Трагедија: мајка и син меѓу настраданите Во пожарот кој одзема 6 животи

Во пожарот што избувна рано утрово во Нов Белград  настрадаа шест лица, меѓу кои и мајка и син. Три лица биле евакуирани, а шест други се повредени.

Пожарот избувнал околу 4 часот во солитерот на улица Милутин Милановиќ, а интервенирале десет противпожарни возила.

Една жена, 68, се здобила со изгореници од втор степен и била однесена во болница.

Според првичните информации од местото на настанот, пожарот избувнал на седмиот кат, но се проширил на осмиот, деветтиот и десеттиот. Пожарникарите пронашле три лица кои не давале животни знаци во еден стан, едно тело во друг стан и две тела во третиот стан. 

Повредените во пожарот се пренесени во Ургентниот центар, како и во Воената медицинска академија. Неколку луѓе проголтале чад, но не животно загрозени.

Само благодарение на брзата интервенција на пожарникарите спречено е пожарот да се шири во другите делови на зградата.

- Пожарот сега е локализиран. Три возила на ВСJ „Земун“ со осум пожарникари, две возила на ВСЈ „Воздовац“ со осум пожарникари и пет возила „ВСJ Звездара“ со 14 пожарникари излегоа на теренот - изјавија за Блиц од српскиот МУП.

Видео на ОВОЈ ЛИНК и на ОВОЈ ЛИНК

Еве што треба да знаете доколку сакате да влезете во Хрватска

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до крајот на мај патувањето ќе биде олеснето за Словенија, Австрија, Унгарија, Чешка и Словачка, а во текот на јуни за Германија, Полска и други земји, хрватскиот туристички сектор, преку Хрватското здружение за туризам, презентираше план за отворање на туристичките капацитети и препораки за туристички патувања во Хрватска.

Планот за отворање на туристички објекти предвидува отворање на камповите во Истра, Кварнер и Далмација, како и некои хотели до крајот на мај, а целосното отворање на повеќето хотели и сите други туристички услуги на дестинациите се очекува во текот на јуни.

Хрватските граници се отворени за туристи. По влегувањето, туристите мора да имаат потврда за резервација за сместување, а на границата ќе добијат упатства за безбеден престој во земјата.

Исто така, се изработува и туристичка апликација, со која гостите ќе можат однапред да го најават своето пристигнување и којашто ќе им овозможи побрзо да ја преминат границата. Апликацијата ќе овозможи воведување и на брз режим на влез на туристите во Хрватска до крајот на месецот.

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ - еве која држава и како им помага на граѓаните

Во Србија од денеска почнува исплатата на паричната помош во висина од 100 евра во динарска противвредност, за сите граѓани кои се регистрирани преку телефон или преку веб-страницата idp.trezor.gov.rs. Парите ќе се плаќаат на сметките на околу половина милион граѓани дневно, и се очекува дека со таа динамика сите исплати на оние кои аплицирале за помош ќе бидат завршени до 1-2 јуни.

Рокот за пријавување е 5 јуни, а за оние кои ќе аплицираат на последниот ден, парите ќе бидат исплатени на банкарските сметки до 7 јуни.

Прво, исплатата на оваа финансиска помош за околу 1,7 милиони пензионери започна на 15 мај, а за околу 160.000 корисници на финансиска и социјална помош на 21 мај.

На 24 април, Владата на Србија донесе Уредба за исплата на 100 евра на сите полнолетни граѓани на таа држава, со постојан престој во Србија и валидна лична карта.

Силно невреме во Србија: Град со големина на орев предизвик големи штети

Невреме вчера ја зафати западна Србија, град со големина на орев беше забележан во општина Сјеница, каде невремето предизвика штета на покривите на куќите и автомобилите.

Невремето сериозно ги погоди селата Багашиќ, Горња Вапа и Штав.

-Невремето беше страшно, небото се спушти на земја и тогаш започна градот. Сето тоа траеше околу 15 минути и верувајте ми дека се исплашивме. После ова не останува ништо од жетвата, рече Жељко Враниќ од Сјеница.

Популарно