густата магла, но хеликоптерот со Коби и осумте труги патници меѓу кои и пилотот сепак полетале вчера рано наутро по американско време за да стигнат во „Мамба Академијата“ на бившиот кошаркар на ЛА Лејкерс.

Според информациите, хеликоптерот првпат „заглавил“ над зоолошката градина во ЛА, кога кружел повеќе од 15-на минути и најмалку шестпати летал на ниска височина поради непрегледноста од маглата причинета и од големата влажност, а сето тоа веројатно чекајќи да се тргне маглата и да продолжат кон дестинацијата.

Околу 9.30 часот по пацифичко време, пилотот имал комуникација со аеродромот Бурбанк, кои знаеле дека 15 минути хеликоптерот со Брајант кружи во тоа подрачје, а потоа пилотот тргнал на север кога завртел кон запад и почнал да се искачува над автопатот 101 кај Вудланд Хилс.

Десетина минути пододцна, кога се соочиле со уште поголема магла, „ТМЗ“ посоува дека е направена клучната грешка на пилотот. Тој го свртел курсот кон југ, а всушност тргнал кон планинско подрачје во непрегледна средина. И одеднаш почнал да ја крева висината од 1.200 стапки на 2.000 стапки, но само пет минути подоцна веќе навлегол во планинскиот предел на висина од 1.700 стапки со брзина од 298 километри на час (161 јазли) и потоа се урнал.

ВИДЕО: Мало дете на улиците во Лос Анџелес седи со баскет во рацете и тагува по својот ИДОЛ

Светот денес тагува по иконата и легенда на спортот Коби Брајант. Коби беше идол на многу генерации, а што тој значеше за фановите можеби најдобро покажува ова видео на дете од Лос Анџелес.

На социјалните мрежи се појави видео од дете во Лос Анџелес кое седи на улицата со баскет тагувајќи по својот идол.

ВИДЕО: „Скршени сме во куќата која тој ја изгради“

Реноминираните музички награди „Греми“ поминаа во чест на Коби Брајант, кој вчера трагично го загуби својот живот во хеликоптерска несреќа. 64. издание на престижните музички награди се одржа токму во домот на ЛА Лејкерс, каде целата своја кариера ја помина еден од најголемите кошаркари на сите времиња. Честа да му оддаде почит на Коби ја имаше пејачката Алиша Кис која со солзи во очите потсети на големиот ас.

„Ние сите сме собрани тука, со скршени срца во куќата која што тој ја изгради“, изјави Алиша Кис. 

Популарно