Предлог за денешен ручек

Шницли на поинаков начин

СОСТОЈКИ:

400 гр мелено месо

1 главица кромид

малку презла

1 јајце

сол

зачини по желба

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Меленото месо добро измешајте го со едно јајце и ситно сечкан кромид, па додајте зачини. Откако масата убаво ќе се соедини оставете малку да отстои во фрижидер. После половина час со влажни раце обликувајте плескавици и пржете на тивок оган малку од едната па од другата страна.

Вработените лица кои одат на работа со придружба – потполно слепи лица, да бидат ослободени од одење на работа

Владата на Република Северна Македонија на својата 31-ва седница го разгледа барањето на Министерството за труд и социјална политика и донесе заклучок со која се задолжуваат сите органи на државата, акционерските друштва во државна сопственост, агенции, фондови, бироа, заводи, управи и сите останати државни институции, вработените  лица во овие институции кои одат на работа со придружба – потполно слепи лица, лица кои се движат со инвалидска количка и лица со тешка или умерена интелектуална попреченост, да бидат ослободени од одење на работа и извршување на работните активности.

Владата им препорача на единиците на локалната самоуправа, како и на јавните претпријатија основани од општините овие лица и во овие институции да бидат ослободени од должноста на доаѓаат на работното мести и од работните активности. Истата мерка Владата им препорачува да ја применуваат и компаниите од приватниот сектор.

Коронавирусот мутира и има осум видови, добрата вест е дека мутациите не се смртоносни

Експертите велат дека новиот коронавирус мутира, како и сите други вируси и сега има осум видови што кружат низ целата планета.

Добрата вест е дека мутациите не се смртоносни, истакна Тревор Бедфорд, чија веб страница  „Некст стреин“ (NextStrain.org) го следи геномот на вирусот користејќи примероци од сите делови на светот.

Експертите ги следат геномите на коронавирусот и откриваат видови што се појавија откако вирусот првпат минатата година се префрли од животно на човек во кинескиот град Вухан.

„На прашањето дали се менува генетски, одговорот е апсолутно да, истакна епидемиологот Марк Липситч од Харвард.

Прашањето е дали се случила некоја промена што го одредува правецот на движење на болеста или пренесувањето или други работи што се важни за луѓето, додава Липситч.

Експертите велат дека новите видови многу малку се менуваат и нема разлика во смртноста.

„Забележаната стапка на мутација (две мутирања месечно) е сосема нормална за вирусите. Грипот обично има ист број на мутации, дури и повеќе, напиша Бедфорд на својот Твитер профил.

„Епидемиите можат да се следат. Во состојба сме редоследно да го секвенционираме геномот за да утврдиме кои видови или родови циркулираат, изјави Чарлс Чиу, професор по инфектологија на  Универзитетот во Калифорнија.

И додека досега дешифрираните геноми  даваат информации за тоа како неговото ширење може да се запре и дали помага дистанцата меѓу луѓето, а се покажува дека помага, тие не се ништо повеќе од скица, предупредуваат научниците. Тие се согласуваат дека останува да се открие многу, но микроскопските промени им помагаат да ја утврдат патогената патека низ човечката популација.

Предлог за денешен ручек

Со само 4 состојки направете ги овие вкусни и експресни тортиљи.

СОСТОЈКИ:

2 + 1/2 шолја брашно

200 мл вода

1 лажичка сол или сув зачин

3 лажици масло

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦПЕТОТ на „Cooking“:

Направете ги најубавите компир ќофтиња.

СОСТОЈКИ:

1 кг. компир

200 гр. сирење

2 главици кромид

4 јајца

брашно и масло

ПОДГОТОВКА:

Се лупи и сече компирот и се вари во солена вода, се цеди и се пасира со рендано сирење, ситнет лук, едно јајце и зачини по избор.

Се меша.

Се става брашно за поховање во чинија, а во друга се матат останатите јајца.

Се загрева масло на тава и се зема по една рака од смесата, се прави ќофте, се валка во брашно и јајца па се пржи да порумени.

Извор: Готви.мк

Популарно