Влече корени од Крушево: Бутарис се пофали со новата тетоважа

Роден во Солун со влашко потекло и корени од Крушево, екс градоначалникот на Солун се „закити“ со уште една тетоважа.

Тој се пофали со фотографија на социјалните мрежи под која напиша „Уште еден белег од мојот живот“.

Всушност, фотографијата е симболот на Солун и времето додека Бутарис управуваше со со него додека беше градоначалник или од 2010 до 2019.

Минатата година Бутарис замина во пензија. Тој на една неформална средба во Скопје на две службенички во Кабинетот на скопскиот градоначалник Шилегов им ги покажуваше тетоважите на левата рака.

Бутарис важи за нетипичен балкански политичар , а покрај тетоважите, препознатлив е и по обетката на увото и кожните белезници кои ги носи на рацете.

Прв пат беше избран за градоначалник на Солун во ноември 2010, а реизбран е во 2014 година.

Во 2013 година тој прв пат дојде во официјална посета на Македонија при што откри дека има влашки корени, од Крушево.

Тој сега има 77 години а е син на винарот Стелиос Бутарис и Фани Влахос, Влаинка од семејството Ничота од Крушево. Покрај мајка му и дедото по татко бил Влав со потекло од Крушево, а неговото семејство живее во Битола.  При посетите во нашата земја има изјавено дека никогаш не крие дека неговите родители се Власи, но жали што не го зборува јазикот на неговите предци.

Грција ќе го плаќа сместувањето на туристите ако се разболат од вирусот

Грција ќе им плаќа сместување на туристите кои ќе бидат позитивни на коронавирус во текот на престојот во оваа земја, изјави портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас.

Ќе бидат сместени во хотел, на државен трошок. Ова сме го правеле во минатото и ќе продолжиме и понатаму – додаде тој пред новинарите.

Пецас објасни дека Грција ќе им плаќа сместување и на оние кои пристигнале во таа земја и мораат да останат во карантин, откако се затворени границите.

Илјадници луѓе минаа низ процесот на карантин -, нагласи тој и потсети дека тестови на COVID-19 се прават на меѓународниот аеродром во Атина, а посетителите остануваат една ноќ во хотел додека не стигнат резултатите од тестирањето.

Во зависност од резултатите туристите може да останат во седумдневен карантин или под строг надзор 14 дена, ако се позитивни.

Ќе продолжиме со таа пракса, но со една разлика. Очекуваме да има помал број случаи, се надеваме дека нема ни да ги има бидејќи епидемиолошките циклуси се движат надоле. Нашата цел е да обезбедиме максимална безбедност за локалните жители и за туристите – вели тој.

Пецас не појасни дали Грција, покрај сместувањето, ќе плаќа храна и лекови за туристите позитивни на COVID-19.

До 15 јуни во Грција задолжителен седумдневен карантин

Од 1 до 15 јуни за сите патници, кои влегуваат во Грција без тест за Ковид-19, ќе биде задолжителен седумдневен карантин. Ваква наредба добиле сите гранични премини во државата.

Грчката влада ги отвори границите од синоќа на полноќ и до 9.30 часот утринава граничните служби ги пуштале патниците слободно да влегуваат, без обврска за задолжителен карантин. Но, утринава уследило дополнително објаснување и протокол.

Официјалната туристичка сезона Грција ќе ја започне на 15 јуни, а од денеска се отворени сезонските хотели.

(Фото) Тито беше заљубен до уши во оваа народна пејачка!

Уснија Реџепова беше вистинска легенда на народната музика и една од најголемите ѕвезди, но почина од рак, а колегите ја заборавија. Сите ја паметиме по песните кои носеа ритам на југот, а ниту една прослава на постарите генерации не можеше да се замисли без неа.

Почнала да се занимава со музика во 60-те години на минатиот век, а нејзината кариера со ист жар траеше до почетокот на 90-те години.

Популарноста и ја донесе улогата на Коштана во претставата на Раша Плаовиќ, која беше направена по делото на Борислав Станковиќ.

И самиот Јосип Броз Тито, југословенскиот претседател бил воодушевен од Реџепова. Таа го запозна. Таа го запозна кога била повикана да ги забавува ловците на неговиот имот. По  настапот се запознала со претседателот, а го воодушевила и тогашниот мексикански амбасадор.

Популарно