ВИДЕО: Ви благодариме што нè напуштивте, доаѓа кронавирусот и кај ВАС

На социјалните медиуми во Италија кружи видеото „Благодарам“, во кое граѓаните на оваа земја, најтешко погодени од коронарната пандемија, „им се заблагодаруваат“ на светските лидери, француските и американските претседатели, германската канцеларка и британскиот премиер за „помошта“ што ја „обезбедија“ Во најтешките времиња што ги поминуваат по Втората светска војна.

Италијанците потсетуваат на нивната извонредно богата традиција, култура, славни сонародници кои со векови ја издржале хуманоста, но исто така велат дека вирусот не знае за граници и ги погодува сите.

- Благодарам драги Макроне, благодарам драга госпоѓа Меркел, благодарам што нè напуштивте во моментот кога ни требавте. Ви благодарам што експлицитно одговоривте на нашето барање да ни испратите обични маски и други медицински материјали, со цел да се бориме против ширењето на вирусот. Знаете, ние би ви платиле за тоа!

Ние сме Италијанци, занаетчии, нечисти од работа, недисциплинирани, комични, бучни, музичари, понекогаш и мафијши. Но, знаете, ние изградивме патишта, училишта, ја напишавме азбуката што ја користите сега. Ние сме автори на најголемите уметнички дела, кои се „скриени“ во вашите музеи. Две третини од светското уметничко и културно наследство е со нас. Ние сме Италијанци, креатори на уметноста, културата, основата на нашата и вашата цивилизација. Ние сме креатори на моцарела, пршута, пармезан, равиоли, лазањи, пица, сладолед, но и мода .. Ние ги научивме Французите да прават вино, ракија.

Исто така, вие господин Трамп и вие господинот Џонсон, ви благодарам што избравте изолација наместо помош. Господине Трамп, се сеќавате ли кој ја откри Америка? Сите вие, кога остварувате повик, сетете се на Меучи, кога гледате телевизија и слушате радио, мислете на Маркони ...

Знаете, италијанците се Колумбо, Марко Поло, Леонардо Да Винчи, Микеланџео, Бернини, Тицијан, Рафаел, Галилео, Цезар, Аурелио, Веспасијан, Данте…

Драги наши, кога ќе го слушнете името на Италија следниот пат, спуштете ја главата. Кога ги посетувате вашите музеи, ве молиме, не потпирајте се на уметнички дела, направени од Италијанци. Ве молиме, држете се подалеку од посета на најубавата земја во светот. Им ја отвораме вратата и топло ќе ги поздравиме сите оние кои ни помогнаа “.

Во вашите пресметки, заборавате дека вирусот не знае за граници. Ги погоди сите. И Вас. Со вашиот егоизам, покажавте колку сте мали! Благодарам!

Во оваа земја има само 328 потврдени случаи

Јужна Кореја, Тајван и Хонг Конг се истакнати како примери на успешна борба со Ковид 19, но успехот постигнат од Виетнам е занемарен, проценува Си-Ен-Ен.

Земјата со население од 97 милиони не објави починати од коронавирус, а има само 328 потврдени случаи, и покрај долгата граница со Кина и фактот дека милиони Кинези го посетуваат Виетнам секоја година.

Успехот е уште поголем ако се има предвид дека Виетнам е земја чии жители се претежно со ниски и средни приходи и има послаб здравствен систем од земјите во регионот.

Виетнам има само осум доктори на 10.000 жители.

По тринеделниот карантин низ целата земја, Виетнам го укина правилото за социјално дистанцирање на крајот на април.

Повеќе од 40 дена нема регистрирано локални инфекции во земјата, а бизнисите и училиштата повторно се отворија и животот постепено се враќа во нормала. За скептиците, официјалните податоци на Виетнам можат да изгледаат премногу добри за да бидат точни.

Како и да е, Гуи Тваитс, епидемиолог, кој работи во една од главните болници назначени од виетнамската влада за третман на пациенти „Ковид-19“, истакнува дека овие бројки соодветствуваат на реалната состојба.

Како тогаш Виетнам успеа да спречи ширење на вирусот, прашува Си-Ен-Ен.

Одговорот, според експертите за јавно здравје, лежи во комбинација на неколку фактори – од брз одговор на владата за спречување на ширење на вирусот, до ригорозно следење на контакти и ефективна јавна комуникација.

Виетнам започна да се подготвува за епидемија на коронавирус неколку недели пред да се открие првиот случај на земјата.

Карантинските мерки беа брзо преземени, а на 12 февруари се затвори цело село со 10.000 жители, северно од Ханој. По седум откриени случаи на инфекција, селото било ставено во карантин 20 дена, што е прва голема изолација надвор од Кина.

На училиштата и универзитетите, кои требаше да се отворат во февруари, по Лунарната Нова Година, им беше наредено да останат затворени и не беа отворени до мај.

Покрај тоа, одлучната потрага по контакт го намали преносот на вирусот во заедницата.

Властите строго барале контакти со потврдени случаи на коронавирус и ги ставиле во задолжителен двонеделен карантин.

Напорите да се бараат контакти во Виетнам беа толку силни што вклучуваат не само директни, туку и индиректни контакти.

Третиот фактор што придонесе за успешна борба на Виетнам против вирусот беше јавната комуникација и пропагандата, посочува Си-Ен-Ен.

Веб-страници, телефонски линии и апликации ги посочуваа најновите информации за епидемијата.

На крајот на февруари, Министерството за здравство на Виетнам објави интересно музичко видео засновано на виетнамскиот поп хит, а целта беше да се покаже соодветно миење на рацете и други мерки за хигиена за време на епидемијата.

Епидемиолозите во Виетнам посочуваат дека искуството од епидемиите на САРС и птичјиот грип им било од големо значење.

ДАЛИ ПАНГОЛИНИТЕ СЕ ИЗВОР НА ПАНДЕМИЈАТА?

Генетско истражување покажува дека панголините (вид на цицачи) и лилјаците, а можеби и некои други видови, најверојатно, го инкубирале новиот коронавирус пред да се рашири кај луѓето, објави Си-Ен-Ен.

Ова значи дека панголините не можат да бидат извор на пандемија, како што се сметаше досега, затоа што типот на вирусот кај овие животни е премногу различен од САРС-КоВ-2.

Панголините, кои се продаваат како храна во Кина, веќе долго време се сметаат за можен извор на пандемијата. Сепак, научниците тврдат дека е премногу рано панголините да се обвинат за пандемијата и дека другите животински видови, исто така, можеби биле домаќини на вирусот пред да се рашири кај луѓето.

Истражувањето, спроведено од научници од Националната лабораторија Лос Алмос на универзитетот Дјук со колегите, потврди дека коронавирусот постојано ги заменувал гените со слични видови на вирус и заразил лилјаци и панголини, а можеби и други животински видови. Студијата беше објавена во списанието Science Advances.

Тимот анализирал 43 комплетни геноми од три видови на коронавирус кои инфицираат лилјаци и панголини и кои се слични на новиот коронавирус.

Елена Џорџи од Националната лабораторија Лос Алмос, која учествуваше во студијата, рече дека САРС-КоВ-2 има богата еволутивна историја и дека разменувал генетски материјал помеѓу типови на коронавирус кај лилјаци и видови на коронавирус во панголини, пред да добие можност за зарази луѓе.

Сепак, тие забележуваат дека примероците на соеви на коронавирус во панголини кои ги проучувале се премногу различни од САРС-КоВ-2 за да се сметаат за нејзини потомци.

Научниците заклучиле дека луѓето треба да го намалат контактот со дивите животни кои може да им пренесат нови вируси.

Таа е прва мачка во светот што е присилно карантирана

Корона вирусот, кој однесе повеќе од 360.000 животи низ целиот свет, почна да напаѓа и миленичиња.

Само неколку случаи на кучиња и мачки се регистрирани ширум светот, а последното заразено милениче од овој опасен вирус е мачка од Москва, која  била дијагностицирана од страна на ветеринар.

Во исто време, таа е прва мачка во светот што е присилно карантирана, пренесува RT.

Имено, на сопственикот му било наредено  по секоја цена да не ја пушта мачката да излезе од станот! За среќа, не се изречени дополнителни мерки, бидејќи нема докази дека вирусот може да се пренесе од мачки на луѓето.

Популарно