Сончево со слаб до умерен северен ветер

Денеска не очекува сончево време со слаб до умерен северен ветер. По одделни котлините претпладне со појава на магла.Утринската температура ќе се движи од минус еден до еден степен, а дневната температура од три до 13 степени. .Во Скопје ќе биде сончево со слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе достигне до минус два, а дневната температура до шест степени.Во следните денови ќе се задржи стабилно време, по одделни котлини со појава на магла и ниска облачност, особено во претпладневните и вечерните часови. Утре ќе дува слаб до умерен северен ветер, кој ќе услови делумно намалување на маглата.

Сончево со мала до умерена облачност и релативно топло

Денеска не очекува сончево време со мала до умерена облачност и релативно топло. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, особено изразен вдолж Повардарието и во источните делови.

Утринската температура ќе се движи од минус 4 до 3,  а дневната од  минус 12 до 21 степени. Во Скопје, , максимална температура до 15 степени . 

Погледнете ја темературата во останатите делови од државата:

Сончево со мала до умерена облачност.

Во текот на денешниов ден времето во поголем дел од земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, а во североисточните делови ќе има услови за слаб снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, поизразен вдолж Повардарието.

Утринската температура ќе се движи од минус 4 до 4 степени, а дневната од 4 до 13 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до 1, а дневната ќе достигне до 10 степени.

Во следните денови времето ќе биде стабилно со умерен, а во сабота и засилен северен ветер. Од недела ќе има пораст на дневната температура.

Претпладне врнежи од дожд, а на планините од снег

Во тект на денешниов ден времето претпладне во поголем дел од земјава ќе биде со врнежи од дожд, а на планините од снег. Во попладневните часови врнежите ќе престануваат и ќе ги има само во јужните делови. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а дневната температура значително ќе се намали.

Утринската температура ќе се движи од нула до 6, а дневната од 2 до 10 степени.

Во Скопје претпладне со врнежи од дожд кои во попладневните часови ќе престанат. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 5, а дневната ќе достигне до 9 степени.</p>

Во следните денови времето ќе биде стабилно со пораст на дневната температура и со умерен, а во сабота и засилен северен ветер

Популарно