ТРАГЕДИЈА: Загина Македонец во сообраќајка во Италија

Четириесет и осум годишен Македонец загинал во сообраќајка во Италија, на патот кај Боглието ди Костиљоне, преку Алба, води кон Кастањола Ланзе.

Веста првично ја пренесоа италијанските медиуми според кои, македонскиот државјанин настрадал додека бил на пат кон работа во Костиљоле во провинцијата Асти.

Според наводите, на мажот веројатно му се слошило, бидејќи со возилото „фиат стило“ излетал од патот и удрил во ѕид од куќа но, се претпоставува дека не возел со голема брзина бидејќи немало никакви траги од кочење, туку веројатно изгубил контрола.

 Всушност, човекот работел во Канале, во областа Албес.

Она што се додава е дека неговото тело било најдено надвор од автомобилот, а претпоставките се дека излгол од возилото и починал, но засега полицијата не ги потврдува овие наводи бидејќи се работи на расчистување на случајот.

Интервенирале и пожарникарите на „Асти“ и во моментот патролите на сообраќајната полиција во Ница се уште се на работа во Боглието, со присуство на командантот на одредот Стефанија Зецо.

Со нож ја бодел мајка си па ја запалил

Психички пореметен скопјанец со нож ја бодел мајка си, па ја запалил, вчера во скопската населба Кисела Вода, информираше МВР:

-На 21.02.2020 во 16,23 часот на улица Сава Ковачевиќ полициски службеници од Полициска станица Кисела Вода го лишиле од слобода В.С.(47) од Скопје, инаку лице со психички здравствени проблеми. Тој бил приведен бидејќи било пријавено дека околу 15,40 часот со нож физички ја нападнал неговата мајка А.С.(88) од Скопје нанесувајќи и повреди, а потоа ја запалил, но пожарот бил изгаснат од соседите, велат од МВР.

Со возило на итна медицинска помош А.С. била пренесена во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ каде и биле констатирани тешки телесни повреди.

Од местото на настанот е подигнат ножот и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Возило се преврте на патот Крива Паланка-Куманово

Вчера попладне автомобил излетал од патот  и се превртел при што повредени биле три лица.

Имено според пријавеното, вчера во 16 часот и 10 минути било пријавено дека на мaгистралниот пат Крива Паланка - Куманово, во атар на село Ругинце, патничко возило „фолксваген голф“, со кумановски регистарски ознаки, управувано од Е.Ј.(36) од Куманово, излетало од патот и се превртело.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобиле сопатничките С.С.(41) и Н.Ј.(56), двете од Куманово, а со телесни повреди се здобила Е.Ј, по што биле пренесени во Општата болница Куманово за укажување на лекарска помош.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Куманово. 

Втор смртен случај од грип во Македонија, еден пациент во животозагрозувачка состојба

На Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби почина 85-годишен пациент со масивна бронхопневмонија како компликација од грип од типот AH1. Пациентот имаше и деменција и претходно прележана туберкулоза, информираа од таа јавна здравствена установа.

Ова е втор смртен случај од компликација од грип по минатонеделниот кога девојче почина на Универзитетската клиника за детски болести.

На Одделот за интензивно лекување, како што посочуваат од Клиниката, во животозагрозувачка состојба е 38-годишен пациент, кој има масивна пневмонија и е на механичка вентилација со потврден грип до типот AH1.

Од Клиника за инфективни болести наведуваат дека кај нив се хоспитализирани 47 пациенти со клиничка слика на грип и компликации од кои четири се лабораториски потврдени. Прегледани биле 38 пациенти со клиничка слика на грип од кои двајца пациенти со бронхопневмонија како компликација се задржани на болничко лекување. Најголем дел од пациентите се на возраст од 15 до 64 години.

Популарно