Колку коронавирусот живее на пластика и картон?

Загрижувачки утврдено е дека коронавриусот може да преживее на пластични и челични површини и до три дена, додека во честичките во воздухот може да живее околу 3 часа, вели новата студија која ја финансирал американскиот национален институт за здравје.

Студијата открила дека стабилноста на вирусот Сара Ков 2 кој ја предизвика болеста Ковид-19 е слична на онаа кај Сарс-Ков-З во експериментално услови. Резултатите од овој лабораториски извештај овозможиле научниците да утврдат колку долго новиот коронавирус се задржува на површините околу нас, а колку долго преживува во воздухот, иако научниците истакнуваат дека се потребни уште истражувања за да биде дефинитивно утврдено.

1. Коронавирусот успева да преживее 72 часа на нерѓосувачки челик и пластика 2. На бакар се задржува 4 часа, додека 24 часа живее на картон 3. Во честитчките и капките во воздухот останува активен до три часа.

Студијата укажува дека пренесувањето на вирусот Сарс-Ков-2 е можно и преку воздух и одредени материјали, а овие начини на пренесување се поврзуваат со ширењето на вирусот во болничкото опкружување, во кое може да дојде до „суперширење“ , односно дека еден заболен може да зарази десетина или стотина луѓе, тврдат научниците.

Друга студија која е објавена минатиот месец во еден научно списание открила дека човечкиот коронавирусот, како што е оној кој предизвикува Сарс може да преживее на предметите кои не опкружуваат - метални, стаклени, пластични - дури девет дена ако површината на која стојат не е дезинфицирана. Ова открите е од големо значење за понатамошните истражувања, затоа што Сарс е познат „роднина“ на новиот коронавирус.

-Како што е веќе познато, вирусот може да се пренесе преку капки и течности. Кога тие ќе излезат од инфицирана личност, преминуваат одредена оддалеченост пред да се најдат на местото на кое запираат. Во тие ситуации, во здравствените установи е многу важно работниците да преземат дополнителни мерки за заштита, како што се носење маски - вели докторката Марија ван Керков, епидемиолог од СЗО.

Предлог за денешен ручек

Тиквички со пармезан.

СОСТОЈКИ:

4 тиквички

250гр. мелено месо

1 морков

1 кромид

2 чешни лук

црвен пипер, бибер и сол

ПОДГОТОВКА:

Се мијат и лупат 4 тиквички и се сечат краевите, па се сечат по должина на два дела.

Се длаби внатрешноста и се редат во сад за печење со хартија.

Се сече ситно лупениот морков, се додава мелено месо, се пржи на маслу масло.

Се става сечен кромид со лук и зачини., црвен пипер, бибер и сол.

Се додава магдонос по желба.

Се полнат тиквичките, се става еден прст вода во садот и се печат на 200 степени, а пред крај им се става пармезан и се допекуваат додека убаво не поруменат.

Извор: Готви.мк

Кога ќе се избориме со пандемијата, човештвото ќе реши еден голем проблем

Пандемијата на коронавирус може да ни даде увид во тоа какви глобални закани по здравјето нè чекаат додека планетата станува потопла. Начинот на кој се бориме со пандемија, може да влијае и на справувањето со климатските промени, велат здравствените експерти на Светскиот форум за социјално претприемништво.

„Важноста на ова прашање повеќе може да се види преку соочување со Ковид-19, отколку преку влијанието на климатските промени“ рече Мандип Даливал, директор за ХИВ, здравство и развој во Програмата за развој на Обединетите нации. Ќе расте уништувањето на шумите и ширењето на полјоделството што ќе доведе до климатски промени и близок контакт со болни диви животни, рекла таа.

Центрите за контрола и превенција на болести во САД известуваат дека пандемијата на коронавирус потекнува од лилјаци и раните инфекции се поврзани со голем пазар на животински свет во кинескиот град Вухан. Заканите за белите дробови како што е загадувањето на воздухот, предизвикано од употреба на фосилни горива кои исто така предизвикуваат климатски промени, ги прават луѓето поранливи од респираторни заболувања како коронавирус, додаде таа.

Без да се осврнеме на основните фактори што ја прават пандемијата толку деструктивна - од недостаток на подготвеност до недоволно финансиран и кревки здравствен систем - светот „постојано ќе талка од епидемија до епидемија“, предупреди таа. Но, Лиз Диболд, од фондацијата „Скол“ со седиште во Калифорнија, која ги поддржува социјалните промени и деловните активности, рече дека вирусот нуди некои позитивни лекции за климатските активности.

„Ковид-19 навистина ни покажува дека кога човештвото ќе се обедини за заедничка цел, можна е феноменално брза промена“, рече таа, истакнувајќи дека тоа е возможно дури и во навидум нерешливи проблеми.

ФОТО: Професор по биохемија открива колку е заразен коронавирусот

Гордан Лауч, професор по биохемија и молекуларна биологија на Факултетот за храна и биохемија во Загреб, ја сподели на својот Фејсбук профил анализата за преносот „Ковид-19“ во Сингапур. Оваа анализа ја објавил американскиот центар за контрола и превенција од болести.

„Пациенотот А5 се заразил така што седнал на истото место во црквата каде што седеле пациентите А1 и А2 кои во тоа време немале никакви симптоми.

Пациентите Ф2 и Ф3 се заразиле седејќи во редот зад Ф1 во црквата“ се наведува во анализата.Исто така се споменуваат и примери каде лице од хор заразило 40-60 лица.

Овој САРС-Ков-2 е многу заразен бидејќи се размножува во грлото и носот дури и пред да се појават какви било симптоми. Носете маски дури и кога немате симптоми (какви било маски, шамии, марама за нос и уста, итн. - маската не ве заштитува, но со тоа ги штити луѓето околу вас затоа што може да го ширите вирусот, дури и да не знаете) и измијте ги рацете. Сапун и вода се во ред, нема потреба од тежок алкохол или агресивни агенси кои ќе ви ја оштетат кожата - вели Гордан Лауч.

Анализата се занимава со предимптоматски случаеви кои пренесуваат зараза во Сингапур. Самата анализа покажува дека пациентот е заразен и тоа околу три дена пред да развие било какви симптоми, па со тоа додатно се дава до значење мерката за дистанцирање и изолација.

Популарно