Опаѓа бројот на заболени и починати - Дали Италија веќе го достигна пикот?

Вкупно 651 нови смртни случаи беа регистрирани вчера во Италија од Ковид-19, што е речиси 20 проценти намалување на смртноста во однос на претходните 24 часа, кога 793 лица починаа од вирусот – со што вкупниот број на смртни случаи изнесува 5.476 од вкупно 59.138 случаи. Дневната стапка на нови инфекции исто така забави, со пораст од девет проценти, споредено со просек од околу 15 отсто во изминатите две недели.

Здравствените власти предупредуваат дека битката сè уште не е добиена, но италијанските власти по првпат внимателно изразија надеж за скоро повлекување на коронавирусот.

– Бројките објавени денеска се помали од вчера. Се надевам, и се надеваме дека намалувањето ќе биде потврдено деновиве. Но мораме и натаму да бидеме внимателни – изјави синоќа шефот на Цивилната заштита Анџело Борели.

– Не смееме претерано да се занесуваме, ниту да даваме преголема важност на денешните податоци, но тоа е знак на кој гледаме позитивно. Првите строги мерки на изолација се донесени на 11 март. Очекувавме резултати по две до три седмици. Значи, следната седмица секако ќе биде пресудна и очекуваме потврда дека трендот е сега обратен – истакна Францо Локатели, челник на италијанските санитарни власти.

И во Јужна Кореја денеска е забележен најмал број на нови случаи со Ковид-19 од 29 февруари, што укажува дека најверојатно се намалува епидемијата во најпогодената азиска земја по Кина.

Корејскиот Центар за контрола на болести и превенција (КЦДЦ) денеска потврди 64 нови инфиоцирани лица со новиот коронавирус, со што вкупниот број се искачи на 8,961 лица, а едно лице почина, со што цифрата на смртни случаи изнесува сто.

Јужна Кореја 12. Ден по ред бележи околу 100 инфицирани лица или помалку во споредба со 29 февруари, кога беа потврдени 909 случаи.

Пандемијата на коронавирусот го забави движењето и на самата планета!

Пандемијата на коронавирусот влијае на животот на луѓето не само во здравствен, социјален и економски поглед. Светот застана, но застана и Земјата.

Според најновите информации, планетата исто така позабавено се мрда од вообичаено. Истражувачите кои ги проучуваат движењата на Земјата велат дека забележале намалување на сеизмичката бучавост во последните неколку недели, пишува „Nature“.

Последица на тоа е намалување на активноста, транспортот, движењето во целина. Цела една мрежа престана да работи, јавниот транспорт е затворен во многу делови на светот, луѓето не патуваат за да стигнат на работа, туку работат од дома, авионите не летаат. Молк што можат сите да го забележат, особено жителите на урбаните подрачје. Толкав молк што детекторите можат да следат со многу поголема точност, дури и најмал потрес, како и вулканска активност и други сеизмички движења.

Инаку, намалувањето на бучавата се забележува околу Божиќ, објаснува Томас Лекок, белгиски сеизмолог кој прв го забележа намалувањето на бучавата. Исто како што природните движења, како што се земјотресите, влијаат на Земјината кора, така на неа влијаат и сите вибрации произведени од возилата што се движат и индустриската машинерија, објаснува тој. И додека индивидуалните влијанија се занемарливи, тие заедно создаваат значителна количина на позадинска бучава која ги намалува обидите на сеизмолозите да забележат други сигнали на истите фреквенции.

Затоа тие во последниве недели слушаат подобро од кога и да било.

Доколку ограничувањето на движењето продолжи, детекторите кои се инаку позиционирани во градовите, ќе можат полесно да ја идентификуваат локацијата на треперење на тлото после земјотрес. Односно, полесно ќе може да се пресмета каде тлото најсилно ќе се тресе во однос на епицентарот.

– Сигналите ќе бидат придружени со помалку бучава што ќе ни овозможи од секое трепереење на земјата да добиеме повеќе дополнителни информации кои инаку не би можеле да ги забележиме – вели сеизмологот Енди Фрасето.

Недостатокот на човечка бучава им овозможува и на оние кои се занимаваат со проучување на движењата во океаните да регистрираат повеќе информации и при тоа да дознаат повеќе за самите движења во кората на земјата.

 

Вера: Немаме маски, а морам да бирам помеѓу работата и семејството

Имарис Вера, медицинската сестра која работи на интензивна нега објавила вознемирувачко видео, во солзи открила зошто ја напуштила својата работа на првата линија за борба против коронавирусот.

Таа во понеделникот ја напушти единицата за интензивна нега во Централната болница во Винфилд, Илиноис, кога пристигнала на смена и сфатила дека персоналот нема заштитни маски.

А, регистрираната медицинска сестра, која се грижела за пациенти со коронавирус, тврди дека кога понудила да носи своја лична заштитна опрема (ППЕ), нејзиниот менаџер го одбил нејзиното барање, повикувајќи се на политиката на Центри за контрола на болести.

Имарис (30) во моментов живее со својата сестра Сабрина, која има ретка болест на крвта, што ја става во опасност доколку се зарази со Ковид -19, поради што Имарис решила да го постави семејството на прво место и да ја напушти болницата.

Во „поплава“ од солзи, таа вели: „Јас се откажав денес, сакав да работам и бев доделеа на пациент со КОВИД на единицата за ИЦУ, кој беше префрлен во одредена единица за КОВИД. Ниту една медицинска сестра не носи маски, дури ниту хируршки маски по ходниците кога една на друга си предаваат извештаи“.

“Имав моја N95 маска. Му реков на мојот менаџер дека разбрав дека немаме залиха, но за заштита дозволете ми да ја носам. Имам семејство каде треба да се вратам назад и работите тука нема да се подобрат“.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I chose 𝓂𝓎 𝓁𝒾𝒻𝑒 today... ⠀ & my family members who have pre-existing conditions that wouldn’t get a ventilator if they contracted #COVID19 from me ⠀ I had a different idea in mind when I got to my #ICU this morning; I expected to see ALL OF OUR #NURSES & STAFF wearing #N95 masks but 𝙣𝙤 𝙤𝙣𝙚 𝙝𝙖𝙙 𝘼𝙉𝙔𝙏𝙃𝙄𝙉𝙂 𝙊𝙉... ⠀ Each ICU room had ‘make-shift’ ante-rooms attached to them created with plastic tarp & massive amounts of tape.. ⠀ A charge Nurse was passing out single N95 masks to nurses with a brown paper bag for them to store their mask in which was to be in inside their plastic ante-rooms & to 𝙗𝙚 𝙧𝙚-𝙪𝙨𝙚𝙙 𝙖𝙣𝙙 𝙧𝙚-𝙖𝙥𝙥𝙡𝙞𝙚𝙙 𝙖𝙡𝙡 𝙙𝙖𝙮... ⠀ I asked “well what if there’s possible contamination to that N95 mask..? What about my safety” ⠀ My manager told me “well our staff safety is our main priority right now ... if we get enough masks, we may consider having staff wear surgical masks in the weeks to come..” ⠀ I replied, “But it’s Airborne... those surgical masks won’t protect us ..” ⠀ My manager then tells me “ we’ve kept up with the CDC & it is only when the COVID patient has any aerosol type treatments like a ventilator, nasal cannula, nebulizer etc that’s it’s airborne..otherwise it’s droplet ..” ⠀ I replied “& 90% of our patients are intubated, paralyzed, & positive for COVID.. people not even in the hospital environment are spreading it .. we have to assume everyone is infected..especially in the hospital environment, & 𝕟𝕠 𝕠𝕟𝕖 𝕙𝕖𝕣𝕖 𝕖𝕧𝕖𝕟 𝕙𝕒𝕤 𝕒 𝕕𝕣𝕠𝕡𝕝𝕖𝕥 𝕞𝕒𝕤𝕜 𝕠𝕟” ⠀ I then told her of nurses wearing a surgical droplet masks on their units & now intubated & fighting for their lives ... ⠀ Tears were streaming down my face & fog in my glasses at this point.. ⠀ I thought to myself.. 𝘏𝘰𝘸 𝘸𝘪𝘭𝘭 𝘐 𝘤𝘰𝘷𝘦𝘳 𝘳𝘦𝘯𝘵 𝘰𝘳 𝘣𝘶𝘺 𝘨𝘳𝘰𝘤𝘦𝘳𝘪𝘦𝘴, 𝘮𝘺 𝘣𝘪𝘭𝘭𝘴..? ⠀ I asked one last time pleading with tears in my eyes.. ⠀ “Can I please just wear 𝐦𝐲 𝐨𝐰𝐧 𝐍𝟗𝟓 𝐦𝐚𝐬𝐤... I understand we have a shortage but I have my OWN ” ⠀ My manager told me that they couldn’t allow me to wear it. ⠀ So I gave report, & left. ⠀ America is NOT prepared & Nurses are NOT safe. Plz DM me any telehealth jobs.

A post shared by ❥ Imaris | Nursing & Lifestyle (@nurse.iv) on

Инфектологот Андреј Трампуж смета дека во Италија веќе се гледа пикот на епидемијата

Социјалното дистанцирање и зголемувањето на капацитетот на болниците е единственото нешто што може во овој момент да го направиме во борбата против коронавирусот, смета словенечкиот инфектолог Андреј Трампуж.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, Трампуж кој е раководител во инфективна болница во Берлин, смета дека со ригорозните мерки за изолација и подобрување на медицинските капацитети во Европа се спасени 60.000 животи.

Во интервју за словенечкиот весник „Дело“, Трампуж истакна дека потенцијалната вакцина за коронавирусот можеме да ја очекуваме до крајот на годинава или на почетокот на следната.

– Не можеме цела Европа да ја ставиме во карантин, но мора да го намалиме пренесувањето од човек на човек, а ограничувањата ќе мораат да се заоструваат се додека вирусот се шири, изјави Трампуж.

Инфектологот смета дека во Италија веќе се гледа пикот на епидемијата и дека очевидни се показателите дека епидемијата таму се става под контрола.

Популарно