Роботот самостојно со УВ зраци ги уништува сите патогени, бактерии и вируси со ефикасност од 99,9%

Данската компанија UVD Robots, која ја основал Blue Ocean Robotics, во последните неколку месеци трикратно го зголеми своето производство, особено благодарение на нарачките од Кина, но и од други земји во светот кои се борат против пандемијата на корона вирусот.

Нивниот автономен робот UVD Robot може самостојно да се движи низ простории и со УВ зраци да ги уништува сите патогени, бактерии и вируси со ефикасност од 99,9%. Кога роботот ќе го доведете во некоја просторија, пред да почне да дезинфицира, ќе ве замоли да ја напуштите собата, да ја затворите вратата и почнува со дезинфекција затоа што УВ светлото кое го испушта може да биде штетно за луѓето.

Роботот се испраќа во некоја просторија преку апликација и може сам да си ја отвори вратата на собата. После завршената работа роботот испраќа порака дека завршил со дезинфекција, а потоа се враќа на место каде што стои гаражиран.

Данската компанија продава UV Robot во 40 држави во светот по цена од 67.000 долари, а минатиот месец почна за испорачува роботи во Вухан и други градови во Кина, кои нарачаа дури 2.000 примероци за своите болници.


извор: inovativnost.mk

Вера: Немаме маски, а морам да бирам помеѓу работата и семејството

Имарис Вера, медицинската сестра која работи на интензивна нега објавила вознемирувачко видео, во солзи открила зошто ја напуштила својата работа на првата линија за борба против коронавирусот.

Таа во понеделникот ја напушти единицата за интензивна нега во Централната болница во Винфилд, Илиноис, кога пристигнала на смена и сфатила дека персоналот нема заштитни маски.

А, регистрираната медицинска сестра, која се грижела за пациенти со коронавирус, тврди дека кога понудила да носи своја лична заштитна опрема (ППЕ), нејзиниот менаџер го одбил нејзиното барање, повикувајќи се на политиката на Центри за контрола на болести.

Имарис (30) во моментов живее со својата сестра Сабрина, која има ретка болест на крвта, што ја става во опасност доколку се зарази со Ковид -19, поради што Имарис решила да го постави семејството на прво место и да ја напушти болницата.

Во „поплава“ од солзи, таа вели: „Јас се откажав денес, сакав да работам и бев доделеа на пациент со КОВИД на единицата за ИЦУ, кој беше префрлен во одредена единица за КОВИД. Ниту една медицинска сестра не носи маски, дури ниту хируршки маски по ходниците кога една на друга си предаваат извештаи“.

“Имав моја N95 маска. Му реков на мојот менаџер дека разбрав дека немаме залиха, но за заштита дозволете ми да ја носам. Имам семејство каде треба да се вратам назад и работите тука нема да се подобрат“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I chose 𝓂𝓎 𝓁𝒾𝒻𝑒 today... ⠀ & my family members who have pre-existing conditions that wouldn’t get a ventilator if they contracted #COVID19 from me ⠀ I had a different idea in mind when I got to my #ICU this morning; I expected to see ALL OF OUR #NURSES & STAFF wearing #N95 masks but 𝙣𝙤 𝙤𝙣𝙚 𝙝𝙖𝙙 𝘼𝙉𝙔𝙏𝙃𝙄𝙉𝙂 𝙊𝙉... ⠀ Each ICU room had ‘make-shift’ ante-rooms attached to them created with plastic tarp & massive amounts of tape.. ⠀ A charge Nurse was passing out single N95 masks to nurses with a brown paper bag for them to store their mask in which was to be in inside their plastic ante-rooms & to 𝙗𝙚 𝙧𝙚-𝙪𝙨𝙚𝙙 𝙖𝙣𝙙 𝙧𝙚-𝙖𝙥𝙥𝙡𝙞𝙚𝙙 𝙖𝙡𝙡 𝙙𝙖𝙮... ⠀ I asked “well what if there’s possible contamination to that N95 mask..? What about my safety” ⠀ My manager told me “well our staff safety is our main priority right now ... if we get enough masks, we may consider having staff wear surgical masks in the weeks to come..” ⠀ I replied, “But it’s Airborne... those surgical masks won’t protect us ..” ⠀ My manager then tells me “ we’ve kept up with the CDC & it is only when the COVID patient has any aerosol type treatments like a ventilator, nasal cannula, nebulizer etc that’s it’s airborne..otherwise it’s droplet ..” ⠀ I replied “& 90% of our patients are intubated, paralyzed, & positive for COVID.. people not even in the hospital environment are spreading it .. we have to assume everyone is infected..especially in the hospital environment, & 𝕟𝕠 𝕠𝕟𝕖 𝕙𝕖𝕣𝕖 𝕖𝕧𝕖𝕟 𝕙𝕒𝕤 𝕒 𝕕𝕣𝕠𝕡𝕝𝕖𝕥 𝕞𝕒𝕤𝕜 𝕠𝕟” ⠀ I then told her of nurses wearing a surgical droplet masks on their units & now intubated & fighting for their lives ... ⠀ Tears were streaming down my face & fog in my glasses at this point.. ⠀ I thought to myself.. 𝘏𝘰𝘸 𝘸𝘪𝘭𝘭 𝘐 𝘤𝘰𝘷𝘦𝘳 𝘳𝘦𝘯𝘵 𝘰𝘳 𝘣𝘶𝘺 𝘨𝘳𝘰𝘤𝘦𝘳𝘪𝘦𝘴, 𝘮𝘺 𝘣𝘪𝘭𝘭𝘴..? ⠀ I asked one last time pleading with tears in my eyes.. ⠀ “Can I please just wear 𝐦𝐲 𝐨𝐰𝐧 𝐍𝟗𝟓 𝐦𝐚𝐬𝐤... I understand we have a shortage but I have my OWN ” ⠀ My manager told me that they couldn’t allow me to wear it. ⠀ So I gave report, & left. ⠀ America is NOT prepared & Nurses are NOT safe. Plz DM me any telehealth jobs.

A post shared by ❥ Imaris | Nursing & Lifestyle (@nurse.iv) on

Инфектологот Андреј Трампуж смета дека во Италија веќе се гледа пикот на епидемијата

Социјалното дистанцирање и зголемувањето на капацитетот на болниците е единственото нешто што може во овој момент да го направиме во борбата против коронавирусот, смета словенечкиот инфектолог Андреј Трампуж.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, Трампуж кој е раководител во инфективна болница во Берлин, смета дека со ригорозните мерки за изолација и подобрување на медицинските капацитети во Европа се спасени 60.000 животи.

Во интервју за словенечкиот весник „Дело“, Трампуж истакна дека потенцијалната вакцина за коронавирусот можеме да ја очекуваме до крајот на годинава или на почетокот на следната.

– Не можеме цела Европа да ја ставиме во карантин, но мора да го намалиме пренесувањето од човек на човек, а ограничувањата ќе мораат да се заоструваат се додека вирусот се шири, изјави Трампуж.

Инфектологот смета дека во Италија веќе се гледа пикот на епидемијата и дека очевидни се показателите дека епидемијата таму се става под контрола.

Бројот на заболени од коронавирус во светот изнесува 1.130.933

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.130.933 лицa заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 60.150, а оздравеле 235.902 луѓе.

– Шестотини француски војници се заразени со коронавирус, соопшти Министерството за одбрана во Париз.

– Во Шпанија во последните 24 часа починаа 809 луѓе од коронавирусот, што е најмал број за едно деноноќие во последните осум дена.

– Индија забележа најголем пораст на новозарзени случаи со Ковид-19 во еден ден – 600. Повеќето од новите случаи се поврзани со религиозни собири.

– Во Белгија во последните 24 часа починаа 140 луѓе, а дополнително се заразиле 1.661 лице.

– Бројот на заразени со коронавирус во БиХ продолжува да се зголемува, до денеска надмина 600 лица, а истовремено пристигнуваат предупредувања дека на земјата и се закануваат социјални немири и дестабилизација.

– Австралиските научници почнаа да тестираат две вакцини против Ковид-19. Едната е создадена од експерти од Универзитетот Оксфорд, а другата од американската компанија „Иновио Фармацевтикал“.

– Во Русија во последните 24 часа починаа девет луѓе, а дополнително се заразија 582 лица. Со тоа бројот на заразени во земјата се зголеми на 4.731, а на починати 43 лица.

– Австралиската Влада побара од над два милиони луѓе со времени визи, вклучувајќи ги и студентите и мајсторите, да се вратат во своите земји, доколку не можат да опстанат по економскиот пад и невработеноста предизвикани од пандемијата на коронавирусот.

– Во Швајцарија во последното деноноќие починале 13 луѓе, а се заразени нови 96 лица. Со тоа бројот на заразени во државата изнесуваа 19.702, а смртни случаи има 604.

– На Тајланд се намалува порастот на нови случаи на зараза со коронавирус, соопшти Министерството за здравство.

– Педест и осум годишен германски доктор е пронајден мртов во својот стан откако не ги следел препораките за самоизолација, бидејќи имал коронавирус.

– Меѓу 193 членки на ОН, 18 земји немаат пријавено ниту еден случај на Ковид-19.

– Во шпанските домови за стари и изнемоштени лица, тешко болните пациенти ги успиваат.

– Бројот на лица кои починале од коронавирус во Франција се зголемил за 61 отсто во последните два дена, откако се регистрирани и податоците од домовите за стари лица. Смртните случаи се сега 6.507, а бројот на заболени е зголемен за 44 проценти и изнесува 82.165 луѓе. 

Популарно